Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Petr Machala. Demokracie má chyby, protože lidé mají chyby. Demokracie si žádá kritiky všech vad a omylů. Pravá kritika není negace ani svalování odpovědnosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Petr Machala. Demokracie má chyby, protože lidé mají chyby. Demokracie si žádá kritiky všech vad a omylů. Pravá kritika není negace ani svalování odpovědnosti."— Transkript prezentace:

1 Petr Machala

2 Demokracie má chyby, protože lidé mají chyby. Demokracie si žádá kritiky všech vad a omylů. Pravá kritika není negace ani svalování odpovědnosti na druhé, ale spolupráce a spoluzodpovědnost. Korupce v parlamentu? Je volen voliči, kdo je ale politicky vychoval? Dokážete najít příklad z dnešní politiky?

3 začlenění jedince do společnosti je to proces, při kterém si začneme uvědomovat politické jevy, formovat politické postoje Začněme tím, že nejprve definujeme socializaci. Co bude potom politická socializace?

4 od dětství rodina, škola, společnost, vrstevníci, společenské instituce, média, pracoviště, neformální skupiny Kdy k tomuto procesu dochází? Kdo formuje naše postoje a názory? Můj malý broučku, narodil jsi se ve svobodné zemi, tak si toho važ! Pamatuj, že pravda a láska musí zvítězit na lží a nenávistí!

5 vertikálně – z generace na generaci horizontálně - mezi členy stejné generace Jak se politické myšlenky přenášejí? Doufám, že si uvědomuješ, že se máš tak, jako nikdo na světě! Jasně babi…

6 autoritativní výchova – vyžadujeme pořádek, disciplínu, řád, silného vůdce demokratický přístup – respekt, tolerance, pluralita libertariánský přístup – bezbřehá svoboda konzervativní výchova – lpíme na tradicích utilitaristická výchova – vše měříme užitkem Jak nás formuje rodina?

7 ovlivňují veřejné mínění a) vlastní zájmy (plátci daní budou podporovat snížení, zemědělci ochranu trhu...) b) politické vzdělání (snadná manipulace…) c) masová média (může být i text písně, film) d) političtí vůdci Jak nás formují média? Jaké faktory ovlivňují veřejné mínění? VM - je soubor postojů a názorů veřejnosti na daný problém nebo otázku.

8 Lawrence Kohlberg (psycholog USA) popisuje 6 typů morálního usuzování nezáleží na tom jaký názor máme, ale jak jsme k němu dospěli 1. předkonvenční úroveň rozhodování o tom, co je dobré a špatné je založeno na trestu a odměně A co politika a morálka? Ve kterém stádiu se právě nacházíte?

9 2. Konvenční úroveň každé jednání je dobré, pokud je schváleno významnými osobnostmi orientace na právo a řád 3. Postkonvenční úroveň orientace na společenskou smlouvu – „zákony byly udělány pro člověka, ne člověk pro zákony" univerzální etika - osoba se orientuje na principy a svědomí Beru právo do vlastních rukou…

10 DAVID, Roman. Politologie: základy společenských věd. 5. přepracované a rozšířené vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2003, 458 s. ISBN 80-718-2162-4. [online]. [cit. 2013-11-06]. Dostupné z: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6c/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk_1925.PNG/423px- Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk_1925.PNG http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6c/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk_1925.PNG/423px- Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk_1925.PNG [online]. [cit. 2013-11-06]. Dostupné z: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fc/Flag_of_the_president_of_the_Czech_Republic.svg/526px- Flag_of_the_president_of_the_Czech_Republic.svg.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fc/Flag_of_the_president_of_the_Czech_Republic.svg/526px- Flag_of_the_president_of_the_Czech_Republic.svg.png [online]. [cit. 2013-11-06]. Dostupné z: http://www.psp.cz/kps/pi/gi/historie/ustava-1992.jpghttp://www.psp.cz/kps/pi/gi/historie/ustava-1992.jpg [online]. [cit. 2013-11-06]. Dostupné z: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/CZ_Cechy_Morava_kraje.gif/800px- CZ_Cechy_Morava_kraje.gifhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/CZ_Cechy_Morava_kraje.gif/800px- CZ_Cechy_Morava_kraje.gif [online]. [cit. 2013-11-06]. Dostupné z: http://relong.myweb.uga.edu/index_files/image002.jpghttp://relong.myweb.uga.edu/index_files/image002.jpg [online]. [cit. 2013-11-07]. Dostupné z: http://www.mcgunagleandreidy.com/img/image-5.gif [online]. [cit. 2013-11-07]. Dostupné z: http://img.photobucket.com/albums/v627/Unborn1/signs%20and%20posters/law.gif


Stáhnout ppt "Petr Machala. Demokracie má chyby, protože lidé mají chyby. Demokracie si žádá kritiky všech vad a omylů. Pravá kritika není negace ani svalování odpovědnosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google