Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sinice a jejich vliv na člověka Základní informace ● Jedná se o bakterii, nejčastěji modrozeleně zbarvenou, která má schopnost fotosyntézy. ● Vyskytuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sinice a jejich vliv na člověka Základní informace ● Jedná se o bakterii, nejčastěji modrozeleně zbarvenou, která má schopnost fotosyntézy. ● Vyskytuje."— Transkript prezentace:

1

2 Sinice a jejich vliv na člověka

3 Základní informace ● Jedná se o bakterii, nejčastěji modrozeleně zbarvenou, která má schopnost fotosyntézy. ● Vyskytuje se převážně ve vodním prostředí, ale i v půdě. ● Často vytváří oboustranně výhodné symbiotické vztahy, například s lišejníky. ● Na vodních hladinách vytváří tzv. vodní květ, kdy dojde k jejich přemnožení. ● Rozmnožují se dělením.

4 Využití ● Ačkoliv mají spoustu negativních vlivů jak na člověka tak i na ekonomiku (například znečištěním vodních nádrží), dají se využít i pozitivně. ● Například v některých zemích se rod Arthrospira pěstuje na výrobu vitamínových tablet, jelikož obsahuje ve velké míře třeba vitamín B12 nebo karoteny. ● Jejich sušiny obsahují až 70% proteinů.

5 Negativní vlivy pro člověka ● Sinice obsahují látky, které člověku způsobují alergie, a zároveň mohou produkovat různé toxiny. Podle množství a typu toxinů, které se dostanou do organismu, se liší i projevy. Od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy. ● Nejsou sice zaznamenány žádné případy, kdy by na otravu sinicemi pří vodní rekreaci někdo zemřel, ale při pravidelném pití vody vyrobené, ze zdrojů s masovým rozvojem sinic, může dojít až k úmrtí.

6 ● Pří rekreaci nejčastěji dochází k alergickým reakcím a při požití menšího množství k žaludečním a střevním potížím. ● Pokud se ve vodě nachází vodní květ (nejvyšší koncentrace sinic), zásadně se nedoporučuje se v ní koupat. Kdyby došlo k jeho náhodnému polknutí, může dojít i k vážnému poškození zdraví.

7

8 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Sinice a jejich vliv na člověka Základní informace ● Jedná se o bakterii, nejčastěji modrozeleně zbarvenou, která má schopnost fotosyntézy. ● Vyskytuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google