Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 KOMPRESORY OB21-OP-STROJ-SPS-SVE-M-4-005

3 KOMPRESORY V kompresorech se mění mechanická nebo kinetická energie v energii tlakovou, při čemž se vyvíjí teplo. Kompresory jsou stroje tepelné, se zřetelem na změnu energie, která v nich probíhá, jsou to stroje konverzní (konverze = změna, přeměna). V1p1V1p1 F1F1 V2p2V2p2 F2F2 V3p3V3p3 F3F3

4 KOMPRESORY Základní hodnoty charakterizující kompresor jsou: tlakový poměr tj. poměr výtlačného tlaku p v k tlaku sacímu p s výkonnost tj. nasávaný objem plynu V (m 3 s -1, m 3 min -1, m 3 h -1 ) příkon na hřídeli kompresoru P ef spotřeba pracovní páry (u kompresorů proudových)

5 KOMPRESORY - rozdělení PODLE PRINCIPU ČINNOSTI:  objemový princip, stlačení se dosahuje nasátím vzduchu do prostoru, který je pak uzavřen a zmenšován. např. pístové kompresory  rychlostní princip, nasátý vzduch je urychlován a jeho kinetická energie je v difuzoru transformována na tlakovou energii. např. turbokompresory.

6 KOMPRESORY - rozdělení PODLE STLAČOVANÉHO MÉDIA: Chemické a fyzikální vlastnosti stlačovaného média mají prvořadý vliv při volbě konstrukce kompresoru, druhu maziva, způsobu chlazení i při jiných rozhodováních. Velký důraz na těsnost !!! u kompresorů plynových (určeny ke stlačování běžných technických plynů) u kompresorů speciálních, stlačujících jedovaté, výbušné či jinak nebezpečné plyny (např. čpavek, vodík, kyslík…).

7 KOMPRESORY - rozdělení PODLE TLAKU: Vývěva nasává vzduch při tlaku nižším než atmosférickém a stlačuje jej na tlak atmosférický Dmychadlo stlačuje atmosférický vzduch na přetlak do 200 kPa Kompresor stlačuje plyn na přetlak vyšší než 200 kPa Booster pomocný kompresor, zařazovaný do sání např. chladivových kompresorů při příliš vysokém tlakovém poměru. Někdy je tak také nazýván i dotlačovací kompresor. Cirkulační kompresor (cirkulátor) – nasává plyn o vysokém tlaku, stlačuje ho s malým tlakovým poměrem. Je určen pro udržování tlaku v chemických provozech nebo plynovodech.

8 KOMPRESORY - rozdělení PODLE POČTU STLAČOVACÍCH STUPŇŮ: jednostupňové - při jediné operaci uskuteční stlačení plynu z tlaku sacího na tlak konečný dvoustupňové - vysoký tlakový poměr, postupné, podle počtu třístupňové atd. stupňů opakované stlačení a ochlazení před vstupem do dalšího stupně U turbokompresorů, zejména osových, může být velký počet stupňů ( 20 i více)

9 KOMPRESORY - rozdělení PODLE KONEČNÉHO TLAKU ( TLAKOVÉHO POMĚRU) : Nízkotlakýnení-li výtlačný tlak vyšší než 2,5 MPa, Středotlaký pro výtlačný tlak mezi 2,5 a 10 MPa, Vysokotlaký pro výtlačný tlak 10 až 250 MPa.

10 KOMPRESORY - rozdělení Stacionární Přenosné PODLE JINÝCH CHARAKTERISTIK:

11 KOMPRESORY - rozdělení Pojízdné chlazené vodou nebo vzduchem PODLE JINÝCH CHARAKTERISTIK:

12 KOMPRESORY - rozdělení poháněné přímo nebo s použitím řemenového, ozubeného nebo hydraulického převodu PODLE JINÝCH CHARAKTERISTIK: poháněné motorem elektrickým, spalovacím nebo parním

13 KOMPRESORY- přehled KOMPRESORY objemové (aerostatické) rychlostní (aerodynamické) proudové (ejektory) s jedním rotorem křídlové kapalino-kružné s valivým pístem spirálové ostatní s dvěma a více rotory šroubové zubové ostatní rotační s vratným pohybem pracovního elementu pístové membránové s volným pístem ostatní lopatkové (turbo kompresory) osové (axiální) odstředivé (radiální)

14 Použitá literatura BOLEK,A., KOCHMAN,J. aj. Části strojů 2. svazek. 5. vydání, Praha: SNTL, 1990 DOLEČEK,J., HOLOUBEK,Z., Strojnictví 1 pro SOU, 1. vydání Praha : SNTL, 1988 KŘÍŽ, R., Strojírenská konstrukce 1. 1. vydání, Praha: SNTL, 1986


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google