Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: RNDr. Kateřina Kopečná Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: RNDr. Kateřina Kopečná Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55."— Transkript prezentace:

1 Autor: RNDr. Kateřina Kopečná Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55

2  ve stejné hloubce pod hladinou vody přidržíme:  ocelové závaží  korkovou zátku  mikrotenový sáček naplněný vodou  po jejich uvolnění pozorujeme následující jevy:  závaží klesá ke dnu  zátka stoupá k volné hladině vody  sáček s vodou nemění svou polohu  každé těleso zcela ponořené do kapaliny je podle Archimedova zákona nadlehčováno  PROČ SE TEDY KAŽDÉ Z TĚCHTO TĚLES CHOVÁ V KAPALINĚ JINAK?

3  je těleso, které je celé z téže látky a nejsou v něm dutiny  jinak: těleso je z látky o stejné hustotě  ukázky:  stejnorodé těleso  nestejnorodé těleso [obr1][obr2]

4

5 TĚLESO SE POTÁPÍ (KLESNE KE DNU) VZNÁŠÍ SESTOUPÁ (DOKUD NEZAČNE PLOVAT)

6 VZTAH SIL PŮSOBÍCÍCH NA TĚLESO VÝSLEDNICE SILCHOVÁNÍ TĚLESA V KAPALINĚ SMĚŘUJE SVISLE DOLŮ POTÁPÍ SE JE NULOVÁVZNÁŠÍ SE SMĚŘUJE SVISLE VZHŮRU STOUPÁ

7 [obr2]

8

9

10

11

12

13

14

15 [obr1]: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gluehlampe_01_KMJ.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gluehlampe_01_KMJ.jpg [obr2]: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Football_(soccer_ball).svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Football_(soccer_ball).svg [obr3]: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dead_sea_newspaper.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dead_sea_newspaper.jpg KOLÁŘOVÁ, Růžena; BOHUNĚK, Jiří. Fyzika pro 7.ročník základní školy. 2. upravené vydání. Praha: Prometheus, spol. s r.o., 2004, Učebnice pro základní školy. ISBN 80-7196-265-1.


Stáhnout ppt "Autor: RNDr. Kateřina Kopečná Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55."

Podobné prezentace


Reklamy Google