Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám."— Transkript prezentace:

1 MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz Počátky řecké civilizace a velká kolonizace DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL autor Markéta Bokorová VY_32_INOVACE_BK_03-11_D-6 vzdělávací oblast: předmět: ročník: Člověk a společnost Dějepis 6. ZŠ Šlapanice 2012 – 2013

2 Počátky řecké civilizace a velká kolonizace

3 Počátky řecké civilizace Slovem antika se označují dějiny starověkého Řecka a Říma. Toto období trvalo od 1000 př.n.l. do 500 n.l. Osidlování Řecka začalo asi 2000 př.n.l. Po vpádu Dórů kolem roku 1000 př. n. l. nastalo temné období (bez písemných zpráv). Řekové se živili především chovem dobytka, rybolovem a řemeslem.

4 Řecko – mapa Opiš si následující názvy a najdi je na mapě. Kréta, Knóssos, Sparta, Athény, Olymp, Olympia, Makedonie, Delfy, Trója, Malá Asie Zkus k názvům přiřadit následující pojmy. věštírna, hora, hlavní město, olympijské hry, stát, trójská válka, vojenské město, ostrov, město s nestarší kulturou, poloostrov

5 Řecko – mapa

6 Počátky řecké civilizace Řecko se rozkládá na dvou poloostrovech: Balkánský a Peloponéský. Patří k němu velký ostrov – Kréta, dále ostrovy v Jónském a Egejském moři. V antice k Řecku ještě patřilo pobřeží Malé Asie.

7 Počátky řecké civilizace Nejstarší řecká kultura vznikla na Krétě – minojská kultura. Centrum byl Knóssos. První kultura na řecké pevnině vznikla v Mykénách – mykénská kultura. Obě kultury zničily nově příchozí národy.

8 Vznik městských států V hospodářsky vyspělejších oblastech se sjednocovaly obce ve větší celky – městské státy. V jejich centru bylo velké město. Nejznámějšími městskými státy v Řecku byly Athény a Sparta.

9 Velká řecká kolonizace Přelidněné Řecko → málo půdy pro všechny → rostlo napětí → velká řecká kolonizace (osidlování nového území). Na nových územích vznikaly osady (kolonie), které měly úzké vztahy se svými mateřskými městy (metropolemi). Obchodovaly spolu a navzájem se obohacovaly.

10 Velká řecká kolonizace – mapa

11 Velká řecká kolonizace Řekové osidlovali: • Itálii • Sicílii • pobřeží Malé Asie • pobřeží Černého moře

12 Test 1. Jak se nazývá období řeckých a římských dějin? a)attika b)antika c)apatyka 2. Který pojem nepatří do řeckých dějin? a)Delfy b)Olymp c)Vesuv 3. Jaký poloostrov nepatří k Řecku? a)Apeninský b)Peloponéský c)Balkánský

13 Test 4. Jak se jmenovala nejstarší kultura v Řecku? a)mykénská b)athénská c)minojská 5. Na kterém poloostrově ležela Trója? a)na Balkánském b)v Malé Asii c)na Peloponéském 6. Který pojem není městský stát? a)Athény b)Olymp c)Sparta

14 Test 7. Které moře neomývá Řecko? a)Baltské b)Egejské c)Jónské 8. Kde se Řekové neusadili během velké kolonizace? a)kolem Černého moře b)ve Velké Británii c)v Itálii 9. Jakým jiným slovem nazveme nově vzniklé řecké osady? a)kolonie b)metropole c)městysy

15 Zdroj www.office.microsoft.comwww.office.microsoft.com ilustrované obrázky Mandelová, H. a kol. Pravěk Starověk Dějepisné atlasy pro ZŠ. Kartografie Praha a.s. Praha. 1995. str. 23 Řecko – mapa Bednaříková, J. Kysučan, L. Fejfušová, M. Dějepis pro 6. ročník Pravěk, Starověk. Nová škola, 2007, str. 67 velká řecká kolonizace – mapa

16 Informace pro učitele • Prezentace slouží ke 2 vyučovacím hodinám o počátku řeckých dějin a velké kolonizaci. • Propiska dole vpravo je symbol pro zápis. Ostatní slouží jen jako doplňková informace. • Prezentace obsahuje test na ověření učiva.


Stáhnout ppt "MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám."

Podobné prezentace


Reklamy Google