Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kyslík. Co budu na konci hodiny znát? Poznám základní fyzikální a chemické vlastnosti kyslíku a jeho sloučenin.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kyslík. Co budu na konci hodiny znát? Poznám základní fyzikální a chemické vlastnosti kyslíku a jeho sloučenin."— Transkript prezentace:

1 Kyslík

2 Co budu na konci hodiny znát? Poznám základní fyzikální a chemické vlastnosti kyslíku a jeho sloučenin

3 Opakování vědomostí Jaká oxidační čísla může mít vodík ve sloučeninách? Co je to chemická vazba? Jaké znáš izotopy vodíku? Jaké vlastnosti má vodík za běžných podmínek? Jak lze připravit vodík v laboratoři?

4 Kyslík O 2 Je nejrozšířenější prvek na Zemi Atmosféra: O 2 Všechen kyslík vznikl fotosyntézou, dnes 21% vzduchu Hydrosféra: H 2 O Litosféra: horniny a minerály (silikáty)

5 Hlavní vlastnosti kyslíku O 2 Fyzikální vlastnosti: bezbarvý, hořlavý plyn Chemické vlastnosti: reakce s kyslíkem = oxidace, prudká oxidace= hoření Ve sloučeninách má většinou oxidační číslo –II oxidy. s mnoha prvky tvoří sloučeniny = oxidy.

6 Příprava a použití V laboratoři: Elektrolýzou vody V průmyslu: Zkapalňováním vzduchu Využití: nezbytný prodýchání a hoření. Ozon: Ozon: tvoří ozonosféru= ochrana Země před škodlivým UV zářením, může vznikat při elektric. výboji nebo při bouřce Důkaz kyslíku: rozkladem H 2 O 2 pomocí burelu


Stáhnout ppt "Kyslík. Co budu na konci hodiny znát? Poznám základní fyzikální a chemické vlastnosti kyslíku a jeho sloučenin."

Podobné prezentace


Reklamy Google