Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SVĚTOVÉ STRANY, POLEDNÍKY A ROVNOBĚŽKY Dnes budeme se Všeználkem poznávat světové strany, poledníky a rovnoběžky. VY_08_Vla4_06p GP OP VK Inovativní metody.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SVĚTOVÉ STRANY, POLEDNÍKY A ROVNOBĚŽKY Dnes budeme se Všeználkem poznávat světové strany, poledníky a rovnoběžky. VY_08_Vla4_06p GP OP VK Inovativní metody."— Transkript prezentace:

1 SVĚTOVÉ STRANY, POLEDNÍKY A ROVNOBĚŽKY Dnes budeme se Všeználkem poznávat světové strany, poledníky a rovnoběžky. VY_08_Vla4_06p GP OP VK Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu, registrační číslo CZ.1.07/1.1.02/03.0064

2 SVĚTOVÉ STRANY HLAVNÍ: sever (S), jih (J), východ (V), západ (Z) VEDLEJŠÍ: severovýchod (SV) severozápad (SZ) jihovýchod (JV) jihozápad (JZ) Světové strany nám usnadňují orientaci na mapě.

3 Jak se orientujeme na mapě? horní okraj mapy - SEVER dolní okraj mapy - JIH po pravé ruce – VÝCHOD po levé ruce ZÁPAD S J V Z Obrázek 1: mapa měst ČR [1]

4 Pro přesnější určení směru vyznačujeme vedlejší světové strany. SZ – severozápad SV – severovýchod JZ – jihozápad JV - jihovýchod Hlavní světové strany tvoří kříž a po doplnění vedlejších světových stran dostaneme SMĚROVOU RŮŽICI. Obrázek 2: směrová růžice [2]

5 Opakujeme se Všeználkem 1.Které jsou hlavní světové strany? 2.Na kterou světovou stranu směřuje horní okraj mapy? 3.Na kterou světovou stranu směřuje dolní okraj mapy? 4.Po které ruce je na mapě východ? 5.Po které ruce je západ? 6.Vyjmenuj vedlejší světové strany. 7.Co tvoří hlavní a vedlejší světové strany? 1.Které jsou hlavní světové strany? 2.Na kterou světovou stranu směřuje horní okraj mapy? 3.Na kterou světovou stranu směřuje dolní okraj mapy? 4.Po které ruce je na mapě východ? 5.Po které ruce je západ? 6.Vyjmenuj vedlejší světové strany. 7.Co tvoří hlavní a vedlejší světové strany?

6 Orientujeme se na mapě? Vyhledej města, která leží na severu, na jihu, na východě a na západě ČR: Vyhledej města, která leží na severovýchodě, severozápadě, jihozápadě a jihovýchodě ČR:

7 Jak je to s poledníky a rovnoběžkami? Přesnou polohu míst na zeměkouli určujeme podle zeměpisné sítě tvořené poledníky a rovnoběžkami. Ve skutečnosti je nenajdeme. Jsou to jen myšlené čáry, které jsou vyznačeny na globusu a na mapě.

8 Poledníky – znázorňují směr od severu k jihu Rovnoběžky – znázorňují směr od východu k západu Nejdelší rovnoběžka je přesně v polovině zeměkoule a nazývá se rovník. Obrázek 3: síť poledníků a rovnoběžek [3]

9 Kdybychom Zemi rozpůlili podél rovníku – dostaneme dvě polokoule – SEVERNÍ a JIŽNÍ. Poledníky a rovnoběžky jsou očíslované, lehce tak vyhledáme kterékoliv místo na Zemi. Opakujeme se Všeználkem Co znázorňují poledníky? Co znázorňují rovnoběžky? Jak se jmenuje nejdelší rovnoběžka? Opakujeme se Všeználkem Co znázorňují poledníky? Co znázorňují rovnoběžky? Jak se jmenuje nejdelší rovnoběžka? Obrázek 4: zeměpisná síť [4]

10 Použité zdroje: [1] CHALUPA, Petr. Vlastivěda: Naše vlast. Pardubice: Alter s. r. o., Všeň, 1995. ISBN 80-85775-31- X, kartonová příloha učebnice vlastivědy [2, 3] CHALUPA, Petr. Vlastivěda: Naše vlast. Pardubice: Alter s. r. o., Všeň, 1995. ISBN 80-85775- 31-X, str. 6 [4] AUTORSKÝ KOLEKTIV. Vlastivědný atlas pro 4. a 5. ročník ZŠ. Geodézie ČS a. s. Praha 10: Pražská 18, 2000. ISBN 80-7279-026-9. Klipart Office. Com CHALUPA, Petr. Vlastivěda: Naše vlast. Pardubice: Alter s. r. o., Všeň, 1995. ISBN 80-85775-31-X.


Stáhnout ppt "SVĚTOVÉ STRANY, POLEDNÍKY A ROVNOBĚŽKY Dnes budeme se Všeználkem poznávat světové strany, poledníky a rovnoběžky. VY_08_Vla4_06p GP OP VK Inovativní metody."

Podobné prezentace


Reklamy Google