Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace - Jarmila Kirvejová

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prezentace - Jarmila Kirvejová"— Transkript prezentace:

1 Prezentace - Jarmila Kirvejová
LÉČIVÉ ROSTLINY Prezentace - Jarmila Kirvejová

2 CÍL PREZENTACE Obecně seznámit s nejznámějšími léčivkami v ČR
Použití a domácí užití při zdravotních problémech Jaká část rostliny se sbírá V jakém období se vyskytují Aplikace léčivých rostlin

3 BEZ ČERNÝ – Sambucus nigra L. ( BAZA ČIERNA )

4 BEZ ČERNÝ – Sambucus nigra L. ( BAZA ČIERNA )
Užitou drogou je květ a plody Květ-prostředek potopudný Plody jako analgetikum -prostředek proti bolesti Čaj z květu pijeme teplý několik šálků denně jako prostředek potopudný, při nachlazení, začínající chřipce, rýmě, kašli a při horečce. Horké koupele nohou v nálevu květu bezu černého jsou dobrým opatřením proti nemocem z nachlazení. Jejich aplikace je vhodná zejména při zánětech horních cest dýchacích.

5 DIVIZNA VELKOKVĚTÁ– Verbascum densiflorum Bertol.

6 DIVIZNA VELKOKVĚTÁ– Verbascum densiflorum Bertol.
Dvouletá bylina 1 – 2 m vysoká Kvete od července do září. Sbírají se květní koruny bez kalichů Diviznový čaj se odedávna pije proti kašli a rýmě, při zánětu průdušek, bronchitidě a jako prostředek potopudný při nachlazení . Diviznový olej léčí vředy, otoky a zmírňuje bolesti vyvolané křečovými žilami. Tinktura prý pomáhá proti bolestem hlavy .

7 DOBROMYSL OBECNÁ – Origanum vulgare L.

8 DOBROMYSL OBECNÁ – Origanum vulgare L.
Roste v křovinách, v ostružiní a na suchých kamenitých mezích. Předmětem sběru je kvetoucí nať. Prostředek proti křečovým stahům a bolestem upravuje trávení, uklidňuje. Prostředek proti duševním depresím . Snižuje revmatické bolesti .  Droga je věrná svému názvu a její dlouhodobější, ale mírné užívání skutečně přináší „ dobrou mysl “.

9 HEŘMÁNEK PRAVÝ – Matricaria chamomilla L.

10 HEŘMÁNEK PRAVÝ – Matricaria chamomilla L.
Drogou jsou květy s krátkou stopkou Hojí záněty v dutině ústní, otoky po vytržení zubů, otoky dásní a preventivně se jím kloktá při chronickém zánětu mandlí. Používá se k inhalaci při onemocnění dýchacích cest. Odvaru se užívá v kosmetice k zjemňování, čištění a urychlení regeneračních pochodů pleti. Aplikace: Heřmánek se podává formou nálevu .

11 KOPŘIVA DVOUDOMÁ – Urtica dioica L.

12 KOPŘIVA DVOUDOMÁ – Urtica dioica L.
Kvete od června do října. Předmětem sběru jsou listy nebo nať bez zdřevnatělé spodní časti Správně usušená droga má sytě zelenou barvu. Hojí žaludeční vředy, posiluje nervy, tiší astmatické záchvaty, Kopřivový čaj působí příznivě na cévy, na funkci ledvin, odstraňuje některé typy bolestí hlavy. Aplikace: Tinktura na růst vlasů, Čaj ( odvar ).

13 MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ – Thymus serpyllum L.

14 MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ – Thymus serpyllum L.
Nať mateřídoušky je silně aromatická, zvláště za slunného počasí. Užitnou drogou je kvetoucí nať bez dřevnatých částí a kořenů Horký nálev a odvar ve víně se pije při kataru průdušek, žaludečních křečích, nervové slabosti, migréně, závratích plynatosti a na pročištění krve. Nať mateřídoušky je výborným prostředkem na odkašlávání. Aplikace: Kvetoucí nať se aplikuje formou nálevu

15 LÍPA SRDČITÁ– Tilia cordata Mill.

16 LÍPA SRDČITÁ– Tilia cordata Mill.
Lípy rozkvétají v polovině června, ve vyšších polohách až o měsíc později. Drogou je květ s podpůrným listenem Lipový květ trháme před rozkvětem, než se začnou tvořit plody. Doporučuje při kašli, zahlenění, nachlazení, žaludečních křečích, žaludeční a střevní kolice, pro pocení, proti bolestem hlavy a proti revmatismu. Aplikace: Lipový čaj lze rovněž pít jako denní čaj, slazený cukrem či medem

17 CHMEL OBECNÝ ( OTÁČIVÝ ) – Humulus lupulus L.

18 CHMEL OBECNÝ ( OTÁČIVÝ ) – Humulus lupulus L.
Kvete v červnu a červenci, plody – chmelové hlávky – dozrávají koncem srpna. Sbírají se samičí šištice před dozráním Chmelové hlávky jsou dodnes osvědčenou drogou proti nespavosti, neurózám ( funkční onemocnění z poruchy vyšší nervové činnosti ) a hysterii. Chmel povzbuzuje chuť k jídlu, tiší křeče, působí močopudně, zmírňuje prostatické obtíže, potíže v přechodu . Stimuluje činnost trávicího traktu. Dále má droga mírný účinek antibiotický . Aplikace:Čaj ( odvar ) proti nespavosti a k uklidnění , Zevně se užívá formou obkladů při zánětu nervů, zánětech kůže .

19 ŘEBŘÍČEK OBECNÝ – Achillea millefolium L.

20 ŘEBŘÍČEK OBECNÝ – Achillea millefolium L.
Roste na suchých výslunných stráních, mezích a úhorech. Kvete od června do října. celá rostlina po rozemnutí příjemně siličně voní. Drogou je nať nebo květ. Působí jako dobré kloktadlo při zánětlivých afekcích v dutině ústní. Mírně snižuje krevní tlak. Působí proti nadýmání a zevně hojivě na všechny druhy ran. Aplikace: Řebříček se užívá formou nálevu

21 Konec prezentace


Stáhnout ppt "Prezentace - Jarmila Kirvejová"

Podobné prezentace


Reklamy Google