Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_09-2-18_Rozvoj klíčových kompetencí ve výchově ke zdraví v 7. - 9. ročníku. Drogy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_09-2-18_Rozvoj klíčových kompetencí ve výchově ke zdraví v 7. - 9. ročníku. Drogy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak,"— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_ _Rozvoj klíčových kompetencí ve výchově ke zdraví v ročníku. Drogy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Barbora Chaloupecká ŠABLONA: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Anotace Prezentace seznamuje žáky se základním rozdělením drog a s jejich působením na organismus. Prezentaci lze také použít k zápisům z hodiny do sešitu. Vhodné pro žáky 7. ročníku. Vypracovala Mgr. Barbora Chaloupecká Oblast Člověk a zdraví

2 Drogy  Dělíme na 5 základních skupin – liší se vzhledem, účinky, průběhem závislosti, ale i mírou rizika pro uživatele 1) Konopné drogy 2) Opiáty 3) Stimulační látky 4) Halucinogeny 5) Psychotropní léky

3 1. Konopné drogy  Drogy vyrobené z konopí (marihuanu, hašiš a hašišový olej  A) Konopí - poskytuje halucinogeny a tišící prostředky - směs listů, květů a stonků rostliny - po aplikaci – poruchy vnímání, emocí, myšlení, sucho v ústech, pocit hladu [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

4 1. Konopné drogy  B) Hašiš - konopná pryskyřice - užívá se hlavně ke kouření - barva je tmavě zelená spíše do tmavě hnědá [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

5 2. OPIÁTY - drogy s tlumivým účinkem - pocházejí ze surového opia získaného z nezralých makovic opiového máku [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

6 2. OPIÁTY A) Opium - má účinek na centrální nervový systém (mozek) - získává se nařezáním makovic a sběrem zaschlého latexu - mezi nejvýznamnější pěstitelské oblasti patří Thajsko, Laos a Barma [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

7 2. OPIÁTY A) Opium - protibolestivý účinek - typické je podráždění centra pro zvracení - stažení zornice do velikosti špendlíkové hlavičky [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

8 2. OPIÁTY B) Heroin - bílá a hnědá droga - hnědý heroin - ke kouření - bílý heroin - používán injekčně, nedá se kouřit - považován na jednu z nejnebezpečnějších drog [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

9 2. OPIÁTY B) Heroin - nejrizikovější užívání - při nedostatku drogy abstinenční příznak – bolesti kloubů a svalů, průjem, svalové křeče, pocení, zimnice, neklid,… [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

10 3. STIMULAČNÍ DROGY  povzbuzující účinek  různorodá skupina drog [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

11 3. STIMULAČNÍ DROGY A) KOKAIN  Známý nejméně let  Vyrábí se máčením listů koky v benzinu  Je rozpustný ve vodě  Nejčastěji se šňupe  Droga vyšších vrstev  Účinky se dostaví rychle a trvají min [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: r.jpg

12 3. STIMULAČNÍ DROGY A) KOKAIN  Zvyšuje sebevědomí, pokles chuti k jídlu  Po odeznění trvají těžké kocoviny a deprese  Teprve opakované použití vede k stavům euforie  Příznaky – bledost, výtok z nosu, chraplavý hlas, rozšířené zornice [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

13 3. STIMULAČNÍ DROGY B) PERVITIN  Pochází z Japonska * 1888  Používána za 2. svět. války pro piloty kamikadze  Při předávkování může dojít k selhání srdce  Pravidelné užívání = toxická psychóza – vztahovačnost, podezřívavost, obavy o život [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 9Fholz_-_Clysmatica_nova_1667_- _Intraven%C3%B6se_Injektion.jpeg

14 3. STIMULAČNÍ DROGY B) PERVITIN  Ztráta kontaktu s realitou  Nebezpečný svému okolí – únik před domnělým nebezpečím  Hospitalizace na psychiatrii (i nedobrovolné)  Injekční aplikace s sebou nese infekce, hepatitidy (žloutenky), HIV [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

15 3. STIMULAČNÍ DROGY C) EXTÁZE  bývá v podobě malé tabletky  pocity – empatie, lásky a zvyšuje se komunikativnost  může dojít k přehřátí organismu [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

16 3. STIMULAČNÍ DROGY D) DOB  tzv. taneční droga  v současnosti velký výskyt na černém trhu  často se zaměňuje za extázi = nesprávný odhad dávky, který vede k předávkování [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

17 4. HALUCINOGENY A) LYSOKÁVKY  Obsahují přírodní halucinogen  Vyvolává halucinace  Mění myšlení a vnímání, může vést k duševnímu onemocnění  Každá plodnice má jinou koncentraci halucinogenu a tím může snadno dojít k předávkování [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

18 4. HALUCINOGENY B) LSD  Užívá se formou papírků (tripů)  Jde o drogu, u které jde nejméně předpokládat její účinek  Poruchy myšlení a vztahovačnost  Dosud není znám žádný případ předávkování [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: er_LSD_Dumbo.jpg

19 5. PSYCHOTROPNÍ LÉKY  Často zneužívané preparáty  Používané i jako zdroje k výrobě jiných drog [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: maceuticals_by_LadyofProcrastination.jpg

20 Úkol  Vytvořte si dvojice a nacvičte scénku. Jeden bude drogu nabízet a druhý jí odmítá!


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_09-2-18_Rozvoj klíčových kompetencí ve výchově ke zdraví v 7. - 9. ročníku. Drogy Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak,"

Podobné prezentace


Reklamy Google