Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Šárka Holečková, 2010. Skupiny dat (informací) jsou v počítači uloženy jako soubory. Mohou to být:  dokumenty (texty, tabulky, prezentace)  obrázky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Šárka Holečková, 2010. Skupiny dat (informací) jsou v počítači uloženy jako soubory. Mohou to být:  dokumenty (texty, tabulky, prezentace)  obrázky."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Šárka Holečková, 2010

2 Skupiny dat (informací) jsou v počítači uloženy jako soubory. Mohou to být:  dokumenty (texty, tabulky, prezentace)  obrázky (animace, fotky, kliparty)  programy  filmy  hudební soubory  a jiné…

3 Název souboru se skládá z názvu a přípony. Podle přípony lze odlišit typ souboru (doc, gif, jpg, wma, exe). Přípony se dnes většinou nezobrazují, bývají nahrazeny ikonou nebo popisem. Toto je soubor typu.gif, říkáme mu animace.

4 „Program je předpis, podle kterého počítač pracuje.“ Programy (také aplikace) jsou většinou tvořeny skupinou souborů. Programy mohou být velmi různé. Běžné jsou programy pro tvorbu dokumentů, pro výuku, pro úpravu fotografií a videa, pro přehrávání hudby, hry a jiné.

5 Dokumenty jsou texty, tabulky, obrázky nebo prezentace. Vytváříme je v nějakém programu. Do textových dokumentů se dále vkládají třeba obrázky nebo tabulky, které byly samostatnými soubory.

6 „Složka (jinak se jí říká také adresář) je základní uklízecí jednotkou počítače. Kdyby nebylo složek, měli byste všechny dokumenty a programy na jednom místě, bylo by jich strašně moc, a než byste našli, co potřebujete, narostly by vám vousy (holkám možná taky, tak dlouho by to trvalo).“

7 Představte si skříň. Také v ní chcete mít pořádek. Věci ukládáte do polic a zásuvek podle druhu (trička, ponožky…). I v dokumentech je potřeba mít pořádek, abychom se v nich i po čase vyznali. hlavní složka Skříň je jako hlavní složka. podsložky Police a zásuvky jsou jako další podsložky, které umožňují přesnější třídění dokumentů.

8 Budete mít stovky fotek z několika dovolených… Můžete si vytvořit složky s názvem „Dovolená“ a rok, kdy jste na dovolené byli: Dovolená 2008, Dovolená 2009 … a všechny fotky do těchto složek rozdělit. A pokud to pořád nebude stačit, protože jezdíte na dovolenou vícekrát v roce, tak ještě uvnitř složky Dovolená 2009 vytvoříte podsložky Jeseníky a Řecko. V každé složce už bude pouze několik fotek. Proto hned budete vědět, kde hledat fotku, jak jedete na lyžařském vleku v Jeseníkách. ROZVĚTVENÍ SLOŽEK ŘÍKÁME STROMOVÁ STRUKTURA SLOŽEK.

9 Fotky Dovolená 2009 JeseníkyŘecko Dovolená 2008 Toto je diagram hierarchie od nejvyšší úrovně po nejnižší.

10 DokumentyŠkolaReferáty Učební texty PrezentaceOstatníDopisyKomiks

11 Na základě zkušeností z této hodiny navrhněte, jak byste uspořádali svou složku Obrázků nebo Dokumentů právě VY na svém počítači. Návrh nakreslete jako diagram (stromovou strukturou) na list papíru A4.

12 Použitá literatura: Kovářová L., Informatika pro základní školy 1, Computer Media, 2004


Stáhnout ppt "Mgr. Šárka Holečková, 2010. Skupiny dat (informací) jsou v počítači uloženy jako soubory. Mohou to být:  dokumenty (texty, tabulky, prezentace)  obrázky."

Podobné prezentace


Reklamy Google