Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rodinné potřeby a ekonomika Ekonomika rodiny není byznys, ale schopnost trvale zajišťovat rodinné potřeby na neziskovém principu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rodinné potřeby a ekonomika Ekonomika rodiny není byznys, ale schopnost trvale zajišťovat rodinné potřeby na neziskovém principu."— Transkript prezentace:

1 Rodinné potřeby a ekonomika Ekonomika rodiny není byznys, ale schopnost trvale zajišťovat rodinné potřeby na neziskovém principu.

2 Základní rodinné potřeby Životní potřeby  vzduch, voda a potraviny  zdraví a léky  ošacení a obutí  obydlí Sociální potřeby  rodinná péče  sociální komunikace a empatie  osobní lidské a intimní vztahy  vědomí role a funkce jako smyslu bytí Jak ekonomicky zajistit sociální potřeby?

3 Voda a potraviny Právo na čisté ovzduší Disponibilní zdroj kvalitní pitné vody  vlastní (studna, pramen)  z distribuce veřejný vodovod balená pitná voda Disponibilní potraviny  z distribuce sortiment, kvalita a ceny  z vlastní produkce

4 Zdraví Zdravé životní prostředí a životní podmínky  minimum ekologické zátěže, znečištění a kontaminace Disponibilní zdravotní pomoc, účinné léky a léčení  dostupnost lékaře  dostupnost urgentní pomoci zdarma  dostupnost léků a zdraví prospěšných produktů schopnost a znalosti prevence a zdravého způsobu života Jsou požadavky ekologie módou nebo nezbytností?

5 Ošacení a obutí Ochrana před přírodními i umělými vlivy  před vlivy podnebí a počasí  před poraněním Kulturní fenomén  nahota je normou u přírodních etnik  výraz osobních estetických a praktických preferencí  móda jako výraz snahy vyniknout a zaujmout  mimikry druhu homo sapiens sapiens (snaha oklamat) Je naturismus a nudismus negací rodinných potřeb?

6 Obydlí Útočiště  analogie niky a biotopu biologických druhů  místo důvěrně známé a uklidňující Ochrana před podnebím a počasím Ochrana majetku a osob před jinými osobami Místo nerušeného spánku a rekonvalescence Místo domácnosti jako souboru činností Místo rodinné sociální komunikace Výraz estetických a praktických preferencí Výraz snahy demonstrovat ekonomickou úrověň a sociální status

7 Rodinná péče Vzájemná péče o nejbližší  zájem o problémy druhého  péče o výchovu dětí v rodině  péče o seniory v rodině  péče o rodinné nemocné a hendikepované  péče o udržitelné fyzické i duševní zdraví v rodině  atd. Pokud rodina není schopna zajistit tuto péči, je nutné zřizovat externí pečovatelské subjekty. Rodina se nesmí spoléhat na externí služby.

8 Sociální komunikace Rodina jako komunita neizolovaných jednotlivců  využití přirozených citových vztahů mezigeneračně (rodiče a děti) vnitrogeneračně (sourozenecká sounáležitost, vztah mezi rodiči)  verbální a neverbální komunikace jako tmelení vztahů  trénink empatie na osobách, na nichž by mělo záležet Co nastanoe, když rodina „spolu nemluví“?

9 Lidské a intimní vztahy Rodinné prostředí má výhodu znalosti členů rodiny navzájem a schopnosti tak bezpečně odlišit např. přátelské a nepřátelské projevy chování, špičkování v žertu od invektiv či lenost od indispozice. Intimní vztahy jsou základem biologických rodin a harmonického vývoje dětí. Důvěra a upřímnost je pro rodinu přirozenější než pro jiné vztahy a společenství. Jak souvisí lidské a intimní vztahy v rodině s etikou?

10 Smysl existence Rodina dává smysl  dětem jako objektu rodičovské lásky a jako útočiště pro poznávání reality  rodičům jako cíl pracovního úsilí a ve snaze být dobrým příkladem  prarodičům jako reflexe úspěchu jejich vlastního života a jako útočiště Co může nahradit rodinu jako smysl života?


Stáhnout ppt "Rodinné potřeby a ekonomika Ekonomika rodiny není byznys, ale schopnost trvale zajišťovat rodinné potřeby na neziskovém principu."

Podobné prezentace


Reklamy Google