Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborné učiliště zemědělské a služeb, Dačice, nám. Republiky 86  Název projektu: Zvýšení kvality profesní přípravy žáků SOU Dačice  Registrační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborné učiliště zemědělské a služeb, Dačice, nám. Republiky 86  Název projektu: Zvýšení kvality profesní přípravy žáků SOU Dačice  Registrační."— Transkript prezentace:

1 Střední odborné učiliště zemědělské a služeb, Dačice, nám. Republiky 86  Název projektu: Zvýšení kvality profesní přípravy žáků SOU Dačice  Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/  Obor vzdělávání: H/01 mechanik opravář motorových vozidel, (ŠVP: automechanik), H/01 zedník, (ŠVP: zedník) – 2. ročník  Tematická oblast: Člověk jako občan  Název sady DUM: Člověk a společnost kolem něj  Kód: VY_32_INOVACE_11_OBN1_05  Autor: Mgr. Jana Králová  Datum tvorby: březen 2013  Anotace: Stát a jeho funkce, ústava, státní symboly.

2 ČLOVĚK JAKO OBČAN STÁT A JEHO FUNKCE, ÚSTAVA

3 Stát: - je politická organizace lidí žijící na ohraničeném území. Lidé zde musí dodržovat stejné zákony, mají společnou měnu a obranu.

4 Funkce státu:  vydává pravidla pro občany  dbá na pořádek a bezpečnost na svém území  chrání své území před vnějšími nepřáteli  zabezpečuje funkci státních orgánů  stará se o občany s různým typem zdravotního postižení (bydlení, jídlo, zaměstnání)  chrání přírodu a životní prostředí

5 Ústava:  je nejvyšším zákonem státu  vymezuje pravomoci i odpovědnost představitelů státu  součástí je i Listina základních práv a svobod  popisuje naši republiku jako demokratický právní stát  rozděluje státní moc (výkonná, zákonodárná, soudní)  vymezuje státní symboly (velký státní znak, malý státní znak, státní vlajka, státní barvy, vlajka prezidenta republiky, státní pečeť, státní hymna)  současná Ústava ČR je platná od

6 Státní symboly:  1. Velký státní znak:

7  2. Malý státní znak:

8  3. Státní vlajka:

9  4. Státní barvy:

10  5. Vlajka prezidenta republiky:

11  6. Státní pečeť:

12  7. Státní hymna:

13 Kontrolní otázky: 1. Jak se nazývá politická organizace lidí žijící na ohraničeném území? 2. Vyjmenuj funkce státu. 3. Jaký je nejvyšší zákon České republiky? O čem pojednává? 4. Vyjmenuj a popiš státní symboly.

14  Použité zdroje: 1. KOVAŘÍKOVÁ, Hana. Občanská výchova III / pro odborná učiliště. Praha: Septima, s. ISBN Uveřejněné odkazy dostupné pod licencí: obr. 1: obr. 2: obr. 3: obr. 4: obr. 5: obr. 6: 3. obr. 7: Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Hymna [online]. c2013 [citováno ]. Dostupný z WWW: Metodika: Tento DUM lze využít pro teoretické vyučování, jak při seznamování se s novým tématem, tak při jeho procvičování nebo opakování. Prezentace je nastavena tak, že vyučující potvrzuje jednotlivé kroky a může tedy doplnit vhodný komentář.  Použité zdroje: 1. KOVAŘÍKOVÁ, Hana. Občanská výchova III / pro odborná učiliště. Praha: Septima, s. ISBN Uveřejněné odkazy dostupné pod licencí: obr. 1: obr. 2: obr. 3: obr. 4: obr. 5: obr. 6: 3. obr. 7: Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Hymna [online]. c2013 [citováno ]. Dostupný z WWW: Metodika: Tento DUM lze využít pro teoretické vyučování, jak při seznamování se s novým tématem, tak při jeho procvičování nebo opakování. Prezentace je nastavena tak, že vyučující potvrzuje jednotlivé kroky a může tedy doplnit vhodný komentář.


Stáhnout ppt "Střední odborné učiliště zemědělské a služeb, Dačice, nám. Republiky 86  Název projektu: Zvýšení kvality profesní přípravy žáků SOU Dačice  Registrační."

Podobné prezentace


Reklamy Google