Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Spojky souřadicí (parataktické)  Spojky podřadicí (hypotaktické)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Spojky souřadicí (parataktické)  Spojky podřadicí (hypotaktické)"— Transkript prezentace:

1

2

3  Spojky souřadicí (parataktické)  Spojky podřadicí (hypotaktické)

4  Spojky slučovací - a, i, ani, ani-ani, jak-tak, hned-hned, jednak-jednak, zčásti-zčásti  Spojky odporovací - ale, avšak, však, leč, nýbrž, naopak, jenomže, jenže, sice-ale, jistě-ale  Spojky stupňovací - i, ba, ba i, nadto, dokonce, nejen-ale i, nejen-nýbrž i  Spojky vylučovací - nebo, anebo, buď-nebo  Spojky vysvětlovací - totiž, vždyť  Spojky příčinné - neboť  Spojky důvodové, důsledkové - proto, a proto, tak, a tak, tudíž, tedy  Spojka souřadicí spojuje dva větné členy nebo věty v souvětí v souřadném poměru

5  Spojky podřadicí připojují vedlejší věty v souvětí k větě hlavní v poměru podřadném.  Spojky podřadicí: aby, jakmile, až, než, nežli, zatímco, když, kdyby, protože, poněvadž, jelikož, jestliže, -li, přestože, ačkoli, třebaže, i když, ač, že.  Z podřadicích spojek se ke spojování větných členů se užívají téměř výhradně spojky přípustkové: Statečný, i když pošetilý plán.

6  Musím jít do obchodu protože nemáme pečivo.  Přijď odpoledne k nám a půjdeme ven.  Říkal že musí odejít v pět hodin.  Chceš chleba nebo rohlíky?  Chtěl jsem si koupit nový svetr ale žádný se mi nelíbil.  Když bude pršet nemůžeme jít na koupaliště.  Jakmile budu hotov zavolám ti.

7  1. … se snažil, neuspěl.  2. Byli dva, a … se nebránil.  3. … bylo teprve šest, byla tma.  4. Mluvil pravdu, … mu nikdo nevěřil.  5. … jej spatřila, rozzářila se štěstím.  6. … jsi to řekl hned, netrápil by ses tolik.

8 X X X X X X X X X X X X X X X

9  Obsah tajenky se ukrývá ve čtvrtém sloupci:


Stáhnout ppt " Spojky souřadicí (parataktické)  Spojky podřadicí (hypotaktické)"

Podobné prezentace


Reklamy Google