Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Duše aj.úvahy, aneb téma nejméně na seminární práci Pův. nehmotná substance nezávislá na těle, schopná vlastní existence Dle T.Akvinského individuální.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Duše aj.úvahy, aneb téma nejméně na seminární práci Pův. nehmotná substance nezávislá na těle, schopná vlastní existence Dle T.Akvinského individuální."— Transkript prezentace:

1

2 Duše aj.úvahy, aneb téma nejméně na seminární práci Pův. nehmotná substance nezávislá na těle, schopná vlastní existence Dle T.Akvinského individuální spirituální substance kt. se může tělu vzdálit a existovat odděleně jak se to děje po smrti U Descarta duchovní substance stvořená Bohem a spolu s tělem představuje jednotu neslučitelných protikladů Později synonymum pro neopakovatelné, jedinečné vědomí člověka přesahující osobní zkušenost Problematika „já-jáství“ je komplikovaná a těžko popsatelná, Je „já“ dáno kombinací propojení neuronů v mozku? Nebo je to něco více? Jak se tyto všechny neurony propojily?Je toto „duch, či duše“? Psychologie (téměř celá) dnes podobně jako medicína je spíše orientována materiálně přes biologii, fyziologii, fyziku a snaží se vše vidět, vyfotografovat, spočítat, změřit, zvážit, uchopit a popsat. Určitou výjimkou je například psychologie náboženství, která mj. zkoumá i duši. C.G.Jung a jeho následovníci připouštějí, že duše může opustit tělo a to dočasně i trvale. Zpochybňují i bezpodmínečnost psychofyzické jednoty životních jevů. Naopak S.Freud se snažil vyhnat Boha z duše, podobně jako ho z kosmu vyhnal Galilei a z přírody Darwin! Potíž je dále např. definovat co je to myšlenka, jaký má základ, jak se vlastně uchovává (paměť?), jakou má rychlost, je to forma energie a jaké? Vše se kombinuje s tím, zda je ten který člověk věřící, či nevěřící. Vlastně ale i ortodoxní materialista je tvrdý věřící a věří, že nic než hmota neexistuje, na všechno si musí sáhnout a že smrtí vše definitivně končí? Smrt je vítězství chemie nad biologií, hmotou???? Existuje i názor, že svět dnes je takový jaký je i díky tomu, že mnohým lidem chybí duchovní zakotvení, které je spojeno s etikou. Hodně problematické se také jeví spojování politiky s náboženstvím…lidé příliš politikům nevěří. Jak potom mohou věřit i v něco vyššího? Je to tedy spíše pokus spojit nespojitelné. Stát se snaží chovat k lidem jako k malým dětem a velmi silně a zbytečně je ovládá a také podporuje finančně, materiálně a jinak. Podobně se chová i k církvím, které také podporuje, místo aby tyto byly samostatné a soběstačné. Znakem dospělosti je, že tento dospělý je schopen se komplexně postarat o sebe a vede takto i své potomky…samozřejmě, že tento dnešní systém mnohým lenivým a jednoduchým vyhovuje… Co je to tedy ta duše? Myslím, že naše „hardware a software“ není schopné toto rozumem pochopit a popsat, kloužeme jen lehce na povrchu. Hledejte řešení…

3 Duše aj.úvahy, aneb téma nejméně na seminární práci Doporučená literatura: C.G.Jung: Člověk a duše P.Říčan:Psychologie náboženství a spirituality Hartlovi: Psychologický slovník S.Komárek: Spasení těla


Stáhnout ppt "Duše aj.úvahy, aneb téma nejméně na seminární práci Pův. nehmotná substance nezávislá na těle, schopná vlastní existence Dle T.Akvinského individuální."

Podobné prezentace


Reklamy Google