Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

LÉČIVÉ ROSTLINY bříza bělokorá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "LÉČIVÉ ROSTLINY bříza bělokorá."— Transkript prezentace:

1 LÉČIVÉ ROSTLINY bříza bělokorá

2 LÉČIVÉ ROSTLINY 1. bříza bělokorá Co sbíráme: list i s řapíky Kdy: duben až červenec Jak: mladé listy ručně otrháváme z větviček, listy sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

3 LÉČIVÉ ROSTLINY Březové listy se používají k přípravě čajů a čajových směsí k léčení zánětů močových cest, při horečce, jako prostředek podporující pocení, dále při onemocnění ledvin, revmatismu a také ke snížení hladiny cholesterolu.

4 LÉČIVÉ ROSTLINY 1. bříza bělokorá Březová šťáva se používá hlavně v kosmetice k výrobě přípravků proti padání vlasů.

5 LÉČIVÉ ROSTLINY 2. heřmánek lékařský

6 LÉČIVÉ ROSTLINY Heřmánek lékařský (pravý) je léčivá rostlina, která velmi příjemně voní. Jemné listy vyrůstají na přímé lodyze. Bílé jazykovité květy mají žlutý terč a duté květní lůžko.

7 LÉČIVÉ ROSTLINY Co sbíráme: květ Kdy: květen až září Jak: nepřekvektlé květy sbíráme ručně. Poznáme je tak, že bílé okraje květů jsou rozprostřeny do roviny. Co nejdříve po sběru květy sušíme, a to ve stínu na dobře větraném místě.

8 LÉČIVÉ ROSTLINY Heřmánek lékařský Používá se k přípravě léčivých čajů a čajových směsí na angínu, při potížích s trávením, při průjmu, zácpě, nadýmání a jako kloktadlo při bolestech v krku, zánětech dásní a na otoky po vytržení zubu.

9 LÉČIVÉ ROSTLINY Z heřmánku se také vyrábí mast urychlující hojení ran a bránící tvorbě jizev. Pokud toužíme po světlejších vlasech, můžeme si je nálevem z heřmánku oplachovat.

10 LÉČIVÉ ROSTLINY 3. jitrocel kopinatý

11 LÉČIVÉ ROSTLINY Co sbíráme: listy (z nekvetoucích rostlin) Kdy: červen až září Jak: sbíráme jednotlivé listy přímo u země. Listy sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

12 LÉČIVÉ ROSTLINY Jitrocel se používá k přípravě léčivých čajů, sirupů a kapek proti kašli, bolesti hlavy, krku, chrapotu, rýmě a po zápalu plic. Důkladně omyté, rozmělněné čerstvé listy nebo šťávu z čerstvých listů používáme na drobná krvácející poranění a na otoky po včelím nebo vosím bodnutí.

13 LÉČIVÉ ROSTLINY 4. mateřídouška obecná

14 LÉČIVÉ ROSTLINY Co sbíráme: nať Kdy: červen až srpen Jak: sestříháváme horní části kvetoucích lodyh bez zdřevnatělých spodních částí. Nesbíráme nať překvetlou, zhnědlou. Nať sušíme ve stínu na dobře větraném místě, můžeme ji také sušit zavěšenou do svazečků.

15 LÉČIVÉ ROSTLINY 4. mateřídouška obecná Používá se k přípravě léčivých čajů, čajových směsí, sirupů, kapek proti kašli (usnadňuje vykašlávání), proti nachlazení, průjmu, při bolestech hlavy a nespavosti.

16 LÉČIVÉ ROSTLINY 4. mateřídouška obecná Odvar můžeme také použít k dezinfekci drobných ran, na vyrážky a při zánětu v ústech. V domácnosti má mateřídouška uplatnění i jako koření.

17 LÉČIVÉ ROSTLINY 5. měsíček lékařský

18 LÉČIVÉ ROSTLINY Co sbíráme: květ Kdy: červen až říjen Jak: otrháváme celý květ i s kalichem. Nesbíráme květy překvetlé, nerozvité, nahnědlé nebo květy napadené škůdci. Květy sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

19 LÉČIVÉ ROSTLINY 5. měsíček lékařský Používá se k přípravě léčivých čajů pomáhajících na kašel, chřipku, astma, nádorové onemocnění a po operacích. Měsíček ve formě obkladu nebo masti urychluje hojení ran, popálenin, spálenin od slunce a očních i ušních zánětů.

20 LÉČIVÉ ROSTLINY 6. levandule lékařská

21 LÉČIVÉ ROSTLINY Co sbíráme: kvetoucí nať Kdy: červenec až srpen Jak: sbíráme kvetoucí nať. Květy levandule nesmí být překvetlé, oschlé, zhnědlé nebo napadené škůdci. Nať sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

22 LÉČIVÉ ROSTLINY 6. levandule lékařská Používá se k přípravě léčivých čajů na nespavost, bolesti hlavy, ke snížení krevního tlaku, na špatné trávení a průjem.

23 LÉČIVÉ ROSTLINY 6. levandule lékařská Levandulový olej hojí spáleniny od slunce a bolavé klouby. Protože levandule krásně voní, přidává se také do mýdel, krémů a parfémů.

24 LÉČIVÉ ROSTLINY 7. lípa malolistá

25 LÉČIVÉ ROSTLINY Co sbíráme: květ Kdy: červen až červenec Jak: otrháváme rozvité květy i s blanitým listenem. Květy nesmí být překvetlé, nerozvité nebo zhnědlé. Lipový květ sušíme ve stínu nebo v sušárně, kde teplota nesmí přesáhnout 35°C.

26 LÉČIVÉ ROSTLINY 7. lípa malolistá Používá se k přípravě léčivých čajů a čajových směsí na nachlazení, horečku, kašel, rýmu a chrapot.

27 LÉČIVÉ ROSTLINY 8.  hluchavka bílá

28 LÉČIVÉ ROSTLINY Co sbíráme: květ Kdy: květen až září Jak: hluchavku sbíráme nejlépe za suchého počasí. Jemně vytrháváme bílé květní koruny, nemačkáme je, protože snadno zhnědnou a zapaří se.

29 LÉČIVÉ ROSTLINY 8. hluchavka bílá Používá se k přípravě léčivých čajů a čajových směsí na pití, kloktání a na obklady. Pomáhá při kašli, rýmě, zánětu močového měchýře a proti nespavosti. Obklady přikládáme na otoky, rány a křečové žíly.

30 LÉČIVÉ ROSTLINY 9. kostival lékařský

31 LÉČIVÉ ROSTLINY Co sbíráme: oddenek s kořeny Kdy: březen až duben, září až říjen Jak: po vykopnutí kostivalu kořen očistíme od hlíny a odstraníme zelené části rostliny. Pokud chceme kořen zachovat čerstvý, skladujeme jej v písku stejně jako mrkev.

32 LÉČIVÉ ROSTLINY 9. kostival lékařský Kořen kostivalu sušíme na slunci nebo umělým teplem. Užívá se hlavně ve formě obkladů a mastí na drobné rány, lehčí popáleniny, opařeniny a spáleniny od slunce.

33 LÉČIVÉ ROSTLINY 9. kostival lékařský Odvarem se vyplachují ústa při paradentóze a žvýkání kořene zahání žízeň. Jen na doporučení lékaře používáme čaj z kostivalového kořene na kašel a žaludeční vředy.

34 LÉČIVÉ ROSTLINY Kořen kostivalu je jedovatý! Kořen kostivalu lékařského obsahuje jedovatou látku, která může poškodit játra. Z těchto důvodů je užívání kostivalového čaje zcela nevhodné.


Stáhnout ppt "LÉČIVÉ ROSTLINY bříza bělokorá."

Podobné prezentace


Reklamy Google