Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

RŮST OBYVATELSTVA NA ZEMI Na Zemi přibude 250 000 lidí za den!!!

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "RŮST OBYVATELSTVA NA ZEMI Na Zemi přibude 250 000 lidí za den!!!"— Transkript prezentace:

1 RŮST OBYVATELSTVA NA ZEMI Na Zemi přibude 250 000 lidí za den!!!

2 Počet obyvatel na Zemi je v roce 2007 - 6,6 mld.!!! Rychlý a nerovnoměrný růst obyvatelstva je globální problém č.1!Rychlýnerovnoměrný Ukazatel, který vyjadřuje změny v počtu obyvatel na Zemi je: POHYB OBYVATELSTVA: A) pohyb přirozený – porodnost a úmrtnost (+ přirozený přírůstek/ - přirozený úbytek) B) územní pohyb (migrace/stěhování) Početní růst obyvatelstva (viz. graf)

3 Demografická revoluce Charakteristická je poklesem hrubé míry porodnosti a hrubé míry úmrtnosti. Klesá také kojenecká úmrtnost a zvyšuje se naděje dožití. Obvykle se průběh revoluce rozděluje do dvou a více fází. Podle toho, jak jsou synchronizovány změny porodnosti a úmrtnosti v průběhu obou fází demografické revoluce, rozlišujeme tři její typy: A) Francouzský: dochází k poklesu porodnosti a k zlepšování úrovně úmrtnosti téměř současně v obou fázích revoluce. Důsledkem je relativně malý růst populaceFrancouzský: B) Anglický: úmrtnost zlepšuje v obou fázích, porodnost však v první fází neklesá, stagnuje, což má za důsledek dosti značný nárůst populace.Anglický: C) Japonsko – mexický: dochází ke zlepšování úmrtnosti v obou fázích, nicméně porodnost v první fází dokonce stoupá. Tento typ je charakteristický pro rozvojové země (vysoký nárost populace).Japonsko – mexický: Nezaměňujte demografickou revoluci s populační explozí!!! (U demografické revoluce nemusí dojít k nárůstu populace ovšem populační exploze je termín pro rychlý nárůst obyvatelstva).

4 Francouzský typ Anglický typ Japonsko-mexický typ ZPĚT

5 Od ½ 20. století výrazné zrychlení – problémem je výživa - hlad!!! Trend – úmrtnost klesá, porodnost stagnuje = počet obyvatel roste! Problém: přírůstek vysoký v chudých zemích x nízký přírůstek až úbytek ve vyspělých zemích. Řešení: A) populační politika – omezení porodnosti (Čína, Indie, Afrika) x zvýšení porodnosti (Evropa, Asie) B) zvýšení produkce potravin (zelená revoluce, genetické potraviny aj.) Vývoj počtu obyvatel

6 Samostatná práce 1)Pomocí tabulek (Počet obyvatel států a zemí světa – str. 43) zjisti a vytvoř graf vývoje počtu obyvatel v těchto zemích: - Česká republika - Izrael - Angola Pokus se okomentovat výsledný graf 2) Vyhodnoť podle geografických tabulek, změny podílu světadílů na světovém obyvatelstvu.


Stáhnout ppt "RŮST OBYVATELSTVA NA ZEMI Na Zemi přibude 250 000 lidí za den!!!"

Podobné prezentace


Reklamy Google