Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Historie Starověkého Řecka 1. č ást : Vznik Starov ě kého Ř ecka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Historie Starověkého Řecka 1. č ást : Vznik Starov ě kého Ř ecka."— Transkript prezentace:

1 Historie Starověkého Řecka 1. č ást : Vznik Starov ě kého Ř ecka

2 Vznik Starov ě kého Ř ecka Starověké Řecko vzniklo u Egejského moře Starověké Řecko vzniklo u Egejského moře Dá se říci, že bylo jedním z hlavních míst vzestupu první civilizace v celé Evropě Dá se říci, že bylo jedním z hlavních míst vzestupu první civilizace v celé Evropě Řecká kultura dosáhla značného věhlasu Řecká kultura dosáhla značného věhlasu Vztahuje se také na ostatní oblasti starověké řecké kultury v oblasti Středozemního moře: egejské ostrovy, Kypr, pobřeží Malé Asie, Sicílie a jižní Itálie. Vztahuje se také na ostatní oblasti starověké řecké kultury v oblasti Středozemního moře: egejské ostrovy, Kypr, pobřeží Malé Asie, Sicílie a jižní Itálie.

3 Archaická doba Archaická doba následovala po skončení temného období někdy na přelomu 8. a 9. století př. n. l. Archaická doba následovala po skončení temného období někdy na přelomu 8. a 9. století př. n. l. V mnoha směrech položila základy pozdějšího klasického Řecka. V mnoha směrech položila základy pozdějšího klasického Řecka. Za události, symbolizující počátek této epochy, je pokládáno konání prvních olympijských her v roce 776 př. n. l. Za události, symbolizující počátek této epochy, je pokládáno konání prvních olympijských her v roce 776 př. n. l.

4

5 2. č ást : Nadvláda Turk ů Zatímco Osmané dokončovali dobytí pevninské části Řecka, odehrály se dvě migrace Řeků. Zatímco Osmané dokončovali dobytí pevninské části Řecka, odehrály se dvě migrace Řeků. První stěhovaní zahrnovalo přesunutí řecké inteligence do západní Evropy, ze strachu před Turky. První stěhovaní zahrnovalo přesunutí řecké inteligence do západní Evropy, ze strachu před Turky.

6 Druhé stěhování Řeků bylo opuštění plání řeckého poloostrova a usazení se v horách. Druhé stěhování Řeků bylo opuštění plání řeckého poloostrova a usazení se v horách. Osmané nebyli schopni v horách navázat stálou vojenskou a administrativní přítomnost. Osmané nebyli schopni v horách navázat stálou vojenskou a administrativní přítomnost. Tak si mnoho horských klanů na poloostrově udržovaly nezávislost. Tak si mnoho horských klanů na poloostrově udržovaly nezávislost. Koncem 16. století až do 17. století se Řekové začali stěhovat zpět na plániny a do měst. Koncem 16. století až do 17. století se Řekové začali stěhovat zpět na plániny a do měst.

7 Osmanská ř íše Osmanská říše (též Otomanská říše) byla jedna z největších a nejmocnějších říší v prostoru při Středozemním moři. Osmanská říše (též Otomanská říše) byla jedna z největších a nejmocnějších říší v prostoru při Středozemním moři. Říše existovala v letech 1299 až 1922 a během této doby zahrnovala oblasti Malé Asie, Balkánu, Černomoří, Blízkého a Středního východu a severní Afriky. Říše existovala v letech 1299 až 1922 a během této doby zahrnovala oblasti Malé Asie, Balkánu, Černomoří, Blízkého a Středního východu a severní Afriky.

8

9 3. Č ást : Obnovení Ř ecka Řecké království získalo nezávislost na Osmanské říši v roce 1829. Během druhé poloviny 19. století a první poloviny 20. století Řecko postupně připojovalo sousední ostrovy s řecky mluvícím obyvatelstvem. V roce 1981 se Řecko stalo členem evropských společenství. V roce 1981 se Řecko stalo členem evropských společenství.

10 V letech 1941-44 bylo Řecko obsazeno Německem, k osvobození došlo za pomoci spojeneckých armád, hlavně Velké Británie. Po porážce komunisty organizovaného povstání v roce 1949 se Řecko orientovalo na západní demokracie a v roce 1952 se stalo členem NATO (ovšem společně s dosud nepřátelským Tureckem), o dva roky později jedním ze zakládajících členů Evropské organizace pro jaderný výzkum. V letech 1941-44 bylo Řecko obsazeno Německem, k osvobození došlo za pomoci spojeneckých armád, hlavně Velké Británie. Po porážce komunisty organizovaného povstání v roce 1949 se Řecko orientovalo na západní demokracie a v roce 1952 se stalo členem NATO (ovšem společně s dosud nepřátelským Tureckem), o dva roky později jedním ze zakládajících členů Evropské organizace pro jaderný výzkum.

11 V letech 1967–1974 bylo Řecko vojenskou diktaturou (viz Řečtí plukovníci), ve které bylo mnoho politických svobod omezeno a řecký král byl donucen opustit zemi. Demokratické volby v roce 1974 spolu s referendem ukončily období vojenské diktatury a zrušily monarchii. V letech 1967–1974 bylo Řecko vojenskou diktaturou (viz Řečtí plukovníci), ve které bylo mnoho politických svobod omezeno a řecký král byl donucen opustit zemi. Demokratické volby v roce 1974 spolu s referendem ukončily období vojenské diktatury a zrušily monarchii. V první světové válce Řecko hodně získalo, hlavně sever - dnešní Makedonské provincie. V první světové válce Řecko hodně získalo, hlavně sever - dnešní Makedonské provincie.

12

13 Vypracovali Vypracovali Jakub Novák Andreas Schulze Lukáš Démal Zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavní_strana


Stáhnout ppt "Historie Starověkého Řecka 1. č ást : Vznik Starov ě kého Ř ecka."

Podobné prezentace


Reklamy Google