Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace: Slovní druhy - Přídavná jména II - Přirovnání Autor: Mgr. Michaela Vacková Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Očekávaný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace: Slovní druhy - Přídavná jména II - Přirovnání Autor: Mgr. Michaela Vacková Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Očekávaný."— Transkript prezentace:

1 Anotace: Slovní druhy - Přídavná jména II - Přirovnání Autor: Mgr. Michaela Vacková Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Očekávaný výstup: žák poznává slovní druhy, žák se seznamuje se základními literárními pojmy Speciální vzdělávací potřeby: individuální práce dětí s SPU u interaktivní tabule, doplňování, ústní kontrola Klíčová slova: slovní druhy, přídavná jména, přirovnání Druh učebního materiálu: prezentace Cílová skupina: žák Základní škola a Mateřská škola Slapy, okres Praha- západ Projekt EU – OPVK, projekt číslo:CZ.1.07/1.4.00/21.3732 Stupeň a typ vzdělávání: první stupeň, první období Typická věková skupina: 8 - 9 let Metodické doporučení: Nejprve jsme se seznámili s knihou plných přísloví, hádanek a pranostik. Kniha nás provází při hodinách českého jazyka (čtení, sloh). Snímek č. 4, 6 doporučuji dětem vytisknout ve formě pracovního listu, aby mohly samostatně pracovat, kontrolovat správnost zadaného cvičení. Ověření v praxi ověřeno dne: 29. 5. 2013 Ve třídě: 3. ročník

2 Slovní druhy Přídavná jména II Přirovnání Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Vacková. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.www.rvp.cz Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

3 Přirovnání Je pojmenování na základě srovnání, podobnosti dvou subjektů. (1.) Např. mlčí jako ryba ………..„jako“…………..

4 Doplňte uvedená přirovnání vhodnými přídavnými jmény (adjektivy) Je ……………………..jako. Je ……………………..jako srna. Je ……………………..jako ……… Je ……………………..jako blecha. Je ……………………..jako. Je ……………………..jako liška. Je ……………………..jako. Je ……………………..jako mravenec.

5 Doplňte uvedená přirovnání vhodnými přídavnými jmény (adjektivy) Je pilná jako včelka. Je plachá jako srnka. Je silný jako lev. Je šťastná jako blecha. Je moudrá jako sova. Je mazaná jako liška. Je drzý jako opice Je pilný jako mraveneček.

6 Doplň uvedená přirovnání názvem zvířete. Je rozčepýřený jako……………………………. Je slizký jako………………………………………. Je tichý jako……………………………………….. Je volný jako………………………………………. Je pomalý jako…………………………………… Je neohrabaný jako……………………………. Je toulavá jako ……………………………………

7 Správné řešení Je rozčepýřený jako vrabec. Je slizký jako had. Je tichý jako myška. Je volný jako pták. Je pomalý jako šnek. Je neohrabaný jako medvěd. Je toulavá jako kočka.

8 Citace 1. SCHNEIDEROVÁ, Eva a Marie HANZOVÁ. Hry s příslovími, hádankami a pranostikami. Praha: Portál, 2013, str. 37. ISBN 978-80-262-0338-4.


Stáhnout ppt "Anotace: Slovní druhy - Přídavná jména II - Přirovnání Autor: Mgr. Michaela Vacková Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Očekávaný."

Podobné prezentace


Reklamy Google