Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vývoj jazzu a moderní populární hudby Jazz se začal vyskytovat již před rokem 1920 v USA a jen o něco později se prosadil také v Evropě a tedy i u nás.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vývoj jazzu a moderní populární hudby Jazz se začal vyskytovat již před rokem 1920 v USA a jen o něco později se prosadil také v Evropě a tedy i u nás."— Transkript prezentace:

1 Vývoj jazzu a moderní populární hudby Jazz se začal vyskytovat již před rokem 1920 v USA a jen o něco později se prosadil také v Evropě a tedy i u nás. Tehdejší jazz byl vlastně až do 50. let hudbou k tanci. Teprve až mladí lidé začali tancovat rock´n´roll, stával se víc a víc hudbou k poslechu. Vývojová období jazzu: 1) Afroamerická hudba - pracovní písně - 1916 - spirituály - 1619 - blues -> boogi-woogi, rhythm and blues - přelom19.- 20. st. - ragtime – přelom 19. – 20. st. 2) Klasický jazz - swing - 30. léta 20.stol. - bop - 40. léta 20.stol. 3) Tradiční jazz - dixieland – po r. 1940 4) Moderní jazz = west coast jazz – 50. léta 20. stol. - cool jazz – 50. léta 20. stol. - soul jazz – 60. léta 20. stol.

2 JAZZ Hlavní znaky: 1) často splývá osoba skladatele a interpreta 2) improvizace 3) usiluje o výrazný tón 4) rytmus je vytvářen stále znějícími bicími nástroji 5) chorus = opakovaná základní melodie 6) hraje se v malých klubech či na festivalových pódiích 7) jazzmani jsou většinou diletanti (učili se sami, hudba je neživí) Hlavní světoví představitelé: Paul Robeson – spirituály Louis Armstrong – blues, swing, jazz Ray Charles – soul jazz Ella Fitzgeraldová – „královna jazzu Duke Ellington – klasický jazz Scott Joplin – ragtime Miles Davis – jazzrock Hlavní čeští představitelé: Jaroslav Ježek – blues, jazz Luděk Hulan – soul jazz Emil Viklický – jazz vycházející z moravského folklóru Martin Kratochvíl - jazzrock

3 Vývoj rocku Rock = skála, kámen Rock se objevil v USA v polovině 50. let. Vzor pro rockovou hudbu našli hudebníci v černošské hudbě – rhythm and blues. A protože neustrnul, objevuje se v několika podobách. Vývoj rocku: ROCKOVÝ STŘEDNÍ PROUD – žije v přátelství s jazzem i s běžnou písničkou 1) Rock´n´roll – pol. 50. let 20. stol., u nás – po roce 1959 2) Hippies = flower-power – 1960 – 1970 3) Art rock – 1970 – 1980 „ZJEDNODUŠENÝ ROCK“ – pro mladší generaci, chce „vystrašit dospělé“ 4) Hard rock – počátek 70. let 20. stol. 5) Heavy metal – polovina 70. let 20. stol. 6) Punk rock – ke konci 70. let 20. stol.

4 ROCK Hlavní znaky rocku: 1) Hrají ho mladí amatérští hudebníci 2) Setkáváme se hlavně s malými skupinami - (3 – 5 hudebníků, kteří většinou i zpívají) 3) Rock je kytarovou hudbou (melodická, doprovodná, basová kytara) 4) Rock je elektrickou hudbou (elektrické zesilovače) 5) Texty jsou jednoduché, úderné 6) Zpěv se pohybuje většinou v pronikavé hlasové poloze Hlavní představitelé rocku: Elvis Presley – rock´n´roll Bill Haley – rock´n´roll Jimi Hendrix - rock The Beatles – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Star Rolling Stones, Pink Floyd, Beach Boys Hlavní představitelé u nás: Miki Volek Karel Zich Petr Janda Olympic

5 FOLKLÓR - FOLK Folklór = část lidové kultury, která zahrnuje slovesnost, hudbu, tanec, divadlo, obřady, hry atd. Folk = určitý typ hudebního folklóru (lidová hudba) - své kořeny má v anglosasských zemích - jako první ho začali šířit folk singers = hudebníci válečné a poválečné Ameriky (1939 – 1945) Velké zásluhy o sbírání amerického folklóru, z něhož folkové hnutí vyšlo, měli zhruba ve 30. a 40. letech 20. století John Lomax a jeho syn Alan. Činnost folkařů: - začali sbírat, zpívat a hrát černošské i bělošské spirituály, blues, písně kovbojské, námořnické, rybářské, irské balady, skotské taneční skladby (reely), židovské písně… - jejich další činností však byla i jejich vlastní tvorba Na začátku 60. let 20. stol. Se spojil folk s politikou a uvedl se do souvislosti s rockem a pop music – písničkář Bob Dylan.

6 FOLK Hlavní znaky folku: 1) Navazuje na folklórní tradice 2) Hudba je stejně důležitá jako text 3)Jde o vyjádření citů a názorů na svět, reakce na ne jrůznější stránky společenského dění 4) Mívá velmi často formu velmi upřímné a přímočaré osobní výpovědi, která je ventilována lidovou uměleckou formou 5) Kytarový doprovod PÍSNIČKÁŘI – tvoří zvláštní kapitolu folku - jejich tvorba je městským folklórem 2. poloviny 20. století - zpěváci doprovázející se sami na kytaru - jsou autory písničky i jejími hlavními interprety - zpívají o aktuálních problémech, životních pocitech i o věcech politických Hlavní představitelé:Bob Dylan – Jen vítr to ví Karel Kryl – Bratříčku, zavírej vrátky Jaroslav Hutka - Náměšť Jaromír Nohavica…

7 Vývoj popu Pop vznikl na začátku 60. let 20. století po ústupu rock´n´rollu. Ještě dříve než označení pop se používal termín šlágr. ŠLÁGR = něco, co má úspěch, co se dobře prodává - nejčastěji se toto označení používalo právě pro úspěšnou písničku V dnešní době se místo něj užívá slovo HIT. Aby se písnička stala hitem musí splňovat určitá kritéria: 1) musí to být něco, co lidi příliš nezarazí, nešokuje 2) musí to být blízké a srozumitelné většině lidí 3) musí se to podobat dřívějším hitům, ale pře to musí být trochu jiné 4) musí to být něco, co uslyšíme často v rádiu, v televizi… 5) musí hovořit o věcech, které lidi pokládají za důležité, pěkné… 6) musí to být něco, co lidi zaujme všemi způsoby Pop = písničkový střední proud - chce produkovat hity - bere si ode všeho trochu – něco z jazzu, něco ze swingu, něco z šansonu a nejvíce z rocku

8 POP Hlavní znaky popu: 1)Písně nejsou příliš složité na poslech 2)Cílem každé písně je stát se hitem 3)Popové skladby se zpravidla skládají ze slok a refrénů s předvídatelnou strukturou 4)Texty mívají nenáročná, opakující se témata skladby bývají komponovány, nahrávány a vydávány zpravidla s cílem úspěchu Hlavní představitelé: zpěvačky : Madonna, Tina Turner, Hana Hegerová, Petra Janů, Helena Vondráčková, Lucie Bílá Zpěváci : Freffie Mercury, Frank Sinatra, Karel Gott, Jiří Suchý… Skupiny : ABBA, AC/DC, Beach Boys, Queen, Pink Floyd…. Popový tým: pěvecká hvězda, skladatel, textař, aranžér, kapelník, manažér, producent, zvukař, osvětlovač, technici.


Stáhnout ppt "Vývoj jazzu a moderní populární hudby Jazz se začal vyskytovat již před rokem 1920 v USA a jen o něco později se prosadil také v Evropě a tedy i u nás."

Podobné prezentace


Reklamy Google