Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Teorie dechových hudebních nástrojů

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Teorie dechových hudebních nástrojů"— Transkript prezentace:

1 Teorie dechových hudebních nástrojů
Kristýna Vyčítalová

2 Dechové nástroje Dechový nástroj je aerofon, u něhž je vzduch rozechvíván hráčovým dechem.

3 Název Popis Volné aerofony vzduchový sloupec není ohraničen nástrojem Aerofony odchylující vzduch dopadá na hranu nebo hrana se pohybuje vzduchem Aerofony přerušující proud vzduchu je periodicky přerušován Idiofonické aerofony přerušující neboli jazyky proud vzduchu dopadá na lamelu, ta se rozechvívá a periodicky přerušuje vzduchový proud Neidiofonické nástroje přerušující přerušovač se pohybuje bez přičinění vzduchu Aerofony explozivní vzduch je jedním nárazem stlačen Vlastní dechové nástroje vzduchový sloupec je ohraničen nástrojem Nástroje hranové neboli flétny úzký proud vzduchu naráží na hranu Flétny bez štěrbiny hráč vytváří úzký vzduchový proud rty Flétny se štěrbinou úzká štěrbina přivádí vzduchový proud na ostrou hranu laterálního otvoru Šalmaje chvění vzduchu je zprostředkováno, lamely připevněné na nástroji rozkmitají vzduchová sloupec nárazy Hoboje šalmaj má „rákos“ z nárazných jazyků (většinou plošně stlačené stéblo) Klarinety šalmaj má „plátek“ z jedné nárazné lamely Trompety vzduchový sloupec je přiveden do vibrace prostřednictvím nárazů, pocházející z hráčových rtů Trompety přirozené bez zařízení ke změně tónové výšky Trompety chromatické se zařízením ke změně tónové výšky

4 Název Zástupci Volné aerofony Aerofony odchylující bič, čepel šavle Aerofony přerušující Idiofonické aerofony přerušující neboli jazyky jazýčkové píšťaly varhan, akordeon, harmonium, hra na list trávy Neidiofonické nástroje přerušující siréna Aerofony explozivní bouchačky Vlastní dechové nástroje Nástroje hranové neboli flétny Flétny bez štěrbiny příčná flétna, panova flétna Flétny se štěrbinou zobcová flétna, okarína, labiální rejstříky varhan, flétnové rejstříky varhan Šalmaje Hoboje hoboj, fagot, aulos Klarinety klarinet, saxofon Trompety Trompety přirozené pastýřský roh, šofar Trompety chromatické trubka, lesní roh, pozoun, serpent, klapkové trubky

5 Dechové nástroje se dělí do dvou hlavích kategorií:
Nástroje dřevěné Nástroje žesťové Označení skupin vychází z původně používaných materiálů, nástroje jsou však do skupin zařazovány podle konstrukce. Mezi dřevěné nástroje tak patří např. příčná flétna či saxofony, vyráběné z kovu.

6 Dřevěný nástroj (v množném čísle slangově dřeva) je dechový hudební nástroj, jehož tón vzniká nárazem vzduchu na hranu otvoru nebo rozkmitáním plátku, a u něhož je výška tónu určována rezonanční frekvencí vzduchového sloupce. Jak již název napovídá, tyto nástroje byly původně vyrobeny ze dřeva, avšak některé moderní dřevěné nástroje jako např. saxofon a příčná flétna jsou vyrobeny z jiných materiálů.

7 Druhy dřevěných nástrojů
Jednoplátkové - používají plátek, což je tenké dřívko, vyrobené ze zdřevěnělé kulatiny největšího průměru třtiny obecné (Arundo donax), (někdy se vyrábí i z plastu), který je za pomoci ligatury připevněn k otvoru hubičky. Jakmile je mezi hubičku a plátek vehnán vzduch, plátek se rozkmitá a tím se vytvoří tón. Mezi jednoplátkové nástroje řadíme saxofony a klarinety. Dvouplátkové - používají plátek, který se skládá ze dvou dokonale opracovaných kousků třtiny obecné (Arundo donax), ne nepodobné bambusu. Tyto kousky jsou spojeny dohromady ve spodní části. Plátek je upevněn ve vrchní části nástroje a při vehnání vzduchu se rozkmitá. Flétny - tón vzniká nárazem vzduchu na hranu otvoru.

8 Pozn. Plátek Ke hře na saxofon je potřeba plátek. Saxofonový plátek je podobný jako plátek, který se používá na klarinet, je ovšem širší než ten klarinetový. Každý typ saxofonu (alt, tenor…) má plátek jinak veliký. Plátky jsou běžně dostupné v různých stylech, tvrdostech a také od různých výrobců. Každý hráč zkouší plátky různě silné, aby zjistil, která tvrdost je pro jeho hubičku a styl hry nejvhodnější. Tvrdost plátků je v rozmezí od 1 (měkké) do 5 (tvrdé). Stupnice bohužel není standardizována; proto je například plátek značky Rico o tvrdosti 3 měkčí než stejně tvrdý plátek značky Vandoren

9 Mezi dřevěné nástroje řadíme tyto dechové nástroje:
zobcová flétna příčná flétna, pikola klarinet, basklarinet saxofon hoboj, anglický roh fagot, kontrafagot historické nebo lidové nástroje: basetový roh, šalmaj a další

10 Žesťový nástroj (někdy též plechový nástroj, nebo též hovorově jen žestě) je dechový hudební nástroj, ve kterém tón vzniká rozechvěním sloupce vzduchu pomocí rtů hráče. Na nástroj se nasazuje nátrubek (náústek). Žesťové nástroje se obvykle vyrábí z mosazného plechu.

11 Mezi žesťové dechové nástroje mimo jiné patří:
Trubka Křídlovka Kornet Piccolo trubka Kapesní trubka Basová trubka Lesní roh Eufonium Tuba Pozoun(Trombón) Heligon

12 Použití v hudbě Žesťové hudební nástroje se samozřejmě běžné používají jak v oblasti vážné (artificiální) hudby i tak i v oboru populární hudby resp. popmusic. V populární hudbě doznaly velkého využití zejména v oblasti klasické taneční hudby (tzv. střední proud), dále pak i v oblasti lidové dechové hudby (např. česká lidovka). Velmi významnou roli hrají také v jazzové hudbě. Zejména v jazzu se někdy používají tzv. dusítka, kdy hráč rukou uměle přídušuje resp. tlumí proud vzduchu vycházející ven z nástroje (v počátcích americké jazzové hudby se k tomuto účelu použivaly např. pryžové instalatérské zvony).

13 Dusítko nebo sordina je speciální pomůcka hráče na žesťové nástroje, s jejíž pomocí hráč během hry tlumí a mění barvu zvuku nástroje. Lze jej použít prakticky u každého žesťového hudebního nástroje, u menších trubek jej hráč může držet v ruce a zvuk během hry měnit, což se projevuje charakteristickým "kvákavým" hlasem nástroje. Tyto techniky se používají jak v hudbě vážné, tak v hudbě populární a jazzové. Vlastní sordina je obvykle pryžové, plechové nebo plastové těleso zvoncovitého, polokulovitého či kuželovitého tvaru, jež se nasazuje na konec nástroje.

14 Dechový orchestr velký dechový orchestr (nad 40 hráčů) pikola v C,
1 - 6 fléten v C, 2 hoboje, klarinet v Es, klarinety v B, 2 fagoty, 1 - 4 lesní rohy v F, 1 - 4 pozouny, 2 křídlovky v B, basová trubka v B, 2 trombóny, basový trombón, tuba (heligón) v F, tuba v B, tympány, triangl, malý a velký buben, činely, zvonková hra. Některé velké dechové orchestry mají ještě saxofony (sopránový v B nebo C, altový v Es, tenorový v B).

15 Střední dechový orchestr
(přibližně od 22 do 40 hráčů) má zhruba stejné nástrojové obsazení, ovšem s menším počtem hudebníků. Malý dechový orchestr hraje většinou v počtu 9 hudebníků: klarinet v Es a B, křídlovka v B, basová křídlovka v B, trubka v Es, basová trubka v B, tuba (heligón) v F nebo B, buben s činely.

16 Obrazová příloha:

17 Fagot

18 Heligon

19 Hoboj

20 Křídlovka

21 Lesní roh

22 Saxofon

23 Trubka

24 Tuba


Stáhnout ppt "Teorie dechových hudebních nástrojů"

Podobné prezentace


Reklamy Google