Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Historie Starověkého Řecka

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Historie Starověkého Řecka"— Transkript prezentace:

1 Historie Starověkého Řecka
1. část : Vznik Starověkého Řecka

2 Vznik Starověkého Řecka
Starověké Řecko vzniklo u Egejského moře Dá se říci, že bylo jedním z hlavních míst vzestupu první civilizace v celé Evropě Řecká kultura dosáhla značného věhlasu Vztahuje se také na ostatní oblasti starověké řecké kultury v oblasti Středozemního moře: egejské ostrovy, Kypr, pobřeží Malé Asie, Sicílie a jižní Itálie.

3 Archaická doba Archaická doba následovala po skončení temného období někdy na přelomu 8. a 9. století př. n. l. V mnoha směrech položila základy pozdějšího klasického Řecka. Za události, symbolizující počátek této epochy, je pokládáno konání prvních olympijských her v roce 776 př. n. l.

4

5 2. část : Nadvláda Turků Zatímco Osmané dokončovali dobytí pevninské části Řecka, odehrály se dvě migrace Řeků. První stěhovaní zahrnovalo přesunutí řecké inteligence do západní Evropy, ze strachu před Turky.

6 Druhé stěhování Řeků bylo opuštění plání řeckého poloostrova a usazení se v horách.
Osmané nebyli schopni v horách navázat stálou vojenskou a administrativní přítomnost. Tak si mnoho horských klanů na poloostrově udržovaly nezávislost. Koncem 16. století až do 17. století se Řekové začali stěhovat zpět na plániny a do měst.

7 Osmanská říše Osmanská říše (též Otomanská říše) byla jedna z největších a nejmocnějších říší v prostoru při Středozemním moři. Říše existovala v letech 1299 až 1922 a během této doby zahrnovala oblasti Malé Asie, Balkánu, Černomoří, Blízkého a Středního východu a severní Afriky.

8

9 3. Část : Obnovení Řecka Řecké království získalo nezávislost na Osmanské říši v roce 1829. Během druhé poloviny 19. století a první poloviny 20. století Řecko postupně připojovalo sousední ostrovy s řecky mluvícím obyvatelstvem. V roce 1981 se Řecko stalo členem evropských společenství.

10 V letech bylo Řecko obsazeno Německem, k osvobození došlo za pomoci spojeneckých armád, hlavně Velké Británie. Po porážce komunisty organizovaného povstání v roce 1949 se Řecko orientovalo na západní demokracie a v roce 1952 se stalo členem NATO (ovšem společně s dosud nepřátelským Tureckem), o dva roky později jedním ze zakládajících členů Evropské organizace pro jaderný výzkum.

11 V letech 1967–1974 bylo Řecko vojenskou diktaturou (viz Řečtí plukovníci), ve které bylo mnoho politických svobod omezeno a řecký král byl donucen opustit zemi. Demokratické volby v roce 1974 spolu s referendem ukončily období vojenské diktatury a zrušily monarchii. V první světové válce Řecko hodně získalo, hlavně sever - dnešní Makedonské provincie.

12

13 Vypracovali Jakub Novák Andreas Schulze Lukáš Démal Zdroje


Stáhnout ppt "Historie Starověkého Řecka"

Podobné prezentace


Reklamy Google