Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Logaritmické funkce Ročník:2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Logaritmické funkce Ročník:2."— Transkript prezentace:

1 Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Logaritmické funkce Ročník:2. Datum vytvoření:srpen 2013 Název:VY_32_INOVACE_8.1.09.MAT Anotace: Práce s vlastnostmi funkce. Základní pravidla pro počítání s logaritmy, věty o logaritmech. Digitální učební materiál je určen k výkladu. Využívá animační efekty Office 2010, což zvyšuje jeho názornost a napomáhá lepšímu porozumění tématu. Interaktivní prezentační prvky, animace a bohaté ilustrační příklady napomáhají lepšímu pochopení tématu a usnadňují rozvoj znalostí a dovedností žáků. Pro zvýšení interaktivity je vhodné použít interaktivní tabuli. Metodický pokyn: Materiál má multifunkční využití, je vhodný nejen k výkladu, k ověřování znalostí, k samostatnému studiu, ale i k opakování ke společné části maturitní zkoušky. Je možné jej použít i k doplnění učiva pro žáky s individuálním učebním plánem. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 Logaritmické funkce

3 Logaritmická funkce ( Čteme: logaritmus x při základu a se rovná y ) log a x = y Podmínka x ˃ 0 (logaritmujeme pouze kladná čísla) a R+ \ { 1 } (základ je kladné číslo, kromě 1)

4 Výpočet částí logaritmu platí pro x ˃ 0 a pro a R+\ {1} Příklady :

5 Procvičování

6 Věty o logaritmech Součet logaritmů o stejném základu nahrazujeme logaritmem součinu o stejném základu. Rozdíl logaritmů o stejném základu nahrazujeme logaritmem podílu o stejném základu. Násobek logaritmu nahrazujeme mocninou logaritmu o stejném základu.

7 Použití vět o logaritmech (věty o logaritmech se používají ve složitějších výrazech nebo při úpravách logaritmických rovnic) Př: Určete hodnotu čísla z

8

9

10 Procvičování A/ Pro výpočet následujících příkladů použijte pravidla pro logaritmování: Výsledky: 1/ -3 2/ √3 3/ -3 4/ 10 5/ 625 6/ 4 7/ 0,5

11 B/ Použijte věty o logaritmech: Výsledky : 1/ 0,5 2/ -1

12 Použité zdroje: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr.Iveta Semencová. HUDCOVÁ, Milada a Libuše KUBIČÍKOVÁ. Sbírka úloh z matematiky pro SOŠ, SOU a nástavbové studium. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2000, 415 s. ISBN 80-719-6165-5.


Stáhnout ppt "Autor:Mgr. Iveta Semencová Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Funkce a její průběh, rovnice a nerovnice Téma:Logaritmické funkce Ročník:2."

Podobné prezentace


Reklamy Google