Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vytápění Regulace ve vytápění. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vytápění Regulace ve vytápění. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT."— Transkript prezentace:

1 Vytápění Regulace ve vytápění

2 Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: 09_02_32_INOVACE_20

3 Regulace ve vytápění Předmět: Vytápění Ročník: II. Jméno autora: Ing. Dagmar Poledňáková Škola: SPŠ Hranice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing.Dagmar Poledňáková. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR. Anotace : Prezentace seznamuje s regulací teplovodních otopných soustav. Slouží jako výukový materiál. Klíčová slova: termostat, teplota, teplotní čidlo

4 Regulace ve vytápění Regulace zajišťuje:  tepelnou pohodu vytápěných místností,  hospodárný provoz, přizpůsobuje provoz a výkon otopné soustavy okamžitým podmínkám.

5 Regulace ve vytápění Regulátor-termostat je zařízení, které udržuje teplotu vytápěných místností v požadovaných mezích (např. pro 20°C 18-22°C). Čím větší rozmezí požadované teploty, tím menší je tepelná pohoda, méně často se zapíná a vypíná kotel a provoz je hospodárný.

6 Regulace ve vytápění Regulátory mohou být:  s přímočinnou funkcí – bez cizího zdroje energie (regulátor tahu),  nepřímočinný – s nutností el. zdroje (termostat).  se spojitou funkcí – plynulé nastavování,  nespojité regulátory – dvě polohy (otevřeno, zavřeno nebo zapnuto, vypnuto).

7 Regulace ve vytápění Regulaci tepelného výkonu lze provádět :  u zdroje tepla (kotle) – centrální regulace,  v jednotlivých částech nebo podlažích otopné soustavy (např. dle orientace budovy ke světovým stranám) – zónová regulace,  u spotřebičů tepla (otopná tělesa) – místní regulace, termoregulační hlavice.

8 Regulace ve vytápění Regulace podle výstupní teploty topné vody Jedná se o centrální regulaci, která používá se u jednoduchých otopných soustav. O její efektivitě rozhoduje správné nastavení teplotního čidla. Běžně se používají u kotlů na tuhá paliva – regulátor tahu vzduchu. U plynových kotlů je regulátorem kotlový termostat, který zapíná a vypíná hořáky.

9 Regulace ve vytápění Regulace podle venkovní teploty Teplota se reguluje v závislosti na venkovní teplotě – teplota topné vody je regulována natočením regulační klapky směšovače na základě signálu z venkovního čidla, k regulaci dochází směšováním topné a vratné vody.

10 Regulace ve vytápění Regulace podle venkovní teploty

11 Regulace ve vytápění Regulace podle vnitřní teploty Teplota topné vody na výstupu do otopné soustavy se reguluje v závislosti na vnitřní teplotě, směšuje topnou vodu z kotle a vratnou vodu z topného okruhu.

12 Regulace ve vytápění Regulace podle vnitřní teploty

13 Regulace ve vytápění Regulace pokojovým termostatem -nastavení Hlavní teplota objektu – normální provoz, Hodnota tlumeného provozu (noční provoz), Časový program – střídání obou režimů, denní nebo týdenní program.

14 Regulace ve vytápění Zásady pro umístění termostatu:  nesmí být v okolí oken a dveří,  nesmí být v chladnějších místnostech,  nesmí být v blízkosti tepelného zdroje (OT, vařič, sporáky, lednička, televizor, komín, slunce),  montáž na vnitřní stěnu ve výšce 150 cm nad podlahou,  musí být zajištěno volné proudění vzduchu okolo termostatu.

15 Použité informační zdroje: Tajbr, V.: Vytápění pro 1. a 2.ročník učebního oboru instalatér. Praha: Sobotáles, 2003. ISBN 80-85920-96-4


Stáhnout ppt "Vytápění Regulace ve vytápění. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT."

Podobné prezentace


Reklamy Google