Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná"— Transkript prezentace:

1 Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná
PŘÍCHOD SLOVANŮ 4. TŘÍDA Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_inovace/6_340

2 Anotace: Prezentace seznamuje žáky s příchodem Slovanů na české území
Prezentace slouží k názornému výkladu a opakování, žáci si v závěru podstatné věci zopakují a udělají zápis. Jazyk: český jazyk Očekávaný výstup: žák se orientuje v hlavních reáliích minulosti a současnosti naší vlasti Speciální vzdělávací potřeby: Žádné. Klíčová slova: Odchod Germánů, příchod Slovanů, hora Říp, první Slované, společný jazyk, slovanské obydlí, slovanské hradiště , uctívání božstev Druh učebního materiálu: DUM - Prezentace doplněná výkladem Cílová skupina: Žák Typická věková skupina: let (4. ročník)

3 ODCHOD GERMÁNŮ Germánské kmeny sídlily v Čechách a na Moravě do poloviny 5. století našeho letopočtu. Obyvatelé tu vyráběli ozdoby a přezky zdobené drahokamy. V 5. století podnikaly z Asie nájezdy do Evropy jezdecké kmeny divokých kočovných Hunů. Jejich vpády vyprovokovaly obrovské stěhování národů. Germáni odešli na jihozápad. Hunové pod vedením náčelníka Attily vpadají na Moravu

4 PŘÍCHOD SLOVANŮ Rozsah slovanského osídlení
Do uprázdněného prostoru přicházejí asi v 5. století n. l. první Slované ze své pravlasti mezi řekami Vislou a Dněprem. Jejich původní vlastí tedy byla dnešní západní Ukrajina a východní Polsko. Slované hledali na našem území nové pastviny pro svůj dobytek. Rozsah slovanského osídlení

5 Hora říp Lecha "Kdysi dávno žily u řeky Visly rodiny dvou bratrů – Čecha a ________. Ale dobře jim tam nebylo. V okolí se totiž usadily jiné kmeny, které je přepadaly, loupily a co chvíli někoho přepadli a zabili." Bratři usoudili, že dál takto žít už nejde. Vydali se se svými kmeny do dalekých krajů a dlouho cestovali. Bratr Čech objevil krásnou horu – "seděla uprostřed luk jako kulatý bochánek, či jako dnem vzhůru obrácená mísa". Z té hory byl překrásný pohled na všechny strany. Ležela tu zaslíbená země, která bude patřit jenom jim, a kterou nazvali __________ . ČECHY. Centrem prvního slovanského osídlení se stala bývalá sopka Říp.

6 První slované Jejich hlavní obživou bylo pastevectví a zemědělství – byli rolníky a chovateli dobytka. Osídlili proto nejprve úrodná povodí řek. Pracovali na polích, chovali vepře, kozy a ovce, lovili divoká zvířata a ryby. Dokázali tkát látky.

7 Společný jazyk Slovanské kmeny pravděpodobně hovořily společným jazykem, kterému říkáme praslovanština. Ta se nedochovala v písemné podobě, jazykovědcům se však podařilo Dotvořit přibližné znění tehdejších slov. praslovansky staroslověnsky slovensky česky *golvà glava hlava *nȏsъ - nos *rǫkà rǫka ruka *sь̑rdьce srьdьce srdce

8 Slovanské obydlí Vnitřek slovanského obydlí tvořila hlavní místnost a předsíň. V rohu hlavní místnosti stála kruhová hliněná pec. Výbava domácnosti nebyla bohatá.

9 Slovanské hradiště

10 Slovanské vybavení V obydlí bylo vedle prosté keramiky, hrnců, misek a hrubých talířů – pekáčů to byly nástroje ze železa, kostí, parohu, přesleny na vřetánko a žernovy na mletí obilí. Slované ještě neznali hrnčířský kruh, proto keramiku zhotovovali ručně.

11 náboženství První Slované nevyznávali křesťanské náboženství, ale náboženství pohanské. Pohané neměli jediného boha. Uctívali mnoho bohů. Nejmocnějším z nich byl PERUN – bůh války a zároveň vládce hromu i blesku. Měl v dobách války zajistit vítězství a chránit ty, kteří šli do Války. V dobách míru byl bohem deště, bouře hromu a blesku. Zajišťoval vláhu pro dobrou úrodu. Svantovít byl bohem slunce a ochrany polí. Veles ochraňoval stáda. Bohyně Mokoš zosobňovala vlhkou, úrodnou a plodnou zemi a Morana byla ztělesněním smrti a zimy. Bůh Radegast je pohanský bůh úrody a pohostinnosti.

12 Uctívání božstev

13 Příchodem Slovanů končí v našich zemích období dějin nazývané pravěk a začíná nové historické období označované jako středověk

14 Použité zdroje: Historie České republiky: Germáni a příchod Slovanů. Historie České republiky [online]. [cit ]. Dostupné z: Germáni a příchod Slovanů: Hunové pod vedením náčelníka Attily vpadají na Moravu Hunové. Historie České republiky [online]. [cit ]. Dostupné z: Germáni a příchod Slovanů: Rozsah slovanského osídlení. Historie České republiky [online]. [cit ]. Dostupné z: Praotec Čech. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Říp. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Germáni a příchod Slovanů: vnitřek slovanského obydlí. In: Historie České republikz [online]. [cit ]. Dostupné z: Germáni a příchod Slovanů: Slované obdělávali půdu kolem řek. In: Historie České republikz [online]. [cit ]. Dostupné z: Germáni a příchod Slovanů: Žernov na mletí obilí. In: Historie České republikz [online]. [cit ]. Dostupné z: Germáni a příchod Slovanů: zemnice Slovanů. In: Historie České republikz [online]. [cit ]. Dostupné z: Germáni a příchod Slovanů: opevněné hradiště. In: Historie České republikz [online]. [cit ]. Dostupné z: Germáni a příchod Slovanů: uctívání božstev. In: Historie České republikz [online]. [cit ]. Dostupné z: Radegast. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: Velkomoravská říše: Přibližná podoba jednoho z největších hradišť. Historz IF [online]. [cit ]. Dostupné z: Velkomoravská říše: pohanské zvyky Slovanů - vynášení Morany. Historz IF [online]. [cit ]. Dostupné z: Perun: orany. Slovanstvo [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná"

Podobné prezentace


Reklamy Google