Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Měření hmotnosti tělesa Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2013, leden.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Měření hmotnosti tělesa Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2013, leden."— Transkript prezentace:

1 Měření hmotnosti tělesa Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2013, leden

2 Měření hmotnosti pevných těles

3 Hmotnost těles v hodinách fyziky určíme pomocí rovnoramenných vah.

4 Popis rovnoramenných vah vahadlo závěs misky střední břit vahadla jazýček (ukazatel) sloupek olovnice stupnice ovládání aretace vah stavěcí šrouby

5 Aretační kolík – zastavuje vahadlo, aby se nekývalo. Po odaretování se má jazýček volně kývat okolo střední čárky stupnice. Pokud ne, váhy vyvážíme.

6 Na rovnoramenných vahách měříme hmotnost tím, že porovnáváme hmotnost tělesa s hmotností závaží, kterou známe.

7 Pravidla měření hmotnosti pevného tělesa 1. Před měřením nastavíme váhy do správné polohy pomocí stavěcích šroubů. Odaretováním se přesvědčíme, že jsou správně vyváženy.

8 2. Těleso, jehož hmotnost zjišťujeme, položíme na levou misku aretovaných vah. Na pravou misku položíme vhodné závaží ze sady.

9 3. Po odaretování zjistíme, na kterou stranu se kloní vahadlo. Váhy znovu aretujeme a přidáme nebo ubereme závaží. Postup opakujeme, dokud se jazýček neustálí na střední čárce.

10 4. Hmotnost váženého tělesa se rovná součtu hmotností všech závaží na pravé misce. Výsledek zapíšeme např.: m = 26 g

11 Měření hmotnosti kapaliny Na levou misku dáme suchou nádobu a na pravou přidáváme drobné broky, až se jazýček ustálí na střední čárce. Do nádoby nalijeme kapalinu.

12 Hmotnost kapaliny určíme stejným způsobem jako hmotnost pevné látky.

13 Úloha Navrhni postup, jak určit hmotnost oleje o objemu 150 ml. Ověř postup pomocí kuchyňských vah doma. Výsledek zapiš do sešitu.

14 Použité zdroje KOLÁŘOVÁ, Růžena a BOHUNĚK, Jiří. Fyzika pro 6. ročník základní školy. Dotisk 2. vydání. Nakladatelství Prometheus, spol. s r. o., Praha 4, 2006. Učebnice pro základní školy. ISBN 80-7196-146-5. Zdroj obrázků: vlastní tvorba.


Stáhnout ppt "Měření hmotnosti tělesa Autor: Mgr. Eliška Vokáčová Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55 2013, leden."

Podobné prezentace


Reklamy Google