Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Drogy Nikotin Extáze Durman Opium Pervitin Hašiš Marihuana kokain LSD

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Drogy Nikotin Extáze Durman Opium Pervitin Hašiš Marihuana kokain LSD"— Transkript prezentace:

1 Drogy Nikotin Extáze Durman Opium Pervitin Hašiš Marihuana kokain LSD
Alkohol Lysohlávky Metadon Morfin Crack

2 Kokain Je vyráběn z listů koky. Hlavní výrobce je Kolumbie. Je vysoce návykový a je aplikován inhalací. Je distribuován ve formě prášku.

3 Durman Psychické účinky tropanů jsou velmi silné - při vyšší dávce zcela mizí koncept reality, objevují se naprosto realistické halucinace - uživatelé například popisují, že rozmlouvali s mrtvými či neexistujícími příbuznými apod. Jakákoliv vědomá kontrola stavu je nemožná. Tyto látky jsou zřejmě ze všech halucinogenů nejnebezpečnější. Riziko špatného odhadu dávky je poměrně značné, toxicita tropanových alkaloidů vysoká.

4 Lysohlávky Lysohlávky vyvolávají euforii, úsměvnou duševní pohodu, zvýšenou usměrnitelnou aktivitu, zdvořilost a uhlazené chování, mikroskopické a jiné barevné vize bez úzkostného doprovodu, pocity rozbití a prohloubení časových a prostorových souvislostí, deformace tváří a osob. Všechny barvy (i na bílých plochách), nabývají krásných, teplých, pastelových odstínů, jsou vzájemně sladěny.

5 Opium útlum centrálního nervového systému.
útlum dechového centra, může být až příčinou smrti. tlumí aktivitu hladkého svalstva. U opia se připravuje takzvané kuřlavé opium (čandu), které se kouří v různých dýmkách. Jinou možností je pojídání opia, často s přídavkem dalších látek, např. afrodiziak, příprava extraktů apod.

6 Nikotin Tento rod zahrnuje asi 100 druhů.
Účinky nastupují krátce po užití díky rychlému vstřebávání v plicníc sklípcích. U kuřáků začátečníků je častá bledost, studený pot, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, pokleslá nálada ( odpovídá lehčí otravě nikotinem, smrtelná dávka se pohybuje kolem 50 mg ). U pravidelných kuřáků příznaky spojené s akutní otravou chybějí. Objevují se však chronické následky dlohodobého kouření - poškození dýchacích cest, trávící soustavy, poškozen je také krevní oběh, což se projevuje vzestupem krevního tlaku, bušením srdce a nepravidelností srdečního rytmu.

7 Hašiš Derivátem pryskyřice získávaných z konopí. Je silnější než marihuana a bývá aplikován kouřením z dýmek nebo cigaret.

8 Morfin Vyskytuje se v makovicích. Čistý morfin se získává z opia. Je to silné narkotikum. Narušuje přenos signálu bolesti. Silně návykový. Aplikovat se dá různě injekčně, kouřením,šňupáním. Bývá dostupný ve formě rozpustných solí – sulfát a hydrochrolid.

9 Crack Crack je volná báze kokainu, kterou si toxikomané připravují z kokainu přidáním alkalického činidla (například soda, vápno, běžně používají i prášek do pečiva). Crack je bílá krystalická látka, která se aplikuje kouřením, často ve směsi s tabákem nebo marihuanou. Bezprostředními účinky jsou vyvolání silně emočního, euforického stavu a příval energie.

10 Heroin K jeho výrobě se používá mák. Většina heroinu pochází z Barmy,Laosu a Thajska je vyráběná z opia. Je vysoce návykový a je aplikován převážně pomocí injekčních stříkaček nebo inhalací. Distribuován ve formě prášku.

11 Marihuana Získává se z rostliny Konopí. Bývají to především sušené listy a květy.Aplikovaná nejčastěji kouřením na rozdíl od jiných drog není silně návyková.Způsobuje stavy euforie,otupělosti a ospalosti. Patří k rozsáhlejším lehkým drogám.

12 Je syntetická droga. Bílý krystalický prášek je dostupný ve formě tablet. Má výraznou silnou nahořklou chuť. Vyřazuje z činnosti tepelnou regulaci organismu – nebezpečí přehřátí. Extáze

13 Vyrábí se z amfetaminu nebo efedrinu. Vzhled bílý prášek
Vyrábí se z amfetaminu nebo efedrinu. Vzhled bílý prášek. Aplikace nejčastěji šňupáním,kouřením nitrožilně. Silně návykový,poškození psychický,psychózy. Pervitin

14 Vyrábí se z kyseliny lysergové, je bezbarvou látkou bez chuti a zápachu. Vyskytuje se převážně v tekuté formě nebo tabletách. Vytváří pocit neobvyklých vizí a pocitů ( psychotropní látka) LSD

15 Metadon Methadon je syntetický opiát, při jehož výrobě se nevychází z opiátů přírodních. Jeho molekula se vůbec nepodobá molekulám morfinu či heroinu, má odlišnou chemickou strukturu. Za 1. světové války trpěla německá armáda nedostatkem morfinu, který byl podáván zraněným vojákům. Při pravidelném užívání velkých dávek se může rychle vyvinout tolerance. U chronických uživatelů dochází k fyzické i psychické závisloti, ale protože se droga z těla vylučuje pomaleji, má mozek více času na přechod do stavu bez drogy a příznaky po vysazení jsou mírnější.

16 Alkohol Alkohol se stává nejrozšířenější tvrdou drogou na celém světě.Pokusy o zákaz volného prodeje alkoholických nápojů tzv. prohibice ( např. dvacátá léta v USA osmdesátá léta v SSSR) nevedly k uspokojivým výsledkům. Alkohol,obdobně jako ostatní drogy,je pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé. I při občasném požití se zvyšuje nebezpečí onemocnění jater (játra nejsou schopna odbourávat alkohol v takové míře jako u dospělích) a nervového systému.Čím mladší jedinci pijí alkohol,tím větší je riziko pozdějšího přechodu na jiné tvrdé drogy. Společnost dětí a mladistvé před alkoholem chrání zákonem, věková hranice pro podávání alkoholických nápojů je v Čechách 18 let,ale např. v USA a Japonsku 21 let. Bezpečná denní dávka pro dospělého člověka na den je 0,5 l piva nebo 2 dl vína.


Stáhnout ppt "Drogy Nikotin Extáze Durman Opium Pervitin Hašiš Marihuana kokain LSD"

Podobné prezentace


Reklamy Google