Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_02/1/1_Chemie DRUHY SMĚSÍ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_02/1/1_Chemie DRUHY SMĚSÍ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění."— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_02/1/1_Chemie DRUHY SMĚSÍ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních vědAnotace Cílem této prezentace je naučit žáky porozumět pojmům směs a složka směsi,naučit je rozlišovat různorodé a stejnorodé směsi, pojmy roztok, suspenze, emulze, pěna, aerosol. Prezentace je určena pro žáky 8.ročníků.Vypracoval Mgr. Bohdan Hladký Oblast Člověk a příroda

2 Úvod Vše co nás obklopuje je složeno z mnoha látek. Látky můžeme od sebe odlišovat podle jejich vlastností. Mohou být jednoduché a skládat se z jediné látky (z běžného života známe - mouka, káva,…) nebo vytváří složité látky a vznikly smícháním více látek dohromady (např. bramborový salát, knedlíky, beton, marmeláda) Nyní nás budou zajímat složitější látky a naučíme se je pojmenovávat podle jejich složení.

3 Co je směs a její druhy Stejnorodé(homogenní)  složky ve směsi nelze rozeznat okem, lupou, mikroskopem,…  př. limonáda, vzduch, sklo, čaj…nazýváme je také roztoky Různorodé(heterogenní)  složky od sebe můžeme rozeznat  např. žula, síra a zinek, vodu a olej,…  Směs je soustava složená ze dvou či více látek (nazýváme je také složky směsi).  Směsi můžeme rozdělovat na jednodušší látky. DRUHY SMĚSÍ

4 Druhy různorodých směsí  Suspenze – směs pevné látky nerozpuštěné v kapalné látce (síra ve vodě, křída ve vodě)  Emulze – směs kapalných látek, kdy jedna je rozptýlena ve druhé ( benzín ve vodě, olej ve vodě)  Aerosol – směs pevné nebo kapalné látky rozptýlená v plynné látce (šlehačka, pěna na holení, lak na vlasy, mlha- rozptýlené kapalné částice v plynné složce, dým-rozptýlené pevné částice v plynu)  Pěna – směs plynné látky rozptýlené v kapalné látce (saponát ve vodě, bublifuk,…)

5 Druhy směsí - shrnutí Směsi Homogenní HeterogenníKoloidní SuspenzeEmulzePěnaAerosol vyznačuje se Tyndallovým jevem nelze rozeznat okem, ani mikroskopem

6 Úkol Do tabulky zařaďte následující směsi: pitná voda, vzduch, kouř, bronz, sklo, smíchaný olej s vodou, cukr ve vodě, křída ve vodě, síra ve vodě, bramborový salát. Stejnorodá směs Různorodá směs

7 Odkazy  [cit. 2010-10-09]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://www.pdclipart.org/displayimage.php?album=101&pos=17 Použitá literatura:  BENEŠ, P., PUMPR, V., BANÝR, J. Základy chemie. 3. vyd. Praha : Fortuna, 2000. ISBN 8071687200.  ŠKODA, J., DOULÍK, P. Chemie 8 pro ZŠ a VG UČ. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2006. ISBN 8072384422.


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_02/1/1_Chemie DRUHY SMĚSÍ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění."

Podobné prezentace


Reklamy Google