Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝZNAMNÁ SOUČÁST MODERNÍ POPULÁRNÍ HUDBY Folk čili folk music Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝZNAMNÁ SOUČÁST MODERNÍ POPULÁRNÍ HUDBY Folk čili folk music Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního."— Transkript prezentace:

1 VÝZNAMNÁ SOUČÁST MODERNÍ POPULÁRNÍ HUDBY Folk čili folk music Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Co se vlastně přesně rozumí pod tímto hudebním žánrem?  Folk jako něco lidového, co vychází z lidové hudby? Folk znamená amatérskou hudební lidovou tvorbu.  Něco jako když František Nedvěd nebo Jarek Nohavica hrají někde na koncertě na kytaru? Folk není vázán na určitý nástroj nebo hudebníka, je spojen s kulturou konkrétní země, etnika.  A co folk jinde ve světě? Existuje něco takového? Folk má kořeny v Anglii, původně znamenal anglickou lidovou píseň. Folková tvorba existuje snad ve všech zemích světa! Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Co to tedy znamená folková hudba?  Folková hudba (tedy hudební folk) vyjadřuje amatérskou hudební tvorbu a její amatérské hudební provozování nebo amatérské písničkářství.  Slovní spojení folk music znamená lidovou hudbu (etnickou).  Znamená to snad, že lidová hudba je totéž co hudba etnická? A co je to tedy etnická hudba?  K tomu bude třeba definovat slovo ETNICKÝ… Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Etnická hudba  Vychází ze slova etnikum. Co to vlastně je?  Jde o různě velkou skupinu lidí, kteří mají stejný historický původ (Češi, Poláci, Maďaři, ale třeba i Židé nebo Romové).  Nemusí jít nutně o skupinu, která má společný stát jako svůj domov!  Tato skupina lidí (v pravěku mohlo jít třeba o kmeny nebo tlupy) má společnou kulturu, a tedy i hudbu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Co např. může mít etnikum společné?  Hudbu  Knihy  Architekturu  Jazyk Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 A co česká etnická hudba? Co český folk?  Ano, máme ho tu taky… Kdy asi vznikl?  Nejspíš někdy v 60. letech 20. století z trampských písní.  A co česká lidovka, ta sem nepatří?  Ale patří, český folk stojí právě na jejích základech!  V čem spočívá základní odlišnost lidovek a folkových písní?  Lidové písně (lidovky) neznají svého autora, vyrůstají z lidové slovesnosti a tradic.  Folk je hudbou sice spjatou s kulturou, ale osobnost autora zde není zanedbatelná, právě naopak!  Fajn, pár ukázek českého folku? Prosím… (viz ukázky z CD Hudební výchova pro 8. ročník základní školy) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

7 A na závěr malý kvíz… 1.Folk lze označit jako: a)hudbu s uměleckými ambicemi b)hudbu, která vyrůstá z lidových tradic c)hudbu jazzového okruhu 2.Koho z následujících umělců lze označit za folkového hudebníka? a)Petra Jandu b)Jarka Nohavicu c)Lucii Bílou Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

8 A na závěr malý kvíz… 3.Folk je spojován: a)s kulturou země či národa b)s uměleckými osobnostmi dané země c)je na kultuře nezávislý 4.Kořeny folku lze hledat v: a)jižní Americe b)Německu c)Anglii Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9 A na závěr malý kvíz… 5.Pod slovem etnikum rozumíme: a)skupinu lidí se stejným historickým původem b)publikum zúčastněných lidí na hudebním koncertu c)skupinu lidí, která má podobné umělecké názory 6.Etnikum může mít společné: a)Jazyk b)architekturu c)hudbu Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

10 A na závěr malý kvíz… 7.Český folk vznikl pravděpodobně: a)z trampských písní b)z rockové hudby c)z popové hudby 8.Pokus si vzpomenout alespoň na tři české folkové hudebníky. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

11 Zdroje Všechny uveřejněné fotografické odkazy [cit. 2010-23-04]. Dostupné pod licencí Creative Commons na http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Correo_Aereo_-_band_-_02.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Correo_Aereo_-_band_-_02.jpg  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seattle_Folklife_circle_dance_-_band.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seattle_Folklife_circle_dance_-_band.jpg  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Music_director.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Music_director.jpg  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Old_book_bindings.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Old_book_bindings.jpg  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Caryatid_%28PSF%29.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Caryatid_%28PSF%29.jpg  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tongue.agr.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tongue.agr.jpg  Charalambidis, A. a spol.: Hudební výchova pro 8. ročník základní školy. Praha: SPN, 1998, 125 s. ISBN 80-7235-041-2. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "VÝZNAMNÁ SOUČÁST MODERNÍ POPULÁRNÍ HUDBY Folk čili folk music Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního."

Podobné prezentace


Reklamy Google