Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kalmetizace novorozenců a její komplikace

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kalmetizace novorozenců a její komplikace"— Transkript prezentace:

1 Kalmetizace novorozenců a její komplikace
Připravily: Dvořáková Petra, Vlčková Jana, Kolbonová Markéta FN Olomouc, Novorozenecké odd.

2 Cíle práce: seznámit Vás s problematikou kalmetizace novorozenců a komplikacemi, které se mohou vyskytnout cílem povinného očkování je zabránit všem projevům infekčního onemocnění, vyloučit úmrtí z infekcí, jejich šíření a zabránit vzniku epidemií, vůči kterým existují očkovací látky

3 Epidemiologie TBC: TBC je infekční onemocnění , jehož původcem je Mycobacterium tuberculosis (Kochův bacil). Zdrojem onemocnění je především člověk. Infekce se šíří kapénkovou cestou, při kašli, kýchání nebo mluvení. Nebezpečí nákazy je při dlouhodobém kontaktu s nemocným, nejčastěji při výskytu onemocnění v rodině.

4 Význam očkování: Základní očkování proti TBC se provádí od 4. dne života dítěte, nejpozději do šestého týdne po narození. Po třech až čtyřech měsících se zkontroluje místo vpichu. Pokud nebudou patrné stopy po očkování, musí se zkontrolovat množství protilátek proti TBC a pokud je jich málo, musí být dítě znovu přeočkováno.

5 Způsob podání: BCG vakcína se před použitím rozpustí ve výrobcem dodávaném roztoku. Vakcinační dávka 0,05 ml se podává intradermálně do horní části levé paže nad deltový sval. Do kůže novorozenců pícháme se zvýšenou opatrností, do kůže bez vyrážek, neochlupené a nepigmentované.

6 Organizace na Novorozeneckém oddělení:
Na našem oddělení fyziologických novorozenců provádí očkování proti TBC staniční sestra a zaškolené sestry oprávněné primářem novorozeneckého oddělení MUDr.Lumírem Kantorem Ph.D.Po zaškolení získají určené sestry oprávnění očkovat. Zaškolení se skládá se seznámení s Vyhláškou 439 MZ ČR ze dne o očkování proti infekčním nemocem,dále pak seznámení s technickými detaily očkování a z praktické části sestávající z názorných ukázek a aplikace 20 intradermálních injekcí vakcíny proti TBC pod dohledem lékaře Novorozeneckého oddělení FNO.

7 O každém očkování novorozence musí být veden záznam, musí být uveden druh očkovací látky, datum podání látky, číslo šarže, podpis a razítko ošetřující osoby.

8 Kontraindikace: Novorozenci s akutním horečnatým onemocněním nebo sepsí nesmí být očkováni minimálně do 2 týdnů po úplném vyléčení. Aktuální hmotnost novorozenců nižší než 2500 g. Novorozenci, kterým se podávají ATB.

9 Děti HBsAG pozitivních matek, které se očkují po porodu proti hepatitidě B.
U pacientů s imunodeficiencí, s chronickým onemocněním jater nebo ledvin, se zánětlivým onemocněním, léčených kortikosteroidy a imunosupresivními léky je očkování BCG vakcínou kontraindikováno.

10 Komplikace po očkování:
Nežádoucí účinky mohou být lokální nebo celkového charakteru: Lokální: mírná bolest, otok, zarudnutí nebo infiltrát místě vpichu. Celkové: zvýšená teplota nepřevyšující 39 stupňů Celsia, bolest hlavy, zvracení, průjem nebo obstipace, osteomyelitis nebo artritis a zvětšení lymfatických uzlin.

11 Děkuji za pozornost!


Stáhnout ppt "Kalmetizace novorozenců a její komplikace"

Podobné prezentace


Reklamy Google