Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nákazy přenášené vzduchem TuberkulózaSpála. Tuberkulóza Lidský rod trápí tuberkulóza údajně již nejméně půl milionu let. Tvrdí to američtí vědci, kteří.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nákazy přenášené vzduchem TuberkulózaSpála. Tuberkulóza Lidský rod trápí tuberkulóza údajně již nejméně půl milionu let. Tvrdí to američtí vědci, kteří."— Transkript prezentace:

1 Nákazy přenášené vzduchem TuberkulózaSpála

2 Tuberkulóza Lidský rod trápí tuberkulóza údajně již nejméně půl milionu let. Tvrdí to američtí vědci, kteří zkoumali kostru jedince vymřelého druhu člověka vzpřímeného (homo erectus), pocházející z Turecka. Lidský rod trápí tuberkulóza údajně již nejméně půl milionu let. Tvrdí to američtí vědci, kteří zkoumali kostru jedince vymřelého druhu člověka vzpřímeného (homo erectus), pocházející z Turecka.

3 Tuberkulózu šíří takzvané „Tlusté bakterie“ a Mycobacterium tuberculosis (Kochův bacil)

4 Čísla z roku 1996 vyjadřují počet hlášených případů tuberkulózy na 100 000 obyvatel ve střední Evropě a v Pobaltských státech.(bílé plochy)

5 V počáteční fázi krátkodobých léčebných režimů se využívá baktericidního účinku izoniazidu a rifampicinu, které společně se streptomycinem ničí rychle se množící mykobakterie v čerstvých ložiscích. Léčba se doplňuje účinkem pyrazinamidu, ten zasahuje i mykobakterie, které přežívají v nitru buněk. Mortalita se pohybuje kolem hodnot 1 na 100 000 obyvatel. Ve srovnání s některými západoevropskými státy jsou však u nás čísla výskytu poměrně vysoká. Pohybují se kolem 20 na 100 000 obyvatel! To představuje ročně více než 2000 nových nemocných. První vakcínu proti Tuberkulóze objevil Robert Koch!

6 Tuberkulóza je velmi vážné infekční onemocnění, na které každý rok ve světě zemřou asi 2 milióny lidí. Není dědičná, ani vrozená a člověk se nakazí jen od nemocného, který vylučuje tuberkulózní bacily. V přítomnosti přenašeče ale musí strávit více než dvě hodiny v uzavřené místnosti. Plíce souchotináře

7 Mezi chudým lidem se této nemoci říkalo také souchotiny – od slova schnouti-suchý, protože se vyznačovala výrazným hubnutím a nechutenstvím a také úporným suchým kašlem.

8 Spála Spálu vyvolává bakterie Streptokok. I když to není úplně přesné. Spálu vyvolává produkt, který streptokok vylučuje. Jmenuje se erytrogenní toxin. Tento toxin je odpovědný za vytvoření vyrážky u spály. Spálou onemocní nejčastěji děti ve věku mezi třetím až desátým rokem. Proti spále se neočkuje. Protože vyvolavatelem je bakterie a nikoli virus, je možno použít účinná antibiotika.

9 Bakterie Streptokoka (Streptococcus pyogenes)

10 Přenáší se vzdušnou cestou, poraněním a ojediněle i infikací skrze popáleniny. Inkubační doba je velmi krátká, většinou 1- 3 dny. Spála začíná stejnými příznaky jako prostá angína. Objeví se horečka, třesavka, bolesti v hrdle, eventuelně i bolesti břicha a zvracení.

11 Za dva až pět dnů po tom, co bylo dítě ve styku se spálou, se objeví horečka, bolesti v krku a případně zimnice, zvracení a bolesti břicha. Během 24 hodin dojde na kůži po celém těle s výjimkou obličeje k výsevu vyrážky. Ta je jasně červená, velikosti jeden až dva milimetry.Ve 2. až 4. týdnu dochází k cárovitému olupování postižené kůže.

12 Hlášené roční počty tohoto onemocnění v České republice jsou 15 000 - 25 000, úmrtí v posledních letech nebylo hlášeno. Spála u novorozence:

13 Bylo řečeno, že pouze na obličeji se neobjevuje vyrážka, zde se totiž spála projevuje zarudnutými tvářemi a typickým výbledem kolem úst (Filatovův příznak).

14 Primárním zdrojem je nemocný člověk nebo nosič. Ve zdravé populaci je 10 % nosičů Streptococcus pyogenes. Streptokoky mohou přežívat i v okolí vylučovatelů streptokoků, kde mohou v zaschlém stavu být životaschopné po dobu i několika měsíců - vzduch, prach, předměty, prádlo (osobní i ložní).


Stáhnout ppt "Nákazy přenášené vzduchem TuberkulózaSpála. Tuberkulóza Lidský rod trápí tuberkulóza údajně již nejméně půl milionu let. Tvrdí to američtí vědci, kteří."

Podobné prezentace


Reklamy Google