Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_F3-04 ORGANIZACE DAT V POČÍTAČI AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: ZÁŘÍ 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: ORGANIZACE DAT V.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_F3-04 ORGANIZACE DAT V POČÍTAČI AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: ZÁŘÍ 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: ORGANIZACE DAT V."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_F3-04 ORGANIZACE DAT V POČÍTAČI AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: ZÁŘÍ 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: ORGANIZACE DAT V POČÍTAČI, SOUBORY A SLOŽKY Časová náročnost: 30-45 minut Předmět: INFORMATIKA Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2  V dnešních počítačích je uloženo ohromné množství dat.  Pro jejich použití se v nich musíme snadno vyznat.

3 adresář (pro složku se rovněž používá výrazu adresář ). U počítačů se můžeme setkat se dvěma pojmy, které se používají v souvislosti s ukládáním a organizací dat. Jsou to : SOUBOR SLOŽKA A

4 Příklady označení souborů ikona.jpg text.docx  je logicky vytvořená skupina dat (informací)  forma uložení informací a dat na disku (uložišti)  jde o nejmenší jednotkou záznamu informací, se kterou může uživatel pracovat  je označen názvem a příponou  Nesmí se používat znaky \ ~ ? * : „“  přípona obvykle určuje typ (formát) souboru

5 a)programy a spustitelné soubory a)programy a spustitelné soubory – zpracovávají datové soubory nebo obsahují příkazy pro počítač, které se mají provést. Patří sem například programy Word, Skype, Internet Explorer, “Přehrávače videa“ b)datové soubory b)datové soubory (data) – patří sem textové soubory, obrázky, zvukové soubory (audio), video soubory (filmy). Soubory dělíme na:

6 * Textové soubory -.doc,.txt, … * Spustitelné soubory -.exe,.bat, … * Hudební soubory –.mp3,.wav, … * Grafické soubory -.jpg,.png, … * Multimediální soubory -.avi,.mpeg, … * Archivní soubory -.zip,.rar, … * Další formáty -.xls,.ppt, …

7  slouží jako prostor pro uspořádání souborů na disku  složka může obsahovat libovolné množství podsložek  KOŘENOVÁ SLOŽKA – nachází se na každém disku a je nadřazena všem složkám a podsložkám, označuje se - \C: ADRESÁŘ Dříve se používal název ADRESÁŘ.

8 škola 1.stupeň 1.ročník 1.A 1.B 1.C 2.ročník 2.A 2.B 2.C 3.ročník 3.A 3.B 3.C 4.ročník 4.A 4.B 4.C 5.ročník 5.A 5.B 5.C 2.stupeň 6.ročník 6.A 6.B 6.C 7.ročník 7.A 7.B 7.C 8.ročník 8.A 8.B 9.ročník 9.A 9.B SLOŽKYPODSLOŽKY ŠKOLU SI LZE Z HLEDISKA USPOŘÁDÁNÍ PŘEDSTAVIT STEJNĚ JAKO SLOŽKY A PODSLOŽKY V POČÍTAČI.

9 Uvnitř složky nesmějí být na stejné úrovni dva soubory se stejným názvem i příponou, ani dvě složky se stejným názvem. Složky by měly být tvořeny vždy přehledně s logickou strukturou! Přehlednost soborů a složek zrychluje nejen orientaci a samotnou práci na počítači, ale může se vyplatit i při vážných poruchách systému a následné záchraně uložených dat. Pamatujme, že uspořádání “vnitřku“ počítače je určitým odrazem “vnitřku“ majitelovi hlavy.

10 Každý soubor je jednoznačně určen označením kořenové složky, posloupností podložek vedoucích do složky, kde je soubor uložen (tzv. cesta), a vlastním názvem souboru.

11 Jako příklad si napíšeme umístění žáka Jirky v 6.A, školy z našeho příkladu.

12 CVIČENÍ DOKUMENTY 1)Na svých počítačích si vytvoříme složku DOKUMENTY. ŠKOLA 2)Vytvoříme v ní složku ŠKOLA. 1.STUPEŇ 2.STUPEŇ 3)Otevřeme ji a vytvoříme v ní podložky 1.STUPEŇ a 2.STUPEŇ. 1.STUPEŇ2.STUPEŇ 4)Otevřeme složku 1.STUPEŇ nebo 2.STUPEŇ, podle toho, do které třídy chodíme. 5.A, 5.B, 5.C 6.A, 6.B, 6.C 5)Vytvoříme v ní podsložky 5.A, 5.B, 5.C nebo 6.A, 6.B, 6.C, podle toho, do kterého ročníku chodíme.

13 VLASTNÍ TVORBA AUTORA


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_F3-04 ORGANIZACE DAT V POČÍTAČI AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: ZÁŘÍ 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: ORGANIZACE DAT V."

Podobné prezentace


Reklamy Google