Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vytápění Armatury uzavírací. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vytápění Armatury uzavírací. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo."— Transkript prezentace:

1 Vytápění Armatury uzavírací

2 Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: 09_02_32_INOVACE_13

3 Armatury uzavírací Předmět: Vytápění Ročník: II. Jméno autora: Ing. Dagmar Poledňáková Škola: SPŠ Hranice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing.Dagmar Poledňáková. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR. Anotace : Prezentace seznamuje se základními druhy uzavíracích armatur v teplovodní otopné soustavě. Slouží jako výukový materiál. Klíčová slova: ventil, šoupátko, kohout, klapka

4 Armatury uzavírací Armatury umožňují zajistit provoz, údržbu a opravy otopných těles, mohou být použity samostatně nebo v předem nachystané sestavě, tzv. připojovací soupravě. Slouží k :  uzavření průtoku,  vypouštění a napouštění otopné soustav,  regulaci průtoku,  odvzdušnění.

5 Armatury uzavírací Uzavírací ventily se používají se u otopných soustav s nuceným oběhem, mají vyšší tlakové ztráty, mohou být přímé, šikmé jedno nebo víceúčelové ( s nátrubky).

6 Armatury uzavírací Zpětné ventily zajišťují průtok pouze jedním směrem a v opačném směru se tlakem samočinně uzavřou, liší se pro svislé a ležaté potrubí. Šoupátka se používají pro potrubí větších dimenzí, v současné době jsou nahrazovány kulovými kohouty, používají se s možností odkalování nebo odvodňování.

7 Armatury uzavírací Kohouty mají malé tlakové ztráty, dobrou těsnost, nastavení krajních poloh (otevřeno-zavřeno) pootočením o 90°. Podle identifikace polohy ovládací páky či klíče je na první pohled zřejmé nastavení kohoutu. Kuželové kohouty jsou starší s těsněním kov na kov, ovládají se speciálním klíčem. Kulové kohouty mají těsnění kov na plast (teflon), uzavírací koule je z mosazi nebo bronzu.

8 Armatury uzavírací Uzavírací klapky se používají se v potrubích dálkového vytápění. Mají malé tlakové ztráty, jsou snadno ovladatelné, ale netěsní dokonale.

9 Armatury uzavírací Odvzdušňovací ventily Přítomnost vzduchu v otopné soustavě je nežádoucí, protože způsobuje korozi a snižuje tepelný výkon. K odvzdušnění dochází propojením vnitřního prostoru otopného tělesa s venkovním prostředím. Odvzdušňování může probíhat:  mechanicky – ruční ovládání pomocí šroubováku nebo spec. klíče,  automaticky – plovákový ventil,  speciálními kroužky, které vysychají nebo bobtnají v závislosti na přítomnosti vody nebo vzduchu.

10 Armatury uzavírací Odvzdušňovací ventily

11 Armatury uzavírací Dvojregulační kohouty Jejich konstrukce je přizpůsobena pro zajištění dvou funkcí:  uzavírací – otočením ovládacího kolečka o 90°,  Regulační – nastavení požadovaného průtoku topné vody. Otevření a uzavření kohoutu neovlivní nastavení regulace

12 Armatury uzavírací Armatury pro jednobodové napojení Umožňují přívod topné vody i odvod vratné vody v jednom napojovacím místě. Využívá se jako směšovací armatura u jednotrubkového rozvodu. Plní funkci ventilu i šroubení. Umožňuje demontáž otopného tělesa bez přerušení provozu otopné soustavy.

13 Armatury uzavírací Armatury pro jednobodové napojení

14 Použité informační zdroje: Tajbr, V.: Vytápění pro 1. a 2.ročník učebního oboru instalatér. Praha: Sobotáles, 2003. ISBN 80-85920-96-4 http://www.lamoot- dari.fr/medias/image_mini/robinet_a_soupape_a_so ufflet_FABA.jpg http://www.netafim.cz/obrazky/airvalve.jpg http://www.avea.cz/galerie/1_5077/odvzdusnovaci- ventil-3-8-502430-original.jpg


Stáhnout ppt "Vytápění Armatury uzavírací. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo."

Podobné prezentace


Reklamy Google