Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČLOVĚK – VNITŘNÍ ORGÁNY, KOSTRA A SVALY

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČLOVĚK – VNITŘNÍ ORGÁNY, KOSTRA A SVALY"— Transkript prezentace:

1 ČLOVĚK – VNITŘNÍ ORGÁNY, KOSTRA A SVALY

2 VNITŘNÍ ORGÁNY MOZEK SRDCE ŽALUDEK PLÍCE STŘEVA JÁTRA LEDVINY

3 MOZEK Mozek je řídIcí systém celého těla. Je uložen v hlavě. Díky němu můžeme myslet, učit se, mluvit, pracovat i pohybovat se. Mozek a tělo spojuje mícha. Oba orgány tvoří dohromady centrální nervovou soustavu. Levá strana mozku ovládá pravou stranu těla a naopak. Levá strana mozku pracuje lépe se slovy, čísly a třídění podnětů. Pravá strana je lepší v umění, hudbě a všeobecně v tvořivé činnosti.

4 SRDCE Nejvzácnější orgán je srdce, rozvádí krev po celém těle. Představme si srdce jako obrovský dopravní uzel. Srdce pumpuje krev, tím ji rozvádí po těle – toto se děje každou sekundu, celý život. Toto pumpování se projevuje jako úder srdce. Pulzující krev se dá nahmatat na zápěstí. Každý tep, znamená jeden úder srdce. Srdce nám bije asi 60 až 70krát za minutu. Při velké aktivitě, např. běhu, se jeho činnost znásobuje přibližně 2x. Každý den srdce přečerpá takové množství krve, že by se vešlo do cisterny o objemu 10 tisíc litrů.

5 PLÍCE Plíce stejně jako srdce jsou uloženy v hrudníku. Jsou v první řadě určeny k tomu, aby přijímaly ze vzduchu co nejvíce kyslíku. Plíce ze vzduchu přijmou kyslík, který okysličí krev. Je to velice důležitá činnost – bez plic bychom nemohli dýchat.

6 ŽALUDEK Žaludek slouží k zpracování potravy. Každá potrava, kterou přijmeme, zůstává určitý čas v žaludku. Silné svaly žaludeční stěny rozdrtí jídlo na kaši. Tento pohyb žaludečních svalů vnímáme jako kručení žaludku, když máme hlad. Vnitřní stěna žaludku, která přichází do styku s potravou, vytváří kyseliny a jiné látky, které potravu rozpouštějí. Takto připravená – natrávená – potrava se pak posouvá dále do tenkého střeva.

7 STŘEVA V těle máme tenké střevo a tlusté střevo.
Tenké střevo je jako dlouhá trubice, která se vine v celém břichu. Vnitřní stěna tenkého střeva obsahuje velké množství malých krevních cév. Živiny se z potravy vstřebávají do krve a krev je nese dále do jater. Tlusté střevo je jeden a půl metru dlouhé. Tlusté střevo vstřebává vodu, která je obsažena ve zbytcích potravy, které do něho doputovaly z tenkého střeva.

8 JÁTRA Játrům se nadneseně říká chemická továrna.
Do jater přichází krev z tenkého střeva plná živin. Játra tyto živiny třídí. Kromě toho, že třídí živiny, uskladňují důležité látky, které jsou zdrojem energie – cukry a škrob. Uskladňují i vitamíny a další důležité látky.

9 LEDVINY Ledviny fungují jako krevní filtr. Filtrují odpadní chemické látky z krve. Odpad odkapává dolů, kde v ledvinách vzniká moč. Moč pak stéká močovodem do močového měchýře.

10 KOSTRA Protože jsou vnitřní orgány pro náš život velmi důležité, je potřeba je chránit. Ochranou jim dělá kostra. Kostra je sestavena z kostí, které mají mnoho různých funkcí. Krom toho, že kostra chrání vnitřní orgány, funguje také jako nosník. Bez nich bychom splaskli jako hromada kůží potažené kaše. Mozek chrání lebka. Srdce a plíce chrání hrudní koš.

11 LEBKA ŽEBRA PÁTEŘ PÁNEV PRSTY
HORNÍ KONČETINY DOLNÍ KONČETINY

12 SVALY Téměř polovinu naší hmotnosti tvoří svaly. Jsou všude – dokonce v oku a v kůži. Každý pohyb, který děláme od mrknutí po skok, závisí na svalech. Většina svalů je pevně upevněna v kostře. Mnoho svalů v lidském těle pracuje v páru. Jeden sval tahá jedním směrem a druhý zpět.


Stáhnout ppt "ČLOVĚK – VNITŘNÍ ORGÁNY, KOSTRA A SVALY"

Podobné prezentace


Reklamy Google