Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zabije silná koruna český průmysl? Silné koruně je nutné čelit růstem produktivity Fórum Hospodářských novin 16. září 2008 Vladimír Tomšík Člen bankovní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zabije silná koruna český průmysl? Silné koruně je nutné čelit růstem produktivity Fórum Hospodářských novin 16. září 2008 Vladimír Tomšík Člen bankovní."— Transkript prezentace:

1 Zabije silná koruna český průmysl? Silné koruně je nutné čelit růstem produktivity Fórum Hospodářských novin 16. září 2008 Vladimír Tomšík Člen bankovní rady a vrchní ředitel ČNB

2 Nominální zhodnocování Nízká inflace + proces konvergence (tj. posilování reálného kurzu) → posilování nominálního kurzu. Při nízké inflaci je postupné posilování nominálního kurzu přirozené, podložené vývojem ekonomiky.

3 Dlouhodobé rovnovážné tempo posílení reálného kurzu koruny je 3-4 % ročně. Kurzový šok může ekonomiku poškodit. Reálné zhodnocování čas kurz Rovnovážný kurz Kurzový šok

4 V čem může ČNB pomoci? Předejít výkyvům kurzu, které jsou způsobeny netržními a jednorázovými faktory (řešení dopadů konverze výnosů z privatizace, příjmů z EU a zajištění emise eurobondů) - řešeno v dohodě vlády ČR a ČNB (IV/2008). ------------------------- ČNB naopak nemůže zabránit trendovému posilování kurzu a jeho výkyvům. Paradoxně nejistotu ohledně budoucí hodnoty kurzu v kapitálově otevřené ekonomice potřebujeme pro zachování vlastní měnové politiky, protože jinak bychom museli plně následovat měnovou politiku Evropské centrální banky.

5 Proč potřebujeme vlastní měnovou politiku? Protože necílujeme kurz, ale inflaci. Jsme zodpovědní za cenovou stabilitu, nikoliv za stabilitu měnového kurzu. Na vývoj kurzu reagujeme, ale pouze do té míry, do jaké kurzové šoky podle prognózy ovlivní budoucí splnění inflačního cíle. Přičemž budoucí inflace je ovlivněna řadou dalších veličin (fází hospodářského cyklu, vývojem mezd, inflačním očekáváním, ekonomickou situací v zahraničí, aj).

6 Pomohlo by zavedení eura? Vývoj reálných zisků exportérů zůstane nedotčen i po zavedení eura, neboť dojde ke zvýšení inflace. Dlouhodobé apreciaci ekonomické subjekty musí čelit tím, že budou zvyšovat produktivitu práce. Prostor pro zvyšování produktivity tu zjevně je, protože česká produktivita je v sektorech vyrábějících exportovatelné zboží v průměru méně než poloviční (!!!) ve srovnání s vyspělými zeměmi eurozóny.

7 Přidaná hodnota na pracovníka (PHP) v „obchodovatelném sektoru“ v eurech 2003200420052006 PHP v ČR14 66617 41819 33021 154 PHP v Německu51 58554 78756 33458 318 Podíl ČR/Německo28%32%34%36% Pokud v Německu jsou obchodovatelné ceny o 20 % vyšší, potom podíl ČR/Německo 34%38%41%44% Pramen: OECD (Annual National Accounts, Labour Force Statistics; vlastní výpočet. Poznámka 1: Obchodovatelný sektor vymezen jako: zemědělství, těžební průmysl, zpracovatelský průmysl, výroba elektřiny, plynu atd. Poznámka 2: PHP = součet přidaných hodnot vytvořených v sektorech tvořících „obchodovatelný sektor“ / součet počtu pracovníků v těchto sektorech; přepočet proveden průměrným měnovým kurzem v daném roce.

8 Chybí „Capital-Labour Switch“ Doposud bohužel při apreciaci české měny docházelo k poklesu investic. Žádoucí by naopak bylo, kdyby exportéři nespoléhali na cenovou konkurenceschopnost, ale na konkurenceschopnost necenovou. K tomu však potřebují realizovat nové investice, nové technologie, tj. provádět „Capital-Labour Switch“.

9 Rizika z předčasného přijetí eura Nesladěnost dlouhodobých ekonomických procesů, která umožní odolání ekonomickým šokům. Nízká stabilizační schopnost fiskální politiky (dlouhodobá udržitelnost veřejných financí). Nízká flexibilita ekonomiky (nízká pružnost trhu práce).

10 Děkuji za pozornost. Vladimír Tomšík Email: Vladimir.Tomsik@cnb.cz


Stáhnout ppt "Zabije silná koruna český průmysl? Silné koruně je nutné čelit růstem produktivity Fórum Hospodářských novin 16. září 2008 Vladimír Tomšík Člen bankovní."

Podobné prezentace


Reklamy Google