Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_F3-03 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU POČÍTAČOVÁ GRAFIKA, VYSVĚTLENÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_F3-03 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU POČÍTAČOVÁ GRAFIKA, VYSVĚTLENÍ."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_F3-03 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU POČÍTAČOVÁ GRAFIKA, VYSVĚTLENÍ ZÁKLADNÍCH POJMŮ A DRUHŮ POČÍTAČOVÉ GRAFIKY Časová náročnost: cca 30 minut PŘEDMĚT: Informatika Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 ÚVOD

3 Za počítačovou grafiku považujeme vše, co zpracovává počítač a co lze sledovat očima.

4 Při práci s počítačovou grafikou řešíme několik okruhů problémů. Za prvé, jak získat zdrojová data. Za druhé, jak reprezentovat obraz. Za třetí, jak ukládat příslušné datové soubory a jaká je jejich velikost. Za čtvrté, jakým způsobem a na jakém zařízení grafiku zobrazit. 1)jak získat zdrojová data. 2)jak zpracovat (upravit) vzniklý obraz. 3)jak ukládat příslušné datové soubory a jaká je jejich velikost. 4)jakým způsobem a na jakém zařízení grafiku zobrazit. Při práci s počítačovou grafikou řešíme několik úkolů:

5  digitální fotografie  2D a 3D herní grafika  prostředí aplikací (plocha, ikony, vzhled oken)  fonty, textová grafika  webové stránky  tiskové výstupy  technické výkresy  a mnoho dalších

6 Podle způsobu zpracování obrazové informace rozlišujeme dva základní typy počítačové grafiky:

7 Také zvaná bitmapová. Obraz je složen z jednotlivých barevných bodů obrazu zvaných PIXELY.

8 Můžeme si představit, že počítač při vykreslování čte zhruba toto: „První řádek - bílá, růžová, červená, červená, bílá, bílá, další řádek, bílá, červená, bílá, bílá, červená, bílá, další řádek..." Typicky se používá pro fotografie.

9 Obrázek v normální velikosti 5x zvětšeno

10  malá velikost pro fotografie  jednoduché zobrazení  obtížná změna měřítka, doprovázená ztrátou kvality obrazu

11 bmp, jpg, tiff, raw, gif, png

12 Ukládá návod, jak obraz vytvořit. Základem jsou objekty (úsečky, kružnice, přímky). Základem jsou objekty (úsečky, kružnice, přímky).

13 Můžeme si představit, že při vykreslování vektorového obrázku čte počítač zhruba toto: "Sestroj modrou kružnici o poloměru 25 mm a šířce 1 mm, přes její střed veď červenou úsečku o tloušťce 5 mm.„ Typicky se využívá pro technické výkresy, plakáty atd.

14 Obrázek v normální velikosti 5x zvětšeno

15  Možnost libovolné změny velikosti obrázku bez ztráty kvality  Malá velikost souboru pro kreslenou grafiku  Pro většinu zobrazovacích zařízení je nutno ji převést na rastrový obrázek  Neexistuje jednotný formát -> problémy s otvíráním a přenosem souborů

16 wmf, zmf, tff, dwg, cdr

17 http://www.snehulak.cz/obrazky/snehulak.png České kliparty 1 2 3, licence ZŠ na tř. SNP 694, Hradec Králové 3 Další použité obrázky: autor materiálu.


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_F3-03 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU POČÍTAČOVÁ GRAFIKA, VYSVĚTLENÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google