Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

WWW – hypertextový informační systém Nejpoužívanější a nejrozšířenější službou na Internetu je služba označovaná jako WWW (World Wide Web) – celosvětová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "WWW – hypertextový informační systém Nejpoužívanější a nejrozšířenější službou na Internetu je služba označovaná jako WWW (World Wide Web) – celosvětová."— Transkript prezentace:

1 WWW – hypertextový informační systém Nejpoužívanější a nejrozšířenější službou na Internetu je služba označovaná jako WWW (World Wide Web) – celosvětová pavoučí síť. Pro využití této služby potřebujete takzvaný prohlížeč - ten umí zdrojová data (text) převést do vizuální podoby a to včetně obrázků, tabulek a dalších objektů, spuštění zvuku, videa a skriptů programovacího jazyka.

2 WWW – hypertextový informační systém Tato služba je založena na principu hypertextových dokumentů. Základem hypertextu je dokument, který obsahuje text, obrázky, video, zvuk a podobně. Tyto texty a objekty mohou být propojeny jako odkazy na další dokumenty v rámci celé sítě Internet.

3 WWW WWW dokumenty jsou psány v jazyce HTML (HyperText Markup Language). Takovýto dokument obsahuje speciální příkazy, které určují jak se má dokument zobrazit na obrazovce. Pro zobrazení informací pomocí služby WWW musíte zadat příslušnou URL adresu k požadovanému dokumentu do tzv. prohlížeče. Tvar URL adresy pro HTML dokumenty vypadá následovně: http://www.DNS adresa počítače/adresářová cesta/požadovaný dokument

4 Prohlížeč Internet Explorer 1. 1. Zpět Po kliknutí na toto tlačítko, se načte předcházející stránka 2. 2. VpředJe to opak tlačítka Zpět 3. 3. AdresaZde se zapisují požadované adresy webových stránek 4. 4. HledatToto tlačítko zajistí spuštění webového vyhledávače 5. 5. Aktualizovat Znovunačtení internetové stránky 6. 6. ZastavitPřerušení načítání aktuální stránky 7. 7. ZáložkyZáložky označující načtené webové stránky 8. 8. Nástroje Nástroje pro nastavení prohlížeče 9. 9. OblíbenéZobrazení seznamu oblíbených stránek 10. 10. DomůToto tlačítko zajistí načtení domovské stránky Obr. 1

5 Vyhledávání Pomocí služby WWW (prohlížeče) lze na internetu také vyhledávat, což je velmi důležitá možnost, protože jinak by mohla spousta informací uživatele snadno zahltit. Pro vyhledávání informací se nejčastěji používají katalogy, vyhledávače a portály. Lze použít adresní řádek prohlížeče. Spustí se nastavená vyhledávací služba (portál) Google Bing Seznam…

6 Katalog Katalog si můžete představit jako telefonní seznam. Existují v něm rubriky, různé způsoby třídění (nejčastěji abecední), někde najdete i hodnocení obsahu a podobně. Katalog nejprve zobrazí základní stránku, kde se zobrazí seznam rubrik. Vyberete si rubriku, která vás zajímá – po kliknutí na odkaz se objeví podrobnější rozdělení.

7 Vyhledávače Tento nástroj prohledává v předem nastavených intervalech obsah WWW stránek a vytváří si z nich svoji databázi. Na dotaz uživatele je databáze prohledána, jsou-li nalezeny požadované údaje, vygeneruje se stránka WWW s odkazy na místa, kde se nachází hledaný výraz. Při specifikaci dotazu je možné používat určité znaky, které zpřesňují vyhledání. Například znak + znamená a současně obsahuje. Znak – znamená naopak a současně neobsahuje.

8 Portály Nejmodernější službou pro vyhledání informací je portál. Ten spojuje služby vyhledávače a katalogu, navíc je doplněn o upoutávky na zajímavé stránky, jeho součástí jsou i další služby pro uživatele – obvykle možnost využívání prostoru na serveru (emailová schránka, WWW prezentace, elektronický obchod a podobně). Příkladem takových služeb jsou: atlas.centrum.cz www.seznam.cz.

9 Otázky k opakování 1. Vysvětlete, co znamená zkratka WWW. 2. Z jakých částí se skládá prohlížeč Internet Explorer? 3. Vysvětlete princip služby – katalog. 4. Vysvětlete princip služby – vyhledávače. 5. Vysvětlete princip služby – portály.

10 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Internet“ [online]. 28. listopadu 2012 17:30. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/33_Internet.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/33_Internet.pdf Použité obrázky: Vlastní


Stáhnout ppt "WWW – hypertextový informační systém Nejpoužívanější a nejrozšířenější službou na Internetu je služba označovaná jako WWW (World Wide Web) – celosvětová."

Podobné prezentace


Reklamy Google