Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podstata účetnictví Autor: Ing. Martin Svoboda, DiS. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova 15 Vyškov 2012 - 2014 Tato materiál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podstata účetnictví Autor: Ing. Martin Svoboda, DiS. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova 15 Vyškov 2012 - 2014 Tato materiál."— Transkript prezentace:

1 Podstata účetnictví Autor: Ing. Martin Svoboda, DiS. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova 15 Vyškov 2012 - 2014 Tato materiál vznikl v rámci projektu: Zkvalitnění výuky na SOŠ a SOU Vyškov. (reg. č. projektu CZ.1.07/1.500/34.0870) Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

2 O BSAH 1. Účetnictví Účetnictví 2. Podstata účetnictví Podstata účetnictví 3. Další informace o účetnictví Další informace o účetnictví 4. Legislativa Legislativa

3 Ú ČETNICTVÍ Účetnictví je písemné zaznamenávání informací o hospodářských jevech podniku, a to v peněžních jednotkách.

4 P ODSTATA ÚČETNICTVÍ Účetnictví poskytuje informace: o stavu a pohybu majetku a závazků, o nákladech, výnosech a s tím souvisejícím zjištění hospodářského výsledku.

5 P ODSTATA ÚČETNICTVÍ Účetnictví plní tyto funkce: poskytuje informace o hospodaření firmy, poskytuje informace pro rozhodování a řízení podniku, může sloužit jako důkazní prostředek při vedení sporů, zjištění informací pro účely daňové, údaje v účetnictví umožňují kontrolu stavu majetku a hospodaření s ním.

6 D ALŠÍ INFORMACE O ÚČETNICTVÍ Další informace o účetnictví: účetnictví se vede v české měně, za správnost za účetnictví před finančním úřadem zodpovídá podnikatel, účetním období je kalendářní nebo hospodářský rok, právnické osoby mají povinnost vést účetnictví od svého vzniku do svého zániku,

7 D ALŠÍ INFORMACE O ÚČETNICTVÍ povinnost vést jedno účetnictví za jednu účetní jednotku jako celek, účetnictví můžeme vést účetní jednotka ručně nebo pomocí softwaru.

8 L EGISLATIVA Právní norma pro vedení účetnictví: Zákon o účetnictví : Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Povinností podle zákona o účetnictví je vést účetnictví úplně, srozumitelně, průkazným způsobem a správně tak, aby věrně zobrazovalo skutečnost, které jsou jeho předmětem.

9 L EGISLATIVA Účetnictví je úplné. Když jsou zaúčtovány všechny účetní případy týkající se účetního období. Účetnictví je vedeno průkazným způsobem, když jsou účetní případy a zápisy doloženy účetními doklady. Účetnictví je správné, když nebyly porušeny povinnosti stanovené zákonem. Zdroj: Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví.


Stáhnout ppt "Podstata účetnictví Autor: Ing. Martin Svoboda, DiS. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova 15 Vyškov 2012 - 2014 Tato materiál."

Podobné prezentace


Reklamy Google