Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dřeviny – listnaté stromy

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dřeviny – listnaté stromy"— Transkript prezentace:

1 Dřeviny – listnaté stromy
Domácí dřeviny se během mnoha stovek let přizpůsobily zdejšímu klimatu a jsou tedy poměrně nenáročné na stanoviště. Patří převážně do volné krajiny. Jejich květy jsou většinou nenápadné, zaujmou však na podzim pěkným zbarvením listů. Cizokrajné druhy listnatých stromů, se kterými se můžete setkat v našich zahradách a parcích, pocházejí z celého světa. Často se vyznačují neobvyklým vzrůstem nebo zajímavě barevnými listy. Nápadné zbarvení listů bývá nápadné zejména na podzim, u některých druhů však může být celoroční nebo se naopak objevuje při jarním rašení.

2 Bříza bělokorá nejznámější listnatý strom, kmen nápadný bělavou barvou má dlouhé tenké převislé větve, listy brzy na jaře raší, zvětšují se jehnědy, v nichž jsou drobné kvítky, dřevo má měkké, pružné, dá se využít pouze k topení.

3

4 Lípa srdčitá Lípa se mění v průběhu roku i v průběhu svého života, přezimuje bez listů, neroste. Na jaře vyrostou z pupenů nové listy a strom se dále zvětšuje. Asi po 20 – 25 letech života lípa začne kvést. Dožívá se stáří i několika set let. Lípa je český národní strom, zpívá se o ní v národních písních, často bývala vysazována jako památný strom. Její listy jsou zobrazeny na zástavě pana presidenta, na různých symbolech a bankovkách.

5

6 Dub letní Má laločnaté listy, rozložitou korunu, plod dubu – žalud Dub roste velmi pomalu a žije i několik tisíc let, dorůstá výšky až 30-40m Má velmi pevné kořeny, odolává vichřicím Dřevo je velmi tvrdé, používá se na výrobu nábytku nebo pro vodní stavby, protože ve vodě ještě ztvrdne

7

8 Buk lesní typický strom pro pahorkatiny a podhůří hor, dorůstá výšky až 50m, vejčité listy, hladký šedý kmen plody - bukvice dřevo načervenalou barvu, tvrdé, vhodné pro výrobu parket a nábytku lesu, ve kterém rostou převážně buky, říkáme bučina

9

10 Poznáš je? a) b) Bříza bělokorá Dub letní c) d) Lípa srdčitá Buk lesní


Stáhnout ppt "Dřeviny – listnaté stromy"

Podobné prezentace


Reklamy Google