Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BUK DUB BŘÍZA HABR JAVOR javor klen javor mléč javor babyka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BUK DUB BŘÍZA HABR JAVOR javor klen javor mléč javor babyka."— Transkript prezentace:

1

2 BUK DUB BŘÍZA HABR JAVOR javor klen javor mléč javor babyka

3

4 Jeho koruna je mohutně a nepravidelně rozložitá.

5 DUB LETNÍ je mohutný strom. Roste v nižších nadmořských výškách, kde může vytvářet doubravy (= dubové lesy) nebo růst osaměle. Dub letní je dlouhověký, roste velmi pomalu, může se dožít 500, výjimečně až 1000 let. Dub letní poskytuje velmi tvrdé a těžké dřevo, které je vysoce ceněné a má široké uplatnění ve stavebnictví. Nejžádanější je ve vodním stavitelství, neboť pobytem ve vodě se jeho dobré vlastnosti ještě zlepšují.

6 Listy jsou krátce řapíkaté, u řapíku ouškaté. Na stromě mohou vytrvávat do zimy.

7

8 Plodem je žalud sedící v číšce na dlouhé stopce.

9 Mohutný strom se širokým kmenem a štíhlejší, méně rozvětvenou korunou než u dubu letního.

10 DUB ZIMNÍ Dub zimní poskytuje velice hodnotné dřevo, používané při stavbě lodí, podlah, nábytku, intarzií i sudů. Dožívá se 400 až 1000 let.

11 Listy jsou zřetelně řapíkaté. Seschlé listy zůstávají na stromě přes zimu.

12 Plody – žaludy (nažky) jsou zpravidla přisedlé.

13

14

15 Statný strom se štíhlým kmenem pokrytým hladkou borkou bělošedé barvy.

16 BUK LESNÍ Buk lesní se dožívá až 400 let. Roste hojně od pahorkatin do hor, kde vytváří bučiny (=bukové lesy). Dřevo se používá v nábytkářství, truhlářství, na výrobu parket či kuchyňského nářadí. Je velmi výhřevné. Ve středověku sloužilo k výrobě dřevěného uhlí. kultivar 'Roseomarginata'

17 Listy jsou téměř celokrajné, hladké, tmavě zelené a lesklé.

18

19 Plody jsou bukvice pokryté měkkými ostny.

20

21

22 BŘÍZA BĚLOKORÁ, také bříza bradavičnatá Bříza je nenáročný rychle rostoucí strom, který je často používán při obnově člověkem poškozené krajiny (např. po těžbě). Na stanovištích, která osídluje, se vyskytuje téměř v monokulturách. Její dřevo dobře hoří, kůra hoří i mokrá. Vyskytuje se prakticky ve všech lesích.

23 Kůra břízy je v mládí a na větvičkách hnědá, posléze se mění v bílou, odlupující se borku

24 Listy mají trojúhelníkovitý tvar.

25

26 Plody - drobné nažky - jsou asi 2 mm velké a lehké, rozšiřují se větrem na velké vzdálenosti.

27

28 HABR OBECNÝ Habr se vyskytuje jako strom, vzácněji jako keř. Dobře snáší seřezávání, je proto často používán v živých plotech. Je též vysazován pro své kvalitní tvrdé dřevo vhodné pro výrobu různých nástrojů.

29 Listy jsou na okraji dvojitě ostře pilovité, v mládí nápadně zřasené.

30

31 PLODY

32

33 Vysoký strom s pravidelnou korunou.

34 JAVOR KLEN Javor klen se dožívá věku až 400 let. Kmen dosahuje průměru až 1,5 m a obvod kmene bývá i přes 3 m. Javor klen najdeme hlavně od pahorkatin po horské oblasti.

35 Listy jsou dělené do laloků, jejichž konce na rozdíl od příbuzného javoru mléče nejsou ostře zašpičatělé.

36 Žlutozelené květy jsou uspořádány v převislých, až 16 cm dlouhých květenstvích.

37 Plody jsou dvounažky.

38 Borka se odlupuje ve velkých šupinách.

39 Statný strom s široce oválnou až kulovitou korunou

40 JAVOR MLÉČ Dosahuje stáří až 400 let. Javor mléč je hojný v listnatých lesích po celém území České republiky. Velmi často je pěstován v parcích. Tvrdé a trvanlivé javorové dřevo je užíváno k výrobě nábytku, hudebních nástrojů apod.

41 Listy s laloky jsou zakončené ostrou špičkou. Řapík při utržení roní bílé mléko.

42 Žlutozelené květy v květenství rozkvétají brzy před rašením listů.

43 Plody jsou dvounažky.

44

45 JAVOR BABYKA nebo též javor polní Roste jako strom, řidčeji jako keř. Často vytváří nižší více kmenné stromy. Javor babyka poskytuje nejpevnější a nejtvrdší dřevo z našich javorů. Odolné, načervenalé dřevo je vhodné k soustružení.

46 Listy s hlubokými tupě zašpičatělými zářezy. Řapík po nalomení roní mléčnou šťávu.

47 S rašením listů se objevují žlutozelené květy v květenstvích.

48 PLODY

49

50

51 Náš národní strom. Většinou velmi statný a urostlý strom.

52 LÍPA SRDČITÁ Lípa je významnou medonosnou rostlinou. Lípa srdčitá se vyskytuje po celém našem území, ale špatně snáší znečištěné městské ovzduší. Známé jsou léčivé účinky lipového květu, užívá se zejména při nachlazení. Z měkkého a lehkého lipového dřeva se vyrábějí např. tužky. Dřevo je velmi vhodné pro řezbářské práce.

53 Listy mají srdčitý tvar a na obrysu zřetelné zubaté. Na líci jsou tmavozelené a lesklé.

54 Na rubu listu můžeme pozorovat rezavé chloupky.

55 Lípy kvetou silně vonícími žlutavými květy v květenství.

56

57

58 Středně velký strom, řidčeji keř.

59 JEŘÁB OBECNÝ, též jeřáb ptačí V ČR se hojně vyskytuje v lesích a také se velice často díky své odolnosti vůči znečištěnému ovzduší vysazuje podél silnic a do městských parků. Dřevo jeřábu je poměrně tvrdé a ohebné, užívá se k např. výrobě holí, násad nebo hudebních nástrojů.

60 Listy jsou složené, lichozpeřené.

61 Kvete bílými květy v květenství.

62

63 Krytosemenné rostliny – listnaté stromy lesa Listnaté stromy vytvářejí porosty listnatých lesů. Dříve v ČR tyto lesy převládaly, nyní jsou spíše vzácné a většinou chráněné (doubravy, lužní lesy). Často tvoří spolu s jehličnany smíšené lesy. Hospodářské využití: dřevo - používá se např. k výrobě nábytku, hudebních nástrojů, lodí…. Listnaté lesní stromy: dub zimní, dub letní, buk lesní, bříza bradavičnatá, habr obecný, javor klen, javor mléč, javor babyka, jeřáb obecný, lípa srdčitá, Rostliny podobné stavbou těla patří do společné čeledi, např. dub a buk – čeleď bukovité. Název čeledi má vždy koncovku –ovité, např. břízovité. Krytosemenné rostliny – listnaté stromy lesa Listnaté stromy vytvářejí porosty listnatých lesů. Dříve v ČR tyto lesy převládaly, nyní jsou spíše vzácné a většinou chráněné (doubravy, lužní lesy). Často tvoří spolu s jehličnany smíšené lesy. Hospodářské využití: dřevo - používá se např. k výrobě nábytku, hudebních nástrojů, lodí…. Listnaté lesní stromy: dub zimní, dub letní, buk lesní, bříza bradavičnatá, habr obecný, javor klen, javor mléč, javor babyka, jeřáb obecný, lípa srdčitá, Rostliny podobné stavbou těla patří do společné čeledi, např. dub a buk – čeleď bukovité. Název čeledi má vždy koncovku –ovité, např. břízovité.


Stáhnout ppt "BUK DUB BŘÍZA HABR JAVOR javor klen javor mléč javor babyka."

Podobné prezentace


Reklamy Google