Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy Střední odborná škola Luhačovice

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy Střední odborná škola Luhačovice"— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školy Střední odborná škola Luhačovice
Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Autor Ing. Lubomír Kacálek Název šablony III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu VY_32_INOVACE_TDŘ0504Vrtáky do dřeva Stupeň a typ vzdělání Střední odborné vzdělání Vzdělávací obor Design a zpracování dřeva Tematický okruh Technologie dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupina Žáci I. ročníku Anotace Druhy vrtáků pro použití do dřeva a dílců nábytku Klíčová slova Stopka, nebozez, ostří. Datum

2 Rozdělení vrtáků lžícovitý vrták nebozez špulíř a plochý vrták
hadovitý vrták - jednochodý - dvouchodý šroubovitý vrták forstnerův vrták sukovník zátkovník záhlubník

3 Nejstarší vrtáky – lžícovitý vrták a nebozez
Lžícovitý vrták je nejstarším vrtákem, jež se používal již ve starověku. Z něho se později vyvinuly ostatní druhy vrtáků včetně jejich tvarů. Tvar ostří je jednoduše prohnuté do tvaru lžíce(korýtka). Jeho tvar převzal také nebozez. Nebozez je pokračovatel lžícovitého vrtáku a je zdokonalením tvaru a funkce pro samotné vrtání. Má špičku se závitem, jež vede a zavrtává se do materiálu. Tělo nebozezu je tvořeno jednoduchým lžícovitým podélným ostřím. Tento druh vrtáku je určen na ruční vrtání malých otvorů.

4 Špulíř a plochý vrták Špulíř je vrták, jež pro vedení ve dřevě má šroubovitý hrot v ose vrtáku. Na svém obvodě má krajní břit(předřezávač – krojidlo), který vytvářejí samotný průměr otvoru a přeřezává vlákna. Příčné lopatkovité ostří odkrajuje třísku ze dna otvoru a tak dotváří celý otvor. Plochý vrták je zjednodušeným vrtákem podobného tvaru jako špulíř, jež má vybroušenou středovou špičku a dvě příčné lopatkové ostří s válcovou stopkou.

5 Hadovitý vrták Hadovitý vrták podobně jako špulíř středovou nabroušenou špičku nebo šroubovitou špičku. Příčné lopatkové ostří s krajními břity. Navíc má jednu úzkou šroubovici – jednochodý, dvě široké strmé šroubovice po svém obvodu, jež slouží na vynášení dřevní třísky při vytváření hlubokých a dlouhých otvorů. Často tyto vrtáky používají tesaři při vrtání silných dimenzí dřeva. vrták jednochodý vrták dvouchodý

6 Šroubovitý vrták Šroubovitý vrták je nejrozšířenějším a nejpoužívanějším vrtákem, jež se uplatnil v truhlářské výrobě i když byl původně vrtákem čistě strojírenským. Používá se pro svou přesnost a rozmanité velikosti( průměry 1 – 50mm ). Má špičku s vrcholovým úhlem a příčným ostřím, druhé ostří je na šroubovici po obvodě vrtáku. Pro truhlářskou výrobu se však hrot vrtáku vybrušuje do ostré špičky, která vede vrták přesně v materiálu. Dále se na něm vybrušují dvě příčné ostří proti sobě( podobně jako u špulíře) a tak je opatřen několika ostřími pro vytvoření čistého a přesného otvoru.

7 Forstnerův vrták Forstnerův vrták je velmi podobný sukovníku. Slouží na vrtání otvorů větších průměrů, ale málo hlubokých. Má středovou vybroušenou špičku a lopatková ostří. Po obvodě má několik dělených obvodových ostří, jež mohou být i šikmo postavené. Slouží tak na přesné vyvrtávání otvorů.

8 Sukovník Sukovník je druh vrtáku určený na vyvrtávání vadných, vypadavých a jinak poškozených suků. Mají válcovou stopku a ostří je složeno z krajních obvodových břitů, příčného lopatkového ostří. Současně jsou opatřeny vodícím a středícím hrotem, broušeným do špičky. Velikosti sukovníků se vyrábí o průměrech po 10mm v rozsahu 10 – 60mm.

9 Zátkovník Zátkovník je tak trochu bratr sukovníku. Je to speciální vrták, má sice válcovou stopku, ale jinak se vrtáku moc nepodobá. Nemá špičku a přitom se je dutý. Má 4 – 6 ostří na svém obvodě, které je dělené a složené z několika segmentů. Vytváříme s ním v materiále kruhové „špunty“- zátky, jež se používají na vyplnění odvrtaných otvorů. Zátka má stejný průměr jako otvor vytvořený od sukovníku.

10 Záhlubník Záhlubník patří do skupiny vrtáků jež sice otvor nevyvrtá, ale do materiálu vyhloubí kónickou prohlubeň. Slouží také na sražení a zahloubení otvorů. Je tvořen válcovou stopkou a kuželovým několikanásobným ostřím. Úhel ostří je od 90° – 110°.

11 Kontrolní test 1. K čemu slouží nebozez? a) ke strojnímu vrtání
b) na vykružování děr c) na ruční vrtání malých otvorů 2. Kolik ostří má špulíř? a) jen lopatkové b) předřezávač a příčné lopatkové c) příčné, obvodové i vrcholové 3. Který vrták je v truhlářské výrobě nejpoužívanější ? a) sukovník b) hadovitý vrták c) šroubovitý vrták 4. Na co používáme sukovník? a) na výrobu dlabu b) na vrtání hlubokých děr c) na vyvrtání vadných suků 5. Co je to záhlubník? a) druh hadovitého vrtáku b) speciální vrták na vytvoření prohlubní a zahloubení otvorů c) na vrtání do dřeva Odpovědi: 1c, 2 b,3 c,4 c,5 b


Stáhnout ppt "Název školy Střední odborná škola Luhačovice"

Podobné prezentace


Reklamy Google