Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Světové trhy a mezinárodní obchod. z historie: protekcionismus ochraňovat vnitřní trh.protekcionismus = ekonomická politika státu mající hlavní fci ochraňovat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Světové trhy a mezinárodní obchod. z historie: protekcionismus ochraňovat vnitřní trh.protekcionismus = ekonomická politika státu mající hlavní fci ochraňovat."— Transkript prezentace:

1 Světové trhy a mezinárodní obchod

2 z historie: protekcionismus ochraňovat vnitřní trh.protekcionismus = ekonomická politika státu mající hlavní fci ochraňovat vnitřní trh. odstranění překážekpo 2. sv. válce -> vzn. GATT (dnes WTO) = organizace na odstranění překážek v mezinárodním obchodě (dále jen MO). Například na potlačování protekcionismu. protekcionismus

3 Výhody v MO jen v některých zemíchNěkterá zboží lze produkovat jen v některých zemích (monopoly-ovoce, diamanty) za nižší nákladyV některých zemích lze vyrábět za nižší náklady – realizace absolutní výhody (absolutní jednička- Čína, Thai-wan, Vietnam; pozor na kvalitu!...) s větší absolutní výhodouvyvážímůže jiné zboží dovážetPro MO je důležitá komparativní výhoda: pokud se stát soustředí na výrobu zboží, s větší absolutní výhodou (dále jen AV) a vyváží jej, může si dovolit jiné zboží, kde tak vysokou AV nemá, dovážet. Je to pro něj výhodnější, ponevadž pokud by vše vyráběl, nemohl by se specializovat a tím vylepšovat.

4 Export-import Stát, jenž více dováží, žije na dluh Službami nelze vytvořit výrobku přidanou hodnotu na dluh dovážely výrobkyStát, jenž více dováží, žije na dluh. Dovozem strojů do zaostalých zemí tam lze zvýšit PP a následně i export. Službami nelze vytvořit výrobku přidanou hodnotu. Orientací hospodářství USA výhradně na služby nastala v USA krize, protože dlouhobě na dluh dovážely výrobky. Recese se pak rozšířila do celého světa. Stát, jenž více vyváží, bohatne. Příkladem je Japonsko, ale i Česká republika. Důkazem je poměrně velkýá ekonomický růst v posledních letech.

5 Česká republika

6 Tradičními vývozovými výrobky jsou: stroje, sklo, porcelán, textil, boty, chemikálie, auta, uhlí, pivo…. Tradičními dovozovými výrobky jsou: ropa, plyn, a další zkuste vymyslet za d.ú.

7 MMF =mezinárodní měnový fond radí nár. ekonomikám, jak z měnové krize. prevence a sledování vývoje ekonomikprevence a sledování vývoje ekonomik sídlí ve Washingtonu Světová banka skládá se z: Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj Mezinárodní finanční společnost Mezinárodní sdružení pro rozvoj k pomoci rozvojovým zemím ->učena k pomoci rozvojovým zemím spolupracuje s MMF


Stáhnout ppt "Světové trhy a mezinárodní obchod. z historie: protekcionismus ochraňovat vnitřní trh.protekcionismus = ekonomická politika státu mající hlavní fci ochraňovat."

Podobné prezentace


Reklamy Google