Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271"— Transkript prezentace:

1 GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271
Autor Mgr. Eva Vojířová Číslo materiálu 6_2_BIO_02 Datum vytvoření Druh učebního materiálu Prezentace Ročník Prima, sekunda - NG Anotace Pozorování rostlinných buněk – cibule kuchyňská Klíčová slova Buňka, jádro, buněčná stěna Vzdělávací oblast Biologie Očekávaný výstup Student umí vytvořit mikroskopický preparát, popsat buňku Zdroje a citace JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie praktická část. Olomouc: FIN PUBLISHING, 1996, ISBN Internetové materiály

2 Pozorování rostlinných buněk
Buňky z pokožky cibule kuchyňské

3 Pomůcky mikroskop kádinka s vodou kapátko preparační souprava
podložní sklíčko krycí sklíčko cibule

4 Postup Na podložní sklíčko kápněte 1-2 kapky vody.
Cibuli rozřízněte a vyloupněte jeden dílek. V něm žiletkou vyřízněte čtverec o rozměrech přibližně 5x5 mm. Z vnitřní strany stáhněte pinzetou tenkou blanku. Pokožku přeneste do kapky vody na podložním sklíčku. Pomocí preparační jehly pokožku ve vodě urovnejte. Překryjte ji krycím sklíčkem tak, aby se nevytvořily bubliny vzduchu. Preparát vložte do mikroskopu, pozorujte a zakreslete.

5 Nákres Zakreslete 4-5 pokožkových buněk.
Popište části buněk, které jste pozorovali. Zaznamenejte zvětšení, pod kterým jste preparát pozorovali.

6 Doplňující úkol V roztoku neutrální červeně (připraví vyučující) obarvěte pokožku cibule (doba obarvování 10 minut). Poté přeneste obarvenou pokožku do kapky vody na podložním sklíčku a postupujte stejně jako v předchozím úkolu. Zakreslete a popište pozorovaný preparát stejným způsobem jako v předchozím úkolu.

7 Opakování Vyjmenujte základní organely, které se nachází v rostlinné buňce. Jaké organely jste v preparátu pozorovali? Jaké změny nastaly po obarvení preparátu? Jakou funkci má v buňce jádro? Jakou funkci má v buňce vakuola? Jakou funkci má v buňce buněčné stěna? Jakou funkci má v buňce cytoplazma?

8 Pokožkové buňky cibule kuchyňské
Obr. 1

9 Zdroje JELÍNEK, Jan; ZICHÁČEK, Vladimír. Biologie praktická část. Olomouc: FIN PUBLISHING, 1996, ISBN Obr. 1: [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "GYMNÁZIUM, VLAŠIM, TYLOVA 271"

Podobné prezentace


Reklamy Google