Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra – lopatka a klíční kost Označení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra – lopatka a klíční kost Označení."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra – lopatka a klíční kost Označení materiálu: VY_32_INOVACE_SOMOR.MU1.1006 Datum vytvoření: 13. 10. 2013 Vzdělávací oblast: Morfologie pohybového systému Ročník: První – rekondiční a sportovní masér Název školy: Střední škola, základní škola a mateřská škola pro zrakově postižené, Brno, Kamenomlýnská 2

2 Anotace Základní anatomický popis lopatky a klíční kosti. Základní anatomický popis lopatky a klíční kosti.

3 Metodické pokyny Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor. Materiál slouží k výuce nové látky a zopakování učiva na konci hodiny. K využití materiálu je nutný počítač s programem MS PowerPoint a projektor.

4 Zdroje 1) Obr.1,4.: Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Clavicula_sup.jpg 2) Obr.2, 3, 5.: Http://cs.wikipedia.org [online]. [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Scapula_ant.jpg 3) Obr.6.: Http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 2013-10-13]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scapula_post.jpg

5 4) IVAN DYLEVSKÝ. Základy anatomie pro maséry. Praha: Triton, 2003. ISBN 80-7245-275-3.

6 Kostra – lopatka a klíční kost

7 Lopatka - scapula Je plochá kost, trojúhelníkovitého tvaru, má tedy dvě plochy, tři okraje a tři úhly. Je plochá kost, trojúhelníkovitého tvaru, má tedy dvě plochy, tři okraje a tři úhly. S klíční kostí vytváří pletenec horní končetiny. S klíční kostí vytváří pletenec horní končetiny. Společně s pažní kostí a klíční kostí tvoří ramenní kloub. Společně s pažní kostí a klíční kostí tvoří ramenní kloub. Plochy jsou přední a zadní. Plochy jsou přední a zadní. Přední plocha je přivrácena k hrudníku a naléhá na 2-7 žebro. Přední plocha je přivrácena k hrudníku a naléhá na 2-7 žebro. Zadní plocha vystupuje z ní hřeben lopatky = spina scapulae. Zadní plocha vystupuje z ní hřeben lopatky = spina scapulae.

8 Lopatka – přední a zadní strana Obr.1.Obr.2.

9 Spina scapule dělí lopatku na: Spina scapule dělí lopatku na: menší horní část - jáma nadhřebenová - fossa supraspinata menší horní část - jáma nadhřebenová - fossa supraspinata větší, ale mělčí část - jáma podhřebenová - fossa infraspinata. větší, ale mělčí část - jáma podhřebenová - fossa infraspinata. obě jámy vyplňují stejnojmenné svaly obě jámy vyplňují stejnojmenné svaly Hřeben lopatky se laterálně zvyšuje a vybíhá dopředu v tzv. nadpažek - acromion. Hřeben lopatky se laterálně zvyšuje a vybíhá dopředu v tzv. nadpažek - acromion. Na acromionu je kloubní ploška pro spojení s klíční kostí. Na acromionu je kloubní ploška pro spojení s klíční kostí.

10 Spina scapulae i acromion je na člověku dobře hmatný a viditelný. Spina scapulae i acromion je na člověku dobře hmatný a viditelný. Obr.3.

11 Vnitřní - mediální - vertebrální okraj lopatky je rovnoběžný s páteří. Vnitřní - mediální - vertebrální okraj lopatky je rovnoběžný s páteří. Zevní - laterální - axilární okraj lopatky je obrácen do podpažní jamky. Zevní - laterální - axilární okraj lopatky je obrácen do podpažní jamky.

12 Horní okraj lopatky Horní okraj lopatky vybíhá zevně v silný hákovitý výběžek - processus caracoideus vybíhá zevně v silný hákovitý výběžek - processus caracoideus Přesahuje asi o 2 cm kloubní jamku, je místem začátku mohutných vazů a svalů ramenního kloubu (brání, aby hlavice nevyskočila dopředu). Přesahuje asi o 2 cm kloubní jamku, je místem začátku mohutných vazů a svalů ramenního kloubu (brání, aby hlavice nevyskočila dopředu).

13 Lopatka – scapula – přední plocha Mediální okraj lopatky Axilární okraj lopatky Dolní úhel lopatky Hákovitý výběžek Processus coracoideus Jamka ramenního kloubu Obr. 4.

14 Lopatka – scapula – zadní plocha Mediální okraj lopatky Dolní úhel lopatky Axilární okraj lopatky Acromion Spina scapulae Obr. 5. Fossa infraspinata

15 Klíční kost - clavicula Esovitě prohnutá kost, dlouhého typu, uložená napříč nad prvním žebrem. Esovitě prohnutá kost, dlouhého typu, uložená napříč nad prvním žebrem. Na vnitřní - mediální straně je klíční kost ztluštělá a prohnutá dopředu. Na vnitřní - mediální straně je klíční kost ztluštělá a prohnutá dopředu. Mediální konec je kloubně spojený s manubriem sterni. Mediální konec je kloubně spojený s manubriem sterni.

16 Na zevní straně je oploštělá a prohnutá dozadu. Na zevní straně je oploštělá a prohnutá dozadu. zevní část je kloubně spojen s acromionem zevní část je kloubně spojen s acromionem Kost klíční je po celé délce dobře hmatná. Kost klíční je po celé délce dobře hmatná.

17 Klíční kost - clavicula Obr.6. Sternální část Akromiální část


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0188 Název projektu: Moderní škola Autor: Mgr. Marek Smutný Název materiálu: Kostra – lopatka a klíční kost Označení."

Podobné prezentace


Reklamy Google