Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

příčně pruhovaný sval je orgán, jehož hlavní funkcí je zajištění pohybu živočicha nebo jeho částí svaly mají schopnost měnit chemickou energii živin v.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "příčně pruhovaný sval je orgán, jehož hlavní funkcí je zajištění pohybu živočicha nebo jeho částí svaly mají schopnost měnit chemickou energii živin v."— Transkript prezentace:

1

2 příčně pruhovaný sval je orgán, jehož hlavní funkcí je zajištění pohybu živočicha nebo jeho částí svaly mají schopnost měnit chemickou energii živin v kinetickou energii a teplo sval je tvořen především svalovou tkání, dále vazivem, cévy a nervy u člověka se podílí ze 40 – 50 % na celkové tělesné hmotnosti

3 epimysium kost šlacha SVAL epimysium perimysium svalový snopec svalové vlákno = svalová buňka endomysium

4 svalová buňka kosterního svalu = svalové vlákno = základní strukturní jednotka kosterního svalu mnohojaderné dlouhé válcové útvary na povrchu semipermeabilní plazmatická membrána = SARKOLEMA ta se zanořuje do nitra svalového vlákna tzv. TRANSVERZÁLNÍMI TUBULY vlákno obsahuje MYOFIBRILY, cytoplazmu = SARKOPLAZMU, svalové mitochondrie = SARKOZÓMY modifikované endoplazmatické retikulum svalu = SARKOPLAZMATICKÉ RETIKULUM (~ longitudinální tubuly = L-tubuly) – má ve svalech speciální funkci: slouží jako skladovací oddíl vápenatých iontů

5 sarkozóm myofibrila transverzální tubulus (T-tubulus) sarkolema

6 podélný řez svalová vlákna jádra

7 příčný řez jádra svalových buněk svalové buňky

8 příčný řez svalová vlákna jádra

9 příčný řez svalová vlákna jádra

10 příčné pruhování u kosterních a srdečních svalů omezeno na MYOFIBRILY (= kontraktilní vlákna uložená v cytoplazmě svalových buněk) jedno svalové vlákno obsahuje několik set myofibril myofibrily se člení na podjednotky zvané SARKOMERY sarkomera = základní funkční jednotka část myofibrily vymezená příčnými liniemi „Z“ Při pozorování pod mikroskopem vidíme střídavé světlé a tmavé pruhy, které jsou výsledkem uspořádání aktinových a myozinových proteinových vláken.

11 Z disk Z disk sarkomera myozin aktin I proužek I proužek A proužek M disk H zóna

12 Zóna obsahující pouze tenká filamenta, každý I proužek je rozpůlen Z diskem. Zóna obsahující silná filamenta a vnitřní konce tenkých filament, která přesahují silná filamenta. Rozmezí mezi 2 sousedními sarkomerami. Linie ležící ve středu H zóny. Spojuje sousední tlustá filamenta k sobě. Centrální část každého A proužku. Obsahuje pouze silná filamenta.

13 myozin aktin

14 myozin aktin silné filamentum tenké filamentum Z disk Tenká aktinová a silná myozinová vlákna mají v myofibrilách pravidelné uspořádání. Kolem 1 aktinového filamenta je v kruhu 6 myozinových filament.

15 A proužek I proužek START myozin aktin

16 START Při svalové kontrakci se tenká aktinová filamenta zasouvají mezi silná filamenta myozinová; přitom se délka silných ani tenkých filament nemění.

17 Sarkozóm Sarkolema Triáda tubulů (uprostřed: T-tubulus) Sarkoplazmatické retikulum Jádro Myofibrila


Stáhnout ppt "příčně pruhovaný sval je orgán, jehož hlavní funkcí je zajištění pohybu živočicha nebo jeho částí svaly mají schopnost měnit chemickou energii živin v."

Podobné prezentace


Reklamy Google