Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

GP OP VK Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu, registrační číslo CZ.1.07/1.1.02/03.0064 VY_08_Vla4_62p Všeználek vypravuje o životě v českých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "GP OP VK Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu, registrační číslo CZ.1.07/1.1.02/03.0064 VY_08_Vla4_62p Všeználek vypravuje o životě v českých."— Transkript prezentace:

1 GP OP VK Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu, registrační číslo CZ.1.07/1.1.02/03.0064 VY_08_Vla4_62p Všeználek vypravuje o životě v českých zemích po husitských válkách.

2 Husitské války znemožnily Zikmundu Lucemburskému ujmout se trůnu. Jeho nástupce byl Albrecht Habsburský, který brzy zemřel. Po jeho smrti se narodil jeho syn Ladislav Pohrobek. Byl malý a nemohl vládnout. Rozhodující moc měli bohatí šlechtici, kteří mezi sebou vedli drobné války. Obyvatelé byli rozděleni na katolíky a stoupence Husova učení. Po skončení válek se objevuje další skupina obyvatel – čeští bratři ( chtěli žít ve zbožnosti a podle božích přikázání). Zasloužili se o vydávání mnoha knih – rozvoj vzdělanosti. Knihy se začínají tisknout.

3 Ve městě Kralice na Moravě měli svou tiskárnu, ve které vytiskli vlastní překlad bible – Bibli kralickou. Obrázek 1: tiskařská dílna [1]

4 Stal se správcem celého království místo mladého krále. Byl příznivcem husitského hnutí. Mladý Ladislav Pohrobek onemocněl a náhle zemřel. Jiřího z Poděbrad zvolili českým králem (1458). Byl jediným panovníkem, který nepocházel z panovnického rodu. Vládl přísně a spravedlivě, vynikal jako diplomat a úředník. Jeho hlavním cílem bylo udržení míru mezi katolíky a nekatolíky, zemany, pány a městy.

5 Jiří z Poděbrad uznával jako nejvyšší hodnotu mír. V míru se mohou rozvíjet řemesla, umění, lidé se starají o úrodu na polích. Poslal poselstvo k panovníkům Evropy s výzvou, aby spory řešili jednáním. Chtěl, aby panovníci založili spolek, který by dohlížel na dodržování míru. Poselstvo bylo přijímáno přívětivě, ale jeho plán nenašel pochopení. Obrázek 2: Jiří z Poděbrad [2]

6 Proti králi Jiřímu povstala katolická šlechta. Získala spojence – uherského krále Matyáše Korvína. Král Matyáš s křižáckou výpravou vytáhl proti Jiřímu z Poděbrad. Dřív než došlo k bitvě byl Matyáš zajat. Král s ním sjednal mírovou smlouvu. Ten však dohodu nedodržel a odtrhl od Čech Moravu a Slezsko. Boje pokračovaly až do smrti Jiřího z Poděbrad (1471).

7 Co si budeme pamatovat! Zikmund Lucemburský se během husitských válek nemohl ujmout vlády. Bohatí šlechtici bojovali mezi sebou o majetek a moc. Ke katolíkům a stoupencům Husova učení po skončení husitských válek přibyli čeští bratři. Zasloužili se o vydání mnoha knih tiskem (Bible kralická). Po smrti Zikmunda se dědicem trůnu stal nezletilý Ladislav Pohrobek. Správcem království se stal Jiří z Poděbrad. Po smrti Ladislava byl zvolen českým králem. Byl stoupencem umírněného husitství. Snažil se neřešit spory válkou, ale jednáním – nejvyšší hodnota pro české země je mír.

8 Použitá literatura. Obrázek 1: tiskařská dílna [1] HARNA, Josef. Vlastivěda: Obrazy ze starších českých dějin. Pardubice: Alter,s.r..o., Všeň, 1996. ISBN 80-85775-44-1, str. 40 Obrázek 2: Jiří z Poděbrad [2] HARNA, Josef. Vlastivěda: Obrazy ze starších českých dějin. Pardubice: Alter,s.r..o., Všeň, 1996. ISBN 80-85775-44-1, kartonová příloha k učebnici vlastivědy Klipart Office. Com HARNA, Josef. Vlastivěda: Obrazy ze starších českých dějin. Pardubice: Alter,s.r..o., Všeň, 1996. ISBN 80-85775-44-1


Stáhnout ppt "GP OP VK Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu, registrační číslo CZ.1.07/1.1.02/03.0064 VY_08_Vla4_62p Všeználek vypravuje o životě v českých."

Podobné prezentace


Reklamy Google