Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KRÁSNOOČKO je velmi zajímavá řasa. Najdeme ji ve všech našich vodách, vyskytují se i ve velmi znečištěných kalužích. Krásnoočka nevytvářejí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KRÁSNOOČKO je velmi zajímavá řasa. Najdeme ji ve všech našich vodách, vyskytují se i ve velmi znečištěných kalužích. Krásnoočka nevytvářejí."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5

6

7

8

9 KRÁSNOOČKO je velmi zajímavá řasa. Najdeme ji ve všech našich vodách, vyskytují se i ve velmi znečištěných kalužích. Krásnoočka nevytvářejí pevnou buněčnou stěnu typickou pro ostatní řasy a rostliny. Povrch těla kryje jemná a pružná blána. To jim umožňuje libovolně měnit tvar a snáze se protáhnout mezi překážkami. Díky bičíku jsou schopni rychle plavat. Poblíž místa, ze kterého bičík vyrůstá, je nápadný červený útvar, světločivná skvrna. Slouží k tomu, aby krásnoočko zjistilo, odkud přichází světlo. Krásnoočka mohou mít několik chloroplastů, ale jsou-li ve tmě, chloroplasty ztrácí a mohou se živit dravě, proto je krásnoočko příkladem organismu, který stojí na pomezí rostlinné a živočišné říše.

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22 V jednom mililitru sladké vody žije přibližně milion bakterií.

23

24

25

26 o Nálevníci jsou prvoci, kterým k pohybu slouží množství brv na povrchu těla. o Mají buňky s nejsložitější stavbou mezi všemi organismy. o Jsou hojní ve vodě, kde jsou důležitou součástí potravních řetězců. o Živí různými řasami, menšími prvoky nebo baktériemi.

27 BRVY BUNĚČNÁ ÚSTA MALÉ JÁDRO BUNĚČNÁ ŘIŤ POTRAVNÍ VAKUOLA STAŽITELNÁ VAKUOLA VELKÉ JÁDRO

28 https://www.youtube.com/watch?v=sn3MTYNe8mM

29 o Měňavky jsou prvoci, kteří dostali svůj název podle schopnosti měnit tvar těla. o Pohybují se pomocí panožek - výčnělků, které vznikají přeléváním cytoplazmy. o Panožky slouží rovněž k přijímání potravy.

30 jádro stažitelná vakuola potravní vakuola panožka

31 https://www.youtube.com/watch?v=x1ErCyZCFw8 https://www.youtube.com/watch?v=RegP_Lr_i94

32

33 Plankton rybníka Plankton – malé organismy vznášející se ve vodě, zdroj potravy vodních živočichů.  Řasy autotrofní = umí fotosyntézu, mají chlorofyl  jsou producenti jednobuněčné: krásnoočko, pláštěnka, váleč - tvoří kolonie = shluky buněk mnohobuněčné: šroubatka, žabí vlas  Sinice jednoduché, jednobuněčné autotrofní při zvýšeném množství živin ve vodě dochází k jejich přemnožení – viditelné jako tzv. vodní květ  Vodní baktérie jednoduché, jednobuněčné některé - využití v čističkách vod jiné uvolňují do vody jedovaté látky  po vypití - střevní potíže až otrava  Prvoci jednobuněční, ale složití živí se řasami, baktériemi, jinými prvoky  jsou konzumenti pohyb pomocí brv, bičíků, panožek trepka, měňavka

34 OPAKOVÁNÍ: 1)Co je to plankton? Které organismy tvoří plankton, čím se od sebe liší, co je pro ně společné? 2)Co víš o řasách? Uveď příklady řas. 3)Popiš sinice. Mohou být něčím nebezpečné? 4)Popiš vodní baktérie. Mohou být něčím nebezpečné nebo užitečné? 5)Co víš o prvocích? Uveď příklady prvoků.


Stáhnout ppt "KRÁSNOOČKO je velmi zajímavá řasa. Najdeme ji ve všech našich vodách, vyskytují se i ve velmi znečištěných kalužích. Krásnoočka nevytvářejí."

Podobné prezentace


Reklamy Google