Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271"— Transkript prezentace:

1 GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271
Autor Mgr. Eva Vojířová Číslo materiálu 6_2_BIO_15 Datum vytvoření Druh učebního materiálu Prezentace Ročník Prima, sekunda - NG Anotace Ryby – šupiny, pitva ryby Klíčová slova Šupiny, morfologie a anatomie ryby Vzdělávací oblast Biologie Očekávaný výstup Student umí rozlišit typy šupin, zná morfologii a anatomii ryby Zdroje a citace JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie pro gymnázia. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 1998, ISBN (Obr. 1) ČERNÍK, Vladimír; MARTINEC, Zdeněk. Přírodopis 1 Zoologie. Praha: SPN, 1997, ISBN (Obr. 2, 3)

2 Pozorování šupin ryb, demonstrační pitva ryby

3 Pomůcky lupa stereolupa mikroskop podložní sklíčko
ryba –kapr obecný (demonstrační pitva) šupiny ryb (kapr, okoun)

4 Postup Pozorujte rybí šupiny kapra a okouna => nejprve okem, poté pod stereolupou a nakonec pod mikroskopem. Všímejte si tvaru, barvy, povrchu, velikosti a podle obrázku určete typ šupiny. Prohlédněte si a porovnejte šupinu z těla kapra a z postranní čáry kapra. Popište rozdíly. Před pitvou prostudujte podrobně morfologii kapra – vycházejte ze znalostí a z obrázku. Při demonstrační pitvě kapra se seznamte s jeho anatomií a s jednotlivými orgány. Porovnejte s obrázkem.

5 Nákres Zakreslete šupinu kapra a okouna => pozorovanou okem a mikroskopický preparát. Zakreslete tvar těla kapra a popište všechny typy ploutví. Zakreslete anatomii kapra a popište jednotlivé orgány.

6 Obr. 1

7 Obr. 2

8 Obr. 3

9 Opakování Jaké typy rybích šupin znáte? Ke každému typu doplňte dva konkrétní zástupce. Jak se liší šupiny postranní čáry od ostatních? Které ploutve jsou párové a které nepárové? Jaký význam má postranní čára? Jako funkci má plynový měchýř? K čemu slouží rybám hmatové vousky? Jak se jmenují kosti, které chrání žábry? Na kolik částí je rozděleno srdce ryb? Mají ryby stálou nebo proměnlivou teplotu těla? Vysvětlete.

10 Zdroje JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie pro gymnázia. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 1998, ISBN (Obr. 1) ČERNÍK, Vladimír; MARTINEC, Zdeněk. Přírodopis 1 Zoologie. Praha: SPN, 1997, ISBN (Obr. 2, 3)


Stáhnout ppt "GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271"

Podobné prezentace


Reklamy Google