Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Území trvale obydlená a intenzivně využívaná člověkem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Území trvale obydlená a intenzivně využívaná člověkem."— Transkript prezentace:

1 území trvale obydlená a intenzivně využívaná člověkem

2 území neosídlená a člověkem nevyužívaná, příp. s minimálním využitím

3 území osídlená řídce nebo sezónně s minimálním využitím

4 ROZMÍSTĚNÍ OBYVATELSTVA

5 Rozmístění obyvatelstva na Zemi 1)Podle mapy zhodnoť stručně současné rozmístění lidí na Zemi.

6 Rozmístění obyvatelstva na Zemi 2) Uveď alespoň 5 příkladů oblastí, které jsou neosídlené, nebo mají minimální osídlení. Proč jsou neosídlené?

7 Rozmístění obyvatelstva na Zemi 3) Uveď alespoň 8 příkladů oblastí s největším soustředěním obyvatelstva. 4) Jaké jsou důvody vysoké hustoty zalidnění?

8 Z údajů na www.cia.gov World Factbook zjistěte počet obyvatel (Population) a rozlohu (Area) u států Česko, Bangladéš a Mongolsko. Vypočítejte hustotu zalidnění. Hustota zalidnění je ukazatel, který udává počet lidí na 1 km 2 (podíl počtu obyvatel a rozlohy území)

9

10 Hustota zalidnění státu Egypt je 72 lidí na 1 km 2. O jak „hodnotnou“ informaci se jedná?

11 Do slepé mapy světa zakresli následující oblasti. Na území kterých států se nacházejí? Co je příčinou vysoké hustoty zalidnění? Anglie, Porýní-Porúří, Holandsko, Pádská nížina, delta a dolní tok Nilu, ostrovy Honšú,Kjúšú a Šikoku, Indoganžská nížina, delta Gangy a Brahmaputry, Jáva, Velká čínská nížina, oblast Velkých jezer, Nová Anglie, Kalifornie Do slepé mapy světa dále zakresli a pojmenuj alespoň 3 příklady oblastí, které lze označit pojmem anekumena.

12

13

14

15

16

17 Přírodní faktory byly určující v preindustriálním období. Socioekonomické faktory byly určující v industriálním a postindustriálním období. je výsledkem dlouhodobého vývoje, během kterého se prolínaly faktory přírodní a socioekonomické V kterých obdobích vývoje lidské civilizace byly pro rozmístění lidí určující přírodní faktory a v kterých faktory socioekonomické? Uveď příklady přírodních a socioekonomických faktorů. Podnebí, nadmořská výška, blízkost vodního toku, úrodná půda… V dosahu pracovních příležitostí, služeb, při významných komunikacích…

18

19

20

21

22

23

24 Hlavní migrační vlny člověka na základě sledování lidského genomu Genom je soubor veškeré genetické informace konkrétního jedince.


Stáhnout ppt "Území trvale obydlená a intenzivně využívaná člověkem."

Podobné prezentace


Reklamy Google