Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠKOLA:Gymnázium, Tanvald, Školní 305, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU:CZ.1.07/1.5.00/34.0434 NÁZEV PROJEKTU:Šablony – Gymnázium Tanvald ČÍSLO ŠABLONY:III/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠKOLA:Gymnázium, Tanvald, Školní 305, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU:CZ.1.07/1.5.00/34.0434 NÁZEV PROJEKTU:Šablony – Gymnázium Tanvald ČÍSLO ŠABLONY:III/2."— Transkript prezentace:

1 ŠKOLA:Gymnázium, Tanvald, Školní 305, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU:CZ.1.07/1.5.00/ NÁZEV PROJEKTU:Šablony – Gymnázium Tanvald ČÍSLO ŠABLONY:III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT AUTOR: Vladimír Vyhnálek TEMATICKÁ OBLAST: Regionální geografie NÁZEV DUMu: Nizozemí POŘADOVÉ ČÍSLO DUMu: 6 KÓD DUMu: VV_REG_GEO_06 DATUM TVORBY: ANOTACE (ROČNÍK):Tercie – DUM – obsahuje základní informace o daném státu, slouží k podpoře výkladu, názorně přibližuje polohu METODICKÝ POKYN:

2

3 Hl. město: Amsterdam Rozloha: km² Počet obyvatel: Král/Královna: Beatrix, Vilém Alexandr I. Měna: Euro

4

5

6

7 Nizozemsko je jednou z nejbohatších zemí na světě a celosvětově vzato se řadí mezi dvacet největších ekonomik. Země je členem Eurozóny, platí se eurem. Základem nizozemského hospodářství je průmysl, obchod a doprava. Určitou roli hraje i zemědělství. Nejdůležitější těžbou nerostné suroviny je těžba zemního plynu (Nizozemsko je v těžbě zemního plynu 6. na světě). Ten je určen především k výrobě elektrické energie.

8 Zpracování ropy je velmi rozvinuté, dále je rozvinutý průmysl chemický, elektrostrojírenský (např. elektronika Phillips), potravinářský, sklářský, textilní, keramický, papírenský a hutnictví železa a hliníku. Nizozemské zemědělství je vysoce rozvinuté, intenzivní, výkonné a mechanizované. Zaměstnává ale jen 3,7 % obyvatelstva. Pěstují se různé plodiny, nejvíce ale obilí, cukrová řepa, kukuřice a brambory. Živočišná výroba se na zemědělské produkci podílí celými 70 % a zaměřuje se především na chov, drůbeže a prasat. Tulipán je národní rostlina Nizozemí.

9 Nizozemsko je světoznámé svým vodohospodářstvím. Na mnoha místech Severního moře obyvatelé země zpevnili písečné valy a přesypy. Afsluitdijk, Deltawerken -stavbou hrází a odčerpáváním vody vznikly poldery. Nizozemsko je známé svým liberální postojem vůči psychoaktivním drogám, prostituci, eutanazii a homosexualitě. Tradiční nizozemské produkty jsou: tulipány, dřeváky, sýr Rotterdamský lodní přístav je 2. největší na světě. V Den Haagu sídlí v Paláci míru Mezinárodní soudní dvůr

10 Obr,1-NUCLEARVACUUM. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Netherlands.svg Netherlands.svg obr,2,3-ZSCOUT370. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: herlands.svg herlands.svg KATEPANOMEGAS. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: _the_Netherlands_( ).svg _the_Netherlands_( ).svg


Stáhnout ppt "ŠKOLA:Gymnázium, Tanvald, Školní 305, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU:CZ.1.07/1.5.00/34.0434 NÁZEV PROJEKTU:Šablony – Gymnázium Tanvald ČÍSLO ŠABLONY:III/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google