Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kapavka = gonorea Jiné názvy: gonorea, tripl, kapela, gonorrhoea.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kapavka = gonorea Jiné názvy: gonorea, tripl, kapela, gonorrhoea."— Transkript prezentace:

1 Kapavka = gonorea Jiné názvy: gonorea, tripl, kapela, gonorrhoea

2 Charakteristika  Kapavka je pohlavní nemoc, způsobená bakterií Neisseria gonorrhoea  Gonokok infikuje sliznici močopohlavního ústrojí člověka (močová trubice u obou pohlaví, u žen čípek), dále sliznici nosohltanu, konečníku a oční spojivku (extragenitální kapavka). Vzácně může postihnout i klouby (tzv. metastatická kapavka).  Na obrázku:gonokoky bakterie Neisseria gonorhoeae

3 Původce  Původcem onemocnění je gramnegativní (Gramovně – růžově zbarvená) bakterie diplokok (bakterie tvořící dvojici buněk) Neisseria gonorrhoeae, uspořádaná do dvojic podobajícím se zrnku kávy.  Člověk je jediným hostitelem v přírodě, a je tak jediným zdrojem infekce při přenosu infekce pohlavním stykem.  Tato baktérie je velmi citlivá na zevní prostředí a dezinfekční prostředky. Jejich působením rychle hyne.

4 Neisseria gonorrhoeae – pod mikroskopem

5 Cesta přenosu  Infekce se přenáší kontaktem (většinou přímým) se slizničními exsudáty (projevy zánětů), téměř vždy jako výsledek sexuální aktivity  Nepřímý přenos (infikovanými předměty) je vzhledem k vysoké citlivosti gonokoka (mikrob vyvolávající kapavku) na zevní prostředí vzácný.  Novorozenci a malé děti mohou onemocnění získat asexuální cestou od infikovaných matek.

6  Bakterie způsobující kapavku žije a množí se v děloze, vaječnících, děložním čípku, v močové trubici mužů i žen. Může růst i v hrdle, ústech a konečníku. Tak se i šíří.

7 Příznaky  se liší u obou pohlaví, proto mluvíme o mužské a ženské kapavce.  U mužů vyvolává gonokok na sliznici prudký akutní zánět s výraznými potížemi.  U žen naopak může být infekce zcela bez příznaků (asymptomatická)  Akutní kapavka, není-li řádně vyléčena, přejde do vleklého - chronického stadia s minimálními příznaky, avšak s postupným šířením na další orgány močopohlavního systému.

8 Příznaky

9 Inkubační doba  Inkubační doba je krátká 2-14 dnů. Období nakažlivosti:  Období nakažlivosti může být dlouhé, zejména u bezpříznakových nemocných. Po zahájení terapie účinnými antibiotiky nakažlivost končí během 24 - 48 hodin

10 Výskyt  Gonokokové infekce se vyskytují po celém světě, u obou pohlaví, zejména u sexuálně aktivních adolescentů a mladých dospělých. Prevalence je nejvyšší v komunitách s nižší socioekonomickou úrovní. V některých vyspělých zemích došlo k poklesu počtu onemocnění během posledních 20 let.

11 Výskyt kapavky v ČR  V ČR je celkem nakažených 606 mužů, 210 žen a z toho je 7 těhotných

12 Epidemiologická opatření  Preventivní: 1. prevence je založena na bezpečných sexuálních praktikách 2. speciální pozornost je nutno věnovat novorozenecké konjunktivitidě (zánětu očních spojivek ) 3. depistáže (vědomé, cílené, včasné vyhledávání nemocných nebo zdrojů nemoci) v rizikových skupinách

13 Konjuktivitida

14 Epidemiologická opatření  Represivní: 1. povinné hlášení onemocnění i případu podezřelého z onemocnění 2. povinná léčba nemocného 3. odběr klinického materiálu na laboratorní průkaz etiologie (původu nákazy) 4. vyhledání kontaktů nemocného s jejich následným vyšetřením a příslušnou antibiotickou terapií

15 Léčba  Léčba je povinná, zpravidla probíhá ambulantně, antibiotiky, komplikovaná za hospitalizace. Při správné léčbě je nemocný zcela vyléčen. Neodborná léčba a samoléčení může vést ke komplikacím a k ohrožení dalších lidí. Infikovaný člověk je tak povinen podrobit se léčbě na dermatovenerologickém (kožním) oddělení a dispenzarizaci trvající 6 měsíců.

16 Zdroj  Http://www.004.cz/kapavka [online]. 2001 [cit. 2011-01-16]. 004.cz. Dostupné z WWW:.  Http://srv.onzk.net/PohlavniChoroby/kapa vka.htm [online]. 2000 [cit. 2011-01-16]. Http://srv.onzk.net/PohlavniChoroby/. Dostupné z WWW:.


Stáhnout ppt "Kapavka = gonorea Jiné názvy: gonorea, tripl, kapela, gonorrhoea."

Podobné prezentace


Reklamy Google