Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rasismus Co je rasismus Když k tobě přijde romský spoluobčan a řekne: „teď chcípneš ty bílá tlamo“, to je rasismus. Rasismus je diskriminační teorie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rasismus Co je rasismus Když k tobě přijde romský spoluobčan a řekne: „teď chcípneš ty bílá tlamo“, to je rasismus. Rasismus je diskriminační teorie."— Transkript prezentace:

1

2 Rasismus

3 Co je rasismus Když k tobě přijde romský spoluobčan a řekne: „teď chcípneš ty bílá tlamo“, to je rasismus. Rasismus je diskriminační teorie hlásající nerovnost lidských ras. Obvykle je ztotožňován genocidou. Fekipc¨-estranky [online]. 2005-2008 [cit. 2008-02-12]. Dostupný z WWW:.

4 Dějiny rasismu Orientalista a diplomat Joseph Arthur Comte de Gobieneau (1816 - 1882) tvrdil, že míchání ras vede k neschopnosti udržet pokrok, neboť existují tzv. vyšší a nižší rasy. Nejvyšší rasou je pro Gobineaua rasa bílá, nejnižší židovská, úpadek lidstva je způsoben degenerací nejvyšší rasy - obdobná stanoviska zastával i britský anatom Robert Knox (1798 - 1862). Rozvinutí myšlenek Arthura de Gobineaua lze nalézt v díle Základy XX. století, jehož autorem je v Německu žijící anglický spisovatel a filozof Houston Stewart Chamberlain (1855 - 1927). Ten označil za nejvyšší rasu národ německý - protipólem byla rasa židovská - a tvrdil, že mezi vyššími a nižšími národy musí dojít ke konečnému zúčtování. S rasismem souvisí i jeho zvláštní podskupina - antisemitismus, negativní postoj vůči Židům. O politice rasistických organizací se není třeba podrobněji rozepisovat, výsledky 2. světové války hovoří za vše. Ani dnes však není rasistická, fašistická či nacistická ideologie mrtvou, i po roce 1945 se některé státy myšlenkami rasismu řídily nebo řídí, například Jihoafrická republika či dnešní Zimbabwe. Na konci 20. století se objevila řada menších skupin a politických stran s rasistickými myšlenkami a ideologiemi, které se udržují a šíří po celém světě. Wikipedie. Seznam : Wikipedie [online]. 1969-2008, 15.12.2007 [cit. 2008-02-12]. Dostupný z WWW:.

5 Fašismus S pojmem rasismus úzce souvisí pojem fašismu. Fašismus (italsky fascismo) je ve svém nejužším pojetí (definovaném Benitem Mussolinim) totalitní ideologie, resp. politické hnutí, antidemokratického a antiliberálního zaměření. Fašistická ideologie vychází z nacionalismu, často bývá charakterizována jako záměrně iracionální. Fašistická politická teorie a praxe se poprvé výrazně prosadila v meziválečné Itálii vedené Benitem Mussolinim. Pojem „fašismus“ či „fašistický“ je dnes často vnímán v mnohem širším smyslu, v průběhu dějin 20. století se stal ofenzivním nástrojem boje různých ideologií, za fašistické či k fašismu směřující se taktéž označují formy vlády, které naplňovaly cíle původního fašistického programu jen zčásti, např. diktatury nespějící k totalitě. Wikipedie. Fašismus [online]. 1996-2008, 12.12.2008 [cit. 2008-02-12]. Dostupný z WWW:.


Stáhnout ppt "Rasismus Co je rasismus Když k tobě přijde romský spoluobčan a řekne: „teď chcípneš ty bílá tlamo“, to je rasismus. Rasismus je diskriminační teorie."

Podobné prezentace


Reklamy Google